ارتباط با دوستان تحمل سختی‌های زندگی را آسان می‌کند

مطالعات جدید نشان می‌دهد، داشتن دوستان خوب یکی از مهمترین روش‌های شاد بودن و تحمل مشکلات زندگی است.

ارتباط با دوستان تحمل سختی‌های زندگی را آسان می‌کندبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، مطالعات محققان دانشگاه آکسفورد نشان می دهد میزان اندروفین در افرادی که روابط اجتماعی دارند و با دوستانشان رفت و آمد می کنند، بیشتر است. اندروفین یک ماده شیمیایی است که از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می شود و عملکردی مشابه مسکن دارد. این ماده علاوه بر شادی و نشاط، سبب آرامش می شود.

مطالعات جدید نشان می دهد معاشرت با دوستان و شرکت در روابط اجتماعی، میزان ترشح این ماده را افزایش می دهد و از این طریق به احساس شادی، نشاط و آرامش کمک می کند.

این مطالعه نشان می دهد، تحمل درد و سختی های زندگی در افرادی که با دوستانشان معاشرت می کنند، بسیار راحت تر است و دلیل آن نیز وجود اندروفین است. اندروفین در افزایش شور و نشاط و کاهش احساس درد، بسیار موثرتر از مورفین عمل می کند.

محققان افزایش احساس شادی ناشی از روابط اجتماعی را به دلیل پیوند اندروفین به گیرنده های خاصی در مغز می دانند.

متخصصان اعصاب و روان توصیه می کنند که شبکه های اجتماعی و افزایش حضور در دنیای مجازی، هرگز نمی تواند جایگزین معاشرت با افرادی شود که حس خوب را القا می کنند. ارتباط با دوستان خوب برای افزایش سلامتی الزامی است.

مطالعات دیگر نشان می دهد ارتباط با دوستان در پیشگیری از بیماری افسردگی و زوال عقل موثر است و باعث افزایش امید می شود. همچنین عملکرد حافظه در سالمندانی که روابط اجتماعی گسترده تری دارند، بهتر است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

منبع :