کاهش سن ابتلا به اختلالات اسکلتی – عضلانی

دبیر اجرایی بیست و هفتمین کنگره سالیانه انجمن فیزیوتراپی ایران به کاهش سن ابتلا به اختلالات اسکلتی – عضلانی هشدار داد و گفت : بهترین درمان برای اختلالات اسکلتی – عضلانی پیشگیری است .

کاهش سن ابتلا به اختلالات اسکلتی – عضلانیبه گزارش گروه علمی ایرنا از انجمن فیزیوتراپی ایران، احمد مؤذن زاده افزود:با توجه به پایین آمدن سن ابتلا به اختلالات اسکلتی - عضلانی از سنین سالمندی به سنین نوجوانی و جوانی و افزایش ابتلا به مشکلاتی مانند گردن درد، شانه درد ، کمردرد که ریشه در بی تحرکی و عادتهای غلط دارد و رعایت نکردن مسائل ارگونومیک ، بهترین درمان ، پیشگیری است.

وی اضافه کرد: فیزیوتراپیست ها می توانند آموزش های لازم را در ارتباط با پیشگیری از بیماری ها دهند به خصوص در دوران دبستان ، دبیرستان ارایه کنند.

موذن زاده گفت :حضور فیزیوتراپیست ها درمدارس جهت آموزشهای لازم به نوجوانان و کودکان در جهت پیشگیری از اختلالات اسکلتی – عضلاتی و نحوه صحیح انجام فعالیت های روزمره شامل مطالعه کردن ، طرز نشستن ، خوابیدن و فعالیت های مشابه می تواند در کاهش این بیماری موثر باشد.

این فیزیوتراپیست عنوان کرد: قرار گرفتن در وضعیت های ثابت به مدت طولانی یکی از دلایل اصلی در بروز مشکلات است مثلا فرد عادت داشته باشد چند ساعت به طور متوالی به صورت نشسته پشت میز قرار گیرد.

وی ادامه داد: ضروری است ورزشهای لازم جهت تقویت عضلات به خصوص در ستون فقرات و مفاصل مانند شانه ، لگن ، زانو ، مچ پا داده شود و در شرایط میانسالی و پیری ورزش ها با توجه به شرایط فرد باید تجویز شود و فیزیوتراپیست ها بهترین مراجع ، ورزش درمانی برای بیماران هستند زیرا هم جنبه پیشگیری و هم جنبه درمانی را در نظر می گیرند.

موذن زاده اظهارکرد : مردم باید توجه کنند که اگر پیشگیری لازم و درمان مناسب از اینگونه ضایعات صورت نگیرد مشکلات حاد و سنگینی را برای فرد ایجاد می کند و حتی می تواند دامنه عمر و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد .

بیست و هفتمین کنگره فیزیوتراپی ایران با حضور بیش از 1000 فیزیوتراپیست از سراسر کشور از 15 تا 17 اردیبهشت ماه جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

منبع :