مراقب تنوع باکتریایی سیستم گوارش خود باشید

نتایج یک مطالعه گسترده نشان می‌دهد که انسان هر آنچه اعم از مواد غذایی و یا دارو که می‌خورد، بر افزایش و یا کاهش تنوع باکتری‌های روده اثر دارد.

مراقب تنوع باکتریایی سیستم گوارش خود باشیدبه گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه ساینس دیلی، محققان مرکز پزشکی دانشگاه گرونینگن در مطالعه ای که نتیجه آن روز جمعه منتشر شد، نمونه مدفوع بیش از هزار نفر را که در برنامه ای به نام 'خطوط زندگی' شرکت کرده بودند، بررسی کردند. این برنامه سلامت 165 هزار تن از ساکنان شمال هلند را کنترل می کند.

نمونه ها برای تجزیه و تحلیل دی.ان.ای باکتری و سایر ارگانیسم هایی که در روده زندگی می کنند، مورد استفاده قرار گرفت.

از سوی دیگر، محققان علاوه بر مدفوع، اطلاعاتی در مورد رژیم غذایی افراد شرکت کننده در این مطالعه و داروهای مورد استفاده و سلامتی آنان جمع آوری کردند.

این مطالعه از این نظر منحصر به فرد است که گروهی از افراد عادی را هدف قرار داد در حالی که تحقیقات قبلی اغلب بر بیماران مبتلا به یک بیماری خاص تمرکز داشتند.

در این مطالعه همچنین گروهی پرشمار از افراد پوشش داده شدند و دی.ان.ای روده آنها به طور مفصل بررسی شد، در حالی که معمولا تنها بخش خاصی از دی.ان.ای که بتوان در آن گروه های مختلف باکتری را تشخیص داد، مورد بررسی قرار می گیرد.

در این پژوهش، محققان به منظور کسب اطلاعات مشروح در مورد انواع باکتری از تمامی دی.ان.ای باکتریایی نقشه تهیه کردند.

تجزیه و تحلیل دی.ان.ای امکان بررسی این موضوع را میسر می کند که چه عواملی بر تنوع میکروبیوم (تجمع باکتری روده) خاص هر فرد، تاثیر می گذارد.

محققان خاطرنشان کردند که برای مثال، افرادی که به طور منظم ماست و یا دوغ مصرف می کنند، از تجمع بیشتری از باکتری های روده برخوردار هستند.

همچنین مصرف قهوه موجب افزایش تنوع باکتریایی روده می شود درحالی که نوشیدن شیر کامل و یا رژیم غذایی پر کالری تنوع باکتریایی را کاهش می دهد.

به گفته محققان، در مجموع 60 عامل رژیم غذایی موثر بر تنوع باکتریایی کشف شد، اما دستاوردهای این کشف هنوز مشخص نیست. با این حال ارتباط مناسبی میان تنوع باکتریایی و سلامت انسان وجود دارد، به طوری که هرچه تنوع باکتریایی بیشتر باشد، سلامت انسان بیشتر است.

به علاوه، این مطالعه نشان داد که دستکم 19 نوع داروی مختلف -- که برخی از آنها به مقدار زیادی استفاده می شود-- بر تنوع میکروبیوم تاثیر دارد.

از سوی دیگر، مطالعه که پیش از این توسط محققان دانشگاه گرونینگن انجام شده بود، نشان داده است که آنتی اسیدها تنوع میکروبیوم را کاهش می دهند و آنتی بیوتیک ها و متفورمین داروی دیابت نیز بر این تجمع تاثیر دارد.

محققان تاکید کردند: این یافته ها مهم هستند زیرا بیماری اغلب در نتیجه عوامل بسیاری بروز می کند. انسان توان تغییر بسیاری از این عوامل مانند ژن ها و سن را ندارد اما می تواند تنوع میکروبیوم خود را از طریق رژیم غذایی و یا دارو تغییر دهد.

نتایج این مطالعه در مجله تحقیقاتی Science منتشر شده است.

منبع :