امید تازه برای درمان سرطان‌های کشنده پروستات

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که داروهای جدید سرطان می‌توانند مردان مبتلا به سرطان تهاجمی پروستات را که به درمان‌های متعارف پاسخ نمی‌دهند، درمان کنند.

امید تازه برای درمان سرطان‌های کشنده پروستاتبه گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، محققان از طراحی طبقه جدیدی از داروهای سرطان برای مقابله با مقاومت دارویی خبر می دهند که می تواند به مردان مبتلا به سرطان تهاجمی پروستات که به درمان های متعارف پاسخ نمی دهند، کمک کند.

محققان متوجه شده اند که این داروها به نام بازدارنده های Hsp90 به طور خاص مکانیسمی را هدف قرار می دهند و غیر فعال می سازند که معمولا سلول های سرطانی پروستات از آن برای فرار از اثرات درمان استاندارد استفاده می کنند.

یافته های این مطالعه اطلاعات مهمی درباره نقش Hsp90 در سرطان های پروستات مقاوم به دارو ارائه می دهد و مسیرهای بالقوه جدیدی را برای درمان سرطان بر اساس مسدود کردن این پروتیین و یا پروتیین های مربوطه ایجاد می کند.

گروهی از محققان موسسه تحقیقات سرطان در لندن متوجه شدند که بازدارنده های Hsp90 تاثیر درست کار نکردن گیرنده آندروژن را که اغلب در مقاومت نسبت به درمان های هورمونی رخ می دهد، خنثی می کنند.

براین اساس، محققان حدس می زنند که بازدارنده های Hsp90 می توانند برای درمان سرطان های پروستات که نسبت به درمان مقاوم شده اند و در حال گسترش در بدن هستند، موثر باشند.

بازدارنده های Hsp90 از جمله چند نوع درمان ابتکاری هستند که برای حمله غیر مستقیم به سرطان طراحی شده اند؛ آنها این کار را با بی ثبات کردن چند پروتیین مختلف انجام می دهند که برای رشد و بقای سلول های سرطانی لازم است.

این داروها با تخریب همزمان چند سیگنال سرطانی به گونه ای طراحی می شوند که فرار تومورهای سرطانی را از اثرات درمان دشوار می سازند.

این تحقیق جدید علاوه بر اثرات شناخته شده بازدارنده های Hsp90 بر سرطان، نشان می دهد که این داروها همچنین تولید اشکال غیرعادی گیرنده آندروژن را مسدود می کند و باعث می شود که سلول های سرطانی نتوانند از خود در برابر درمان های هورمونی دفاع کنند.

تومورهای پروستات برای رشد و گسترش به هورمون های مردانه به نام آندروژن تکیه دارند و مسدود کردن گیرنده های آندروژن می تواند درمان موثری در این زمینه باشد.

این در حالی است که سلول های سرطانی عمدتا مولد اشکال غیرطبیعی از گیرنده آندروژن هستند که می توانند در همه زمان ها بدون نیاز به تحریک هورمون آندروژن، فعال شوند.

محققان خاطرنشان کردند که در این مطالعه برای اولین بار نشان داده اند که بازدارنده های Hsp90 می توانند مانع تولید رایج ترین گیرنده های غیرطبیعی آندروژن شوند که به واسطه آنها بسیاری از سرطان های پروستات به درمان های رایج پاسخ نمی دهند.

این مطالعه در مجله Cancer Research منتشر شده است.

منبع :