راهکارهایی برای پیشگیری از گرمازدگی کارگران

تغییر وضعیت اقلیمی زمین و گرمای شدید حاصل از آن زنگ خطر را برای همگان به صدا درآورده است

راهکارهایی برای پیشگیری از گرمازدگی کارگرانبه گزارش گروه علمی ایرنا، سازمان ملل متحد اخیرا در گزارشی در آستانه روز جهانی کارگر در اول ماه مه (12 اردیبهشت) اعلام کرد که میلیون ها کارگر در سراسر جهان برغم گرمای شدید حاصل از تغییر وضعیت اقلیمی، مجبور به کار طاقت فرسا و شاق در فضای باز هستند که این امر سلامتی و یا دستکم بهره وری آنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

سازمان ملل متحد در این گزارش خود با اشاره به این که هم اکنون، حدود چهار میلیارد نفر در مناطقی زندگی می کنند که به شدت در معرض گرمایش زمین هستند، تصریح کرد که شرایط کاری در دمای متجاوز از 35 درجه سانتیگراد به سلامتی و توان کاری افراد به شدت آسیب می زند.

براساس این گزارش، جنوب کشور آمریکا، آمریکای مرکزی، شمال امریکای جنوبی، منطقه کارائیب، جنوب آسیا و غرب آفریقا، مناطقی هستند که بیش از سایر نواحی در معرض گرمایش زمین قرار دارند.

در همین حال 'مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها' در آمریکا نیز در بیانیه ای که روی سایت آن قرار گرفت، تصریح کرد که گرمای شدید هوا ناشی از تغییر وضعیت اقلیم می تواند شرایطی را همچون گرماردگی، هیپوناترمی مرتبط با کار (کاهش سطح سدیم در خون)، و خستگی و ناتوانی شدید ناشی از گرما ایجاد کند.

در این بیانیه برای سلامت کارگران و اساسا افرادی که در فضاهای باز در معرض گرمای شدید قرار دارند، توصیه شده است که برای اجتناب از عواقب شناخته شده گرما نکاتی را رعایت کنند.

- کارگران باید از حضور یکباره در محیط گرم خودداری کنند و برای اجتناب از عوارض، به تدریج در معرض گرمای محیط قرار گیرند

- سرکارگرها یکی از نیروهای خود را موظف کنند که وضعیت تمامی افرادی را که در معرض گرما هستند، کنترل و اطمینان پیدا کند که آنها آب کافی می نوشند، از پوشش های سایه بان استفاده می کنند و علائم مرتبط با گرمازدگی نداشته باشند

- برای کاهش تاثیرات قرار گرفتن در معرض گرمای شدید، کارگران باید زمان هایی برای استراحت های کوتاه مدت و مکرر داشته باشند

- افراد باید از لباس های متناسب، خنک، با رنگ روشن و گشاد استفاده کنند

- نوشیدن مایعات زیاد راهکار خوبی برای اجتناب از گرمازدگی است.

براساس این گزارش، به خاطر تغییر وضعیت اقلیمی، کارگران مجبور هستند هنگام کار هوای بسیار گرم را تحمل کنند که می طلبد سرپرستان و حتی کارگران خود متوجه خطر مضاعفی که برای سلامتی شان ایجاد شده است، باشند و بدانند که برای حسن انجام کار، اتخاذ تدابیر مناسب و در امان بودن از مخاطرات فشار گرما ضروری است.

منبع :