دوری ازدیابت و بیماری‌های قلبی با مصرف شکلات تلخ

محققان می‌گویند، مصرف روزانه مقدار کمی شکلات خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

دوری ازدیابت و بیماری‌های قلبی با مصرف شکلات تلخبه گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، شکلات اغلب به عنوان درمانی توصیه می شود که فقط هر از گاهی می توان از آن لذت برد.با توجه به میزان بالای چربی و قند شکلات تعجبی ندارد که مصرف بیش از اندازه شکلات می تواند به ایجاد مشکلات سلامتی مانند پوسیدگی دندان و چاقی منجر شود.

با این وجود مطالعات روزافزونی نشان می دهند که مصرف منظم و کم شکلات به ویژه شکلات تلخ می تواند فواید سلامتی قابل توجهی داشته باشد.

شکلات تلخ بیشترین میزان کاکائو را دارد به این معنی که دارای بالاترین سطح آنتی اکسیدان ها به ویژه فلاونوئیدها است ؛ فلاونوئیدها مولکول هایی هستند که می توانند از برخی اشکال آسیب سلولی پیشگیری کنند.

در این مطالعه محققان دانشکده پزشکی دانشگاه وارویک در انگلیس مصرف شکلات را در افراد 18 تا 69 ساله در بخشی از یک مطالعه تحت عنوان 'مشاهده خطرات قلبی و عروقی' بر روی هزار و 153 نفر در لوکزامبورگ بررسی کردند.

محققان داده ها در مورد مصرف شکلات را از روی پرسشنامه های غذایی که افراد به دفعات پر می کردند، بدست آوردند.

محققان در صدد بررسی این موضوع برآمدند که آیا مصرف شکلات با مقاومت انسولینی ( که در آن مورد سلول های بدن به طور موثری به انسولین واکنش نشان نمی دهند)افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری قلبی ارتباط دارد یا نه.

محققان همچنین چگونگی تاثیر مصرف شکلات را بر سطوح آنزیم کبدی که معیاری برای عملکرد کبد است، بررسی کردند.

در این مطالعه 81.8 درصد از افراد مورد مطالعه بطور متوسط روزی 24.8 گرم شکلات مصرف می کردند.محققان در مقایسه با افرادی که هر روز شکلات مصرف نمی کردند، متوجه شدند: افرادی که روزانه شکلات مصرف می کنند مقاومت انسولینی کمتر و سطوح آنزیم کبدی بهبود یافته ای داشتند.

این نتایج حتی بعد از در نظر گرفتن سن، جنسیت، تحصیلات، شیوه زندگی و عوامل غذایی همچنان صادق بود.

محققان می گویند: عوامل غذایی از جمله مصرف چای و قهوه که سرشار از آنتی اکسیدان پلی فنول هستند، این پتانسیل را دارند که فواید شکلات را برای کاهش عوامل خطرسازقلبی و عروقی افزایش دهند.

محققان می گویند: افرادی که شکلات می خوردند از لحاظ بدنی فعال تر، جوان تر و تحصیلات بیشتری نسبت به افرادی داشتند که شکلات نمی خوردند.نتایج این تحقیق در مجله British Journal of Nutrition منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب