معرفی لوح ضمیمه کتاب فیزیک 2

فیزیک یکی از دروس اختصاصی در گرو ه‌های آزمایشی ریاضی و تجربی می‌باشد. این درس در گروه آزمایشی ریاضی ضریب 3 و در گروه آزمایشی تجربی ضریب 2 را دارد.

معرفی لوح ضمیمه کتاب فیزیک 2

مطلب مشاوره ‎ای لوح ضمیمه ‏ی فیزیک دوم دبیرستان:

فیزیک یکی از دروس اختصاصی در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی می باشد. این درس در گروه آزمایشی ریاضی ضریب 3 و در گروه آزمایشی تجربی ضریب 2 را دارد. بنابراین مطالعه و وقت گذاشتن در این درس به سرعت نتیجه می دهد و باعث ارتقای سریع درصد و نتایج آزمون ها می شود و رشد آن باعث کسب رتبه مناسب تر و تراز بالاتری می باشد.

بودجه‌بندي فیزیک دوم دبیرستان:

يکي از راهکارهای مهم برای موفقیت، آشنا بودن به تیپ سوالات کنکور می باشد. تعداد سوالات فیزیک در کنکور رشته ریاضی 45 سوال و مدت پاسخگویی نیز 55 دقیقه و در رشته تجربی 30 سوال و مدت پاسخگویی 37 دقیقه می باشد.

که 7 سوال کنکور رشته ریاضی و 3 سوال کنکور رشته تجربی متعلق به فیزیک 2 است.

جدول شماره 1: محتوای لوح ضمیمه کتاب فیزیک 2

بخش

تعداد آزمون

تعداد سؤال

آزمون‎های کانون

45

760

آزمون‎های 10 سؤالی

78

624


تعداد

فیلم‏های آموزشی سه دقیقه‎ای

378

خلاصه درس

321

انیمیشن

43

برگه امتحانی

44

مشاوره

70

«تأثیر لوح ضمیمه های کتاب کانون بر امتحانات نهایی فیزیک و کنکور شما»

1- آزمون ‏های کانون و آزمون ‌های 10 سؤالی

دانش آموزان می توانند برای موفقیت بیشتر پس از مطالعه ‌ی هر فصل و مبحث کتاب و تماشای فیلم ها و خواندن خلاصه درس‌های موجود در لوح ضمیمه و قبل از شرکت در آزمون، آزمون های مشابه سال‌ های قبل کانون را از خودتان امتحان بگیرند و در همان لحظه کارنامه و تراز کشوریتان را مشاهده کنند و پاسخ تشریحی و تحلیل سوال های ساده، دشوار و دام دار را مطالعه و و از تکنیک ضربدر منها استفاده کنید. این بخش مهمترین و تأثیرگذارترین بخش های لوح ضمیمه کتاب فیزیک 2 است که به شما آمادگی کامل را در این درس برای کنکور و امتحان نهایی می دهد. از ویژگی های مهم آزمون ‌های کانون، برنامه ‌ای بودن آن می باشد، ویژگی برنامه ‌ای ناشی از 2 هفته ‌ای بودن و هماهنگ بودن با برنامه مدرسه است. این بخش از لوح ضمیمه کتاب شامل آزمون های سال های قبل کانون و آزمون های ده سوالی تستی می باشد. که شما با  حل آزمون‌ های سال قبل که در این مبحث طرح شده بودند می ‌تواند به رتبه های بالاتر دست پیدا کنید. در این لوح تعداد بیش از 123 آزمون که شامل 1384 سوال بین سال های تحصیلی 91 تا 94 می باشد که یک منبع مهم و غنی از سوالات آزمون های سال های گذشته کانون می باشد.

2- فیلم ‎های آموزشی سه دقیقه ‎ای

دانش آموزان میتوانند برای مطالعه‌ی دقیق ، مفهومی و نکته وار درس فیزیک از فیلم های آموزشی 3 دقیقه ای کانون استفاده کنند و همچنین می‌ توانید تمامی کتاب را بر اساس درخت دانش مرور کنید. فقط کافیست از درخت دانش، فصل و زیر فصل مورد نظر را انتخاب کنید و فیلم ‌های آن را ببینید.

3- خلاصه درس

یکی از ابزارهایی که در دی وی دی کتاب موجود است خلاصه ‌ی جزوه‌ های تألیفی دبیران مطرح کشور‌ می باشد که  دانش آموزان می توانند در دوران امتحانات و کنکور برای جمع بندی آنچه که خوانده اند استفاده مؤثر داشته باشند. بر این اساس، در قسمت خلاصه درس می توانید با پرینت فایل های خلاصه درس و با مطالعه‌ی پی در پی آن به موفقیت در فهم و جمع بندی مطالب درسی نزدیک ‌تر ‌شوید.

جدول شماره 2: محتوای لوح ضمیمه براساس مباحث کتاب درسی

مباحث

تعداد فیلم

تعداد خلاصه درس

تعداد آزمون 10 سؤالی

تعداد سؤالات آزمون

اندازه‌گيري و کمیت های فیزیکی

54

69

12

101

حرکت شناسي

110

96

21

173

ديناميک

62

57

10

90

كار و انرژي

53

47

12

97

  ويژگي‌هاي ماده

50

29

6

36

گرما و قانون گازها

49

23

17

127

4- برگه‎های امتحانی

از دیگر ابزار های لوح وجود برگه های امتحانی نیم سال اول، دوم و نهایی می باشد که منبع خوبی در کنار تمرین های کتاب و مکمل خوبی برای آشنایی با امتحانات و سبک سوالات از بخش های مختلف کتاب می باشد. علاوه بر این حل سوال های برگه‏ های امتحانی کمک می ‎کند تا سطح تسلط خود بر مطالب کتاب درسی را محک بزنید.

تعداد 44 برگه‎ی امتحانی از مدارس مختلف کشور در لوح جمع‏آوری شده است.

5- انیمیشن:

انیمیشن های موجود در لوح، به دلیل ایجاد جذابیت در آموزش و تحریک بینایی دانش ‏آموز ابزار مناسبی برای یادگیری تصویری و تثبیت آن در ذهن می باشد. مطمئنا دانش آموزان عزیز از تاثیر تصویر در یادگیری و ماندگاری مطالب در ذهن آگاهی کامل دارند.

در لوح ضمیمه‎ی کتاب فیزیک2 تعداد 43 انیمیشن در موضوعات مختلف برای استفاده ‏ی دانش ‏آموز قرار داده شده است.

6- مشاوره

دانش آموزان برای موفقیت در کنکور باید علاوه بر داشتن انگیزه تحصیلی، درباره مهارت های تحصیلی از جمله شناخت کتاب درسی، روش های صحیح مطالعه، نحوه تکرار و تمرین، یادداشت برداری، خلاصه نویسی، مهارت های تست زنی، استفاده از منابع و ... اطلاعات درست و کافی داشته باشند.

در این لوح بیش از 70 مطلب مشاوره ای در پیرامون مسائل مختلف تحصیلی و آموزشی برای پاسخ به نیازهای مشاوره ای شما قرار داده شده است که دانش آموزان برای پیشبرد اهداف خود از آن استفاده کنند و به موفقیت نزدیک تر شوند.

حمیدرضا عابدین