ضدعفونی کردن ایمپلنت‌ها با گاز ازون، صرف جویی در وقت و هزینه

محققان روشی برای ضدعفونی کردن قطعات ایمپلنت با استفاده از گاز ازون پیدا کرده اند که به گفته آنها، از هر روش دیگری به مراتب برتر است.

ضدعفونی کردن ایمپلنت‌ها با گاز ازون، صرف جویی در وقت و هزینهبه گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، لازم است که ایمپلنت های پلیمری مانند پیچ، پین و استنت را قبل از استفاده در فرآیندهای جراحی ضدعفونی کرد، اما روش های استاندارد می توانند به این قطعات آسیب بزنند.

یک مطالعه جدید که در مجله Tissue Engineering: Part C منتشر شد، نشان می دهد گاز ازون که از عبور الکتریسته از اکسیژن حاصل می شود، خواص فیزیکی یا شیمیایی ایمپلنت ها را از بین نمی برد.

روش های استاندارد ضد عفونی کردن مانند پرتو اشعه گاما یا الکترون گران قیمت هستند و به ایمپلنت های پلیمری که از اسید گلیکولیک-co-پلی لاکتیک ( PLGA) ساخته شده اند، آسیب می زند.

این روش ها همچنین هزینه بر هستند و لازم است که کادر پزشکی برای استفاده از آنها آموزش ویژه ببینند.

علاوه بر این، ازون به عنوان یک محصول جانبی اکسیژن هوا، ارزان قیمت و بی خطر است.

کارولینا ردیگویری دانشجوی دکتری در دانشگاه بث در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: ضدعفونی کردن یک ویژگی مهم در ارتباط با مواد و قطعات ایمپلنت است که باید قبل از استفاده از آنها در داخل بدن اعمال شود. یافته های ما نشان می دهد که ضدعفونی کردن با گاز ازون به احتمال زیاد برای سایر پلیمرهای قابل کاشت به ویژه سایر پلی استرها کارایی دارد.

محققان در این مطالعه کارایی پالس گاز ازون را برای ضدعفونی کردن داربست نانو الیاف که به میزان زیادی برای ارائه دارو و مهندسی بافت استفاده می شود، آزمایش کردند و متوجه شدند که اسپورهای geobacillus stearothermophilus، یک شاخص بیولوژیکی مشترک برای ضد عفونی کردن، زمانی که در معرض ازون قرار می گیرد، از بین می رود و در ضمن آسیبی نیز به این داربست ها نمی زند.

با توجه به افزایش مصرف پلیمرهای PLGA برای ایمپلنت ها و سایر ابزارهای پزشکی که تمامی آنها باید ضد عفونی شوند، محققان تصور می کنند که گاز ازون می تواند علاوه بر حفظ شکل و ساختار ابمپلنت ها، استانداردی برای پیشگیری از عفونت باشد.

منبع :