مصرف افراطی گوشت قرمز فرآیند پیری را تسریع می‌کند

مطالعات محققان دانشگاه گلاسکو انگلیس نشان می‌دهد، مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز سن بیولوژیکی را افزایش می‌دهد و سبب پیری زودرس می‌شود.

مصرف افراطی گوشت قرمز فرآیند پیری را تسریع می‌کندبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، مصرف گوشت قرمز سبب افزایش فسفات سرم در بدن می شود که رابطه مستقیمی با افزایش سن بیولوژیکی دارد.

این مطالعه با بررسی بیش از 600 نفر نشان می دهد گوشت قرمز سبب کاهش طول تلومر می شود. تلومر در پایان رشته DNA قرار دارد و نقش آن محافظت از کروموزوم است. از طرفی افزایش میزان فسفات سرم در خون، عمکرد کلیه ها را کاهش داده و مهمترین علت بروز بیماری های مزمن کلیه است. افزایش سن بیولوژیکی احتمال بروز بیماری های مرتبط با سن از جمله آلزایمر را افزایش می دهد.

گوشت قرمز منبع غنی آهن و ویتامین B و D است؛ ولی مصرف آن به ویژه در سنین بالا باید کنترل شده باشد.

مطالعاتی که چندی پیش صورت گرفت نشان می دهد مصرف گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده احتمال بروز پولیپ روده را 56 درصد افزایش می دهد. پولیپ مهمترین عامل بروز سرطان روده بزرگ است. محققان پیشنهاد می کنند که پروتئین های گیاهی و گوشت سفید و ماهی جایگزین گوشت قرمز شود. نتایج این تحقیقات در نشریه Aging منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت نوسانی ( قسمت سوم) از فیزیک چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربي)
دبیر : حسین ناصحی