تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های قلب و مغز با استفاده از دارو

دانشمندان به عنوان یک دستاورد مهم علمی در حوزه برنامه ریزی مجدد سلولی، موفق شدند با استفاده از ترکیبی از مواد شیمیایی، سلول‌های پوستی را به سلول‌های مغز و قلب تبدیل کنند.

تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های قلب و مغز با استفاده از داروبه گزارش گروه علمی ایرنا از ساینس دیلی، دستاورد پژوهشی محققان انستیتوی گلدستون زمینه را برای بازتولید سلول های از بین رفته و یا آسیب دیده با استفاده از داروهای شیمیایی فراهم می کند.

این پژوهشگران از ترکیب های شیمیایی برای تغییر تدریجی هویت سلول های پوستی و در نهایت تبدیل آنها به سلول های بنیادی مغز و یا قلب استفاده کردند. این کشف، روشی کارآمد را برای برنامه ریزی مجدد سلول ها و رفع نگرانی های موجود درباره مهندسی ژنتیکی فراهم می کند.

شنگ دینگ نویسنده اصلی دو تحقیق اصلی منجر به این دستاورد علمی گفت: این روش گام دیگری به سمت تولید سلول های جدید در مصدومان در محل وقوع سوانح است. همچنین امید داریم روزی به داروهایی دست یابیم که امکان ترمیم مناطق آسیب دیده قلب و مغز را از همان بافت سلولی شان فراهم کنند.

براساس این گزارش، قلب افراد بالغ توانایی محدودی در زمینه تولید سلول های جدید دارد، از این رو دانشمندان در پی راهی برای جایگزین کردن سلول های از دست رفته پس از وقوع حملات قلبی هستند، همچون پیوند سلول های قلب و یا سلول های بنیادی به قلب آسیب دیده.

با این حال، چنین روش هایی تاثیر چندانی ندارند زیرا بیشتر سلول های بالغ پیوند زده شده دوام و یا سازگاری مناسبی با قلب ندارند و نیز تنها معدودی از سلول های بنیادی را می توان به سلول های قلب تبدیل کرد.

اما در رویکردی جایگزین که دکتر 'دیپاک سریستاوا' مدیر تحقیق سلول های بنیادی موسسه گلداستون طلایه دار آن بود، برای تبدیل سلول های 'شکل گیری اسکار' در قلب حیوانات به عضله جدید، از ژن ها استفاده شد اما روش شیمیایی برنامه ریزی مجدد سلول ها، رویکردی مشابه اما آسانتر است.

محققان برای تغییر سلول های پوستی انسان به سلول های فعال قلب، از ترکیبی حاوی 9 ماده شیمیایی استفاده کردند و با آزمون و خطا موفق شدند بهترین ترکیب را بیابند تا این روند را با تبدیل سلول های یاد شده به حالتی از سلول های بنیادی چند قابلیتی آغاز کنند. سلول ها بنیادی چند قابلیتی می توانند به انواع مختلفی از سلول ها در یک اندام خاص بدل شوند.

در ادامه تحقیقات، ترکیب شیمیایی دیگری همراه با فاکتورهای رشد، به تبدیل سلول ها به سلول های ماهیچه قلب کمک کرد.

با این روش، افزون بر 97 درصد سلول ها فعال شدند، واکنش مناسبی به هورمون ها نشان دادند و به لحاظ مولکولی نیز آنها دیگر سول های پوستی نبودند و به سلول های عضله قلب تبدیل شده بودند. علاوه بر این، سلول ها در همان ابتدای فرایند، پس از پیوند زده شدن به قلب موش، رشد کردند و به سلول های سالم قلب در داخل این اندام بدل شدند.

محققان در مطالعه دیگری با اتخاذ رویکردی مشابه، موفق شدند از سلول های پوستی موش سلول های عصبی بسازند.

ترکیب شیمیایی به کار رفته در این مطالعه نیز از 9 مولکول تشکیل شده بود که تعدادی از آنها با مواد شمیایی به کار رفته در مطالعه قبلی یکسان بود.

در طی 10 روز، این ترکیب هویت سلول ها را تغییر داد به طوری که ژن های سلول های عصبی بنیادی به تدریج جایگزین تمامی ژن های سلول های پوستی شدند و پس از انجام عملیات پیوند به موش، به سه نوع اصلی سلول های مغز بدل شدند. این سلول های بنیادی عصبی همچنین قابلیت خودترمیمی داشتند.

با این نتایج، محققان امید دارند روزی بتوان از این سلول های بنیادی عصبی برای سلول درمانی در بیماری هایی همچون پارکینسون و آلزایمر اسفاده کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب