ارتباط تولد دوقلوهای غیرهمسان با ژن‌های مادر

محققان در جریان یک مطالعه متوجه شدند که برخورداری مادر از دو ژن، احتمال به دنیا آوردن دوقلوهای غیرهمسان را افزایش می‌دهد.

ارتباط تولد دوقلوهای غیرهمسان با ژن‌های مادربه گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس، محققان از مدت ها پیش می دانستند، زنانی که در خانواده های آنها دوقلوهای غیرهمسان وجود دارد بیشتر احتمال دارد که فرزندان دوقلو به دنیا آورند.

اکنون محققان هشت کشور بعد از بررسی اطلاعات حدود دو هزار مادر که دوقلوهای غیرهمسان داشتند متوجه شدند که وجود دو ژن احتمال به دنیا آوردن دوقلوهای غیرهمسان را در این زنان افزایش می دهد.

به گفته محققان، یکی از این ژن ها بر سطح هورمون تاثیر می گذارد و دیگری چگونگی واکنش تخمدان ها به آنها را تغییر می دهد.

برخلاف دوقلوهای همسان که از لحاظ ژنتیکی همانند هم هستند، دوقلوهای غیر همسان از لحاظ شباهت دی.ان.ای همانند خواهر و برادرهای عادی هستند.

در این مطالعه محققان به ریاست حمدی مبارک متخصص ژنتیک مولکولی در دانشگاه وریج در بلژیک، داده های تقریبا دو هزار مادر دوقلوهای غیر همسان را با زنانی که دوقلو نداشتند و یا دوقلوهای همسان داشتند ، مقایسه کردند.

محققان در این مطالعه پایگاه های فردی دی.ان.ای به نام 'پلی مورفیسم تک نوکلئوتیدی' یا SNP ها که از فردی به فرد دیگر متفاوت است، را در مادرانی که دوقلوهای غیرهمسان داشتند، بررسی کردند.

زمانی که محققان به برخی از SNP بالقوه دست یافتند ، آنها را دوباره در یک پایگاه داده جداگانه در ایسلند تجزیه و تحلیل کردند و در نهایت به دو SNP دست یافتند.

محققان در مجله American Journal of Human Genetics نوشتند که داشتن یک کپی از یکی از این دو SNP شانس برخورداری از دوقلوی غیرهمسان را در یک مادر 29 درصد افزایش می دهد.

اولین SNP در نزدیکی ژنی به نام FSHB است که در تولید هورمون محرک فولیکول نقش دارد . سطوح FSH در جریان تخمک گذاری در تخمدان ها نوسان دارد. اگر سطوح برای مدت طولانی بسیار بالا بماند تخمدان ها چند تخمک آزاد می کنند که می تواند باعث تشکیل دوقلوهای ناهمسان شود. بنابراین جای تعجب نیست که ژن FSH با دوقلو دار شدن ارتباط داشته باشد.

اما دومین SNP در ژنی به نام SMAD3 بود. محققان هنوز نحوه تاثیر این ژن بر دوقلودار شدن را نمی دانند.

یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که با تغییر نحوه سیگنال مولکول ها به یکدیگر ، این ژن نحوه واکنش تخمدان ها را نسبت به FSH تغییر می دهد.

با این حال درحالیکه نقش این ژن در تشکیل دوقلوهای غیرهمسان هنوز مشخص نشده است اما محققان می گویند SMAD3 می تواند گزینه ای برای درک بهتر این موضوع باشد که چرا برخی زنان به لقاح خارج از رحمی بهتر از بقیه زنان واکنش نشان می دهند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب