تغذیه با شیرمادربه تکامل مغز نوزادان نارس کمک می‌کند

مطالعات محققان دانشگاه واشنگتن نشان می‌دهد نوزادان نارسی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، مغز بزرگتری دارند و به طور کلی تغذیه با شیر مادر برای این نوزادان ضروری است.

تغذیه با شیرمادربه تکامل مغز نوزادان نارس کمک می‌کندبه گزارش گروه اخبارعلمی ایرنا از ساینس، مهمترین نگرانی در مورد نوزادانی که پیش از موعد متولد می شوند، رشد نکردن کامل مغز است. مطالعات جدید نشان می دهد تغذیه با شیر مادر تاثیر بسزایی در رشد نوزاد، به ویژه نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، دارد.

این مطالعه نشان می دهد میزان بافت مغز و سطح قشری مغز نوزادان زودرسی که با شیر مادر تغذیه می شوند، بیشتر از نوزادان زودرسی است که تغذیه ای غیر از شیر مادر دارند. شیر مادر حاوی ترکیباتی است که به تکامل مغز کمک می کند.

رشد نکردن کامل مغز ناشی از تولد زود هنگام، یکی از مهمترین علل مشکلات عصبی در کودکان است که علاوه بر مشکلات شناختی، رشد اجتماعی کودک را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

تحقیقاتی که چندی پیش صورت گرفت نشان می دهد تغذیه بیش از شش ماه با شیر مادر احتمال ابتلا به لوسمی حاد میلوئید (AML) و لوسمی حاد لنفوبلاستیک (ALL) را نیز کاهش می دهد. البته این مطالعه تمام نوزادان را شامل می شود.

تغذیه با شیر مادر علاوه بر کاهش احتمال سرطان خون در کودکان، اثرات بهداشتی دیگری از قبیل بهبود توانایی های شناختی و افزایش بهره هوشی، تعادل باکتری های روده، بهبود سیستم گوارشی وکاهش تاثیر آلودگی هوا و آلودگی آرسنیک بر کودک را به همراه دارد، همچنین احتمال سرطان سینه در مادر را کاهش می دهد و افسردگی پس از زایمان در مادرانی که فرزندان خود را شیر می دهند، کمتر دیده می شود.

محققان احتمال می دهند که شیر مادر به دلیل ترکیبات ضد التهابی، سیستم ایمنی بدن نوزاد را تقویت کرده و از بروز انواع بیماری، به ویژه سرطان خون در کودکان جلوگیری می کند. نتایج این مطالعه در نشست سالانه انجمن اطفال در بالتیمور ارایه شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب