پیوند آخرین راه درمان نارسایی قلب

بیماران مبتلا به نارسایی قلب پیشرفته باید تحت نظر پزشک مرکز تخصصی بوده و با پیگیری مرتب و منظم از وضعیت بیماری خود آگاه باشند.

پیوند آخرین راه درمان نارسایی قلببه گزارش گروه علمی ایرنا از مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر بابک شریف کاشانی اظهار کرد: امروزه به دلیل نوع تغذیه و سبک زندگی بیماری‌های قلبی به صورت فزآینده‌ای افزایش یافته است.

وی افزود: بیماری‌های قلبی مانند تنگی عروق کرونر، سکته‌های قلبی ناشی از آن، نارسایی قلبی و مشکلات دریچه قلب از جمله این بیماری‌ها است که با کاهش استرس، کنترل فشارخون، قند خون و ترک دخانیات می‌توان از بروز این دسته از بیماری‌ها پیشگیری کرد.

شریف کاشانی یادآور شد: زمانی که بیمار تحت نظر در یک مرکز تخصصی باشد به راحتی می‌تواند بیماری خود را کنترل کند و در صورت وخامت بیماری نیز می‌تواند در فهرست پیوند قرار بگیرد تا در صورت موجود بودن قلب مناسب برای پیوند دعوت شوند.

وی با بیان اینکه پیوند قلب یک جراحی است که نیاز به همکاری گروه‌های مختلف پزشکی دارد، عنوان کرد: عمل جراحی پیوند تحت نظر گروه جراحی قلب، بیهوشی قلب، متخصص عفونی کلیه، پرستاران و ... انجام می‌شود و بعد از جراحی برای بیمار داروهایی تجویز می‌شود تا پیوند پس زده نشود و قلب پیوندی بتواند در بدن گیرنده به کار خود ادامه دهد.

وی افزود: بعد از گذراندن دوره نقاهت و اقدامات بازتوانی بیمار پیوند شده از بیمارستان مرخص و به زندگی عادی خود باز می‌گردد در این دوره بیمار باید نکات مهمی را رعایت کند و در زمان‌های تعیین شده برای برسی سلامت قلب به پزشک مراجعه کند.

رئیس بخش پیوند قلب بیمارستان مسیح دانشوری، درباره بارداری بعد از پیوند قلب، گفت : در مورد بارداری بعد از پیوند ، گرچه گزارشات متعددی از موارد موفق آن را می توان ارائه داد ولی در کل به این دسته بیماران پرهیز از بارداری توصیه می‌شود.

به گفته رئیس بخش پیوند قلب بیمارستان مسیح دانشوری؛ رعایت نکات بهداشتی ، بخصوص پرهیز از رفتارهایی که خطر انتقال عفونتها را افزایش می دهند بسیار مهم است.

پنجمین کنگره بین المللی نارسایی قلب با حضور 16 سخنران از کشورهای امریکا ایتالیا ترکیه المان اتریش و استرالیا با موضوعات تازه های پیوند قلب در ایران، پیوند قلب و نارسایی قلب دراطفال،پرستاری قلب، انسدادخواب،درمانهای نوین،عوارض غیر عفونی در بیماران پیوند قلب، قلب مصنوعی و کمکهای مکانیکی قلب،آمبولی قلب،بیماریهای ژنتیک در نارسایی قلب در روزهای 15 تا 17 اردیبهشت 95 برگزار می شود.

منبع :