معرفی لوح ضمیمه کتاب زیست پیش دانشگاهی

زیست شناسی یکی از موثرترین و اصلی‌ترین درس‌ها برای کسب رتبه در کنکور تجربی محسوب می‌شود. خواندن این درس زیاد سخت نیست ولی باید روش خواندن این درس را به خوبی بدانید.

معرفی لوح ضمیمه کتاب زیست پیش دانشگاهی

لوح ضمیمه کتاب زیست پیش دانشگاهی:


اهمیت کتاب زیست پیش دانشگاهی:

دانش آموزان رشته تجربی خوب می دانید که درسزیست شناسی در کنکور ضریب بالایی را به خود اختصاص دادهاست. بنابراین یکی از موثرترین و اصلی ترین درس ها برای کسب رتبه در کنکور تجربی محسوب می شود. خواندن این درس زیاد سخت نیست ولی باید روش خواندن این درس را به خوبی بدانید بنابراین باید به این درس اهمیّت و وقت زیادی اختصاص دهید.


بودجه‌بندي درس زیست پیش دانشگاهی:


در کنکور سراسری، دانش آموزان موظف به پاسخگویی به 50 سوال زیست شناسی در مدت زمان 36 دقیقه هستید. (هرتست حدود 43 ثانیه) از کتاب پیش 1(فصل 1 تا 5) حدود 5 تا 7 تست و کتاب پیش2 (فصل6 تا 11) حدود 12 تا 14 تست می آید که البته  بسیاری از تست ها ترکیبی هستند .


جدول1- بودجه‌بندي درس زیست پیش دانشگاهی در كنكور سراسری (89 تا 94)

فصل

سال 89

سال 90

سال 91

سال 92

سال93

سال 94

پروتئين‌سازي

1

2

2

3

2

2

تكنولوژي زيستي

2

1

1

-

-

1

پيدايش و گسترش زندگي

-

-

-

1

-

-

تغيير و تحول گونه‌ها

-

-

-

1

-

3

ژنتيك جمعيت

3

3

1

2

4

4

پويايي جمعيت‌ها و اجتماعات زيستي

-

1

1

1

-

1

رفتارشناسي

2

1

2

2

1

1

شارش انرژي در جانداران

3

4

2

4

3

7

ويروس‌ها و باكتري‌ها

3

3

3

4

1

2

آغازيان

4

3

3

3

2

3

قارچ‌ها

1

2

1

1

2

2


مطالعه زیست شناسی:

همانطور که دانش آموزان اطلاع دارند یادگیری مفید زیست‌شناسی نیاز به مطالعه‌ی پله پله و مکرر مطالب دارد بنابراین مسائل پایه ای زیست باید به خوبی فرا گرفته شود. قابل ذکر است که دانش آموزان بهتر است که هر سه کتاب زیست ( زیست دوم، سوم و پیش دانشگاهی ) را به موازات هم مطالعه کنند و برای هر سه مقطع اهمیت یکسانی قائل شوند.

کتاب درسی به عنوان بهترین مرجع مطالعه می باشد. دقت کنیدکه شیوه ی مطالعه و یاد گرفتن از خود مطالعه مهم تر می باشد. استفاده از روش SQ4R  ( شامل: پیش خوانی - سوال - تفکر - از حفظ گفتن - مرور کردن) می تواند در یادگیری درس زیست بسیار مؤثر باشد.

دی وی دی ضمیمه کتاب زیست پیش دانشگاهی:

مهمترین منبع آموزشی در ابتدای کار خود کتاب درسی است، زیرا منبع اصلی برای طراح کنکور کتاب درسی می باشد و از آن سوال طرح می کند پس یک داوطلب تجربی بهتر است که با کتاب درسی اُنس بگیرد. از آنجایی که در کتاب درسی مطالب به صورت گنگ آورده شده است و به صورت نکته وار نیست لذا توصیه می شود که حتما از یک منبع کمک آموزشی خوب استفاده کنید. یک منبع مناسب برای این امر استفاده از دی وی دی ضمیمه کتاب کانون فرهنگی آموزش قلم چی می باشد.                                                                                             

  http://www.kanoon.ir/Public/Book.aspx

جدول2- کتاب های کانون فرهنگی آموزش قلم به همراه دی وی دی ضمیمه کتاب زیست پیش دانشگاهی

آبی زیست شناسی پیش

زیست شناسی تصویری (آموزش ونکته ها)

سوالات پرتکرار زیست شناسی پیش تجربی

پرسشهای چهارگزینه ای زیست شناسی پایه وپیش

دی وی دی ضمیمه کتاب زیست پیش دانشگاهی:


دی وی دی ضمیمه کتاب زیست پیش شامل بخش های زیر می باشد:

  • آزمون ها

  • فیلم های سه دقیقه ای

  • خلاصه درس ها

  • مشاوره

  • برگه امتحانی

  • انیمیشن و ...


جدول 3- محتوای  دی وی دی ضمیمه کتاب زیست پیش دانشگاهی

ردیف

بخش

تعداد

تعداد سوال

1

تعداد آزمون های کانون

119

2900

2

تعداد آزمون 10 سوالی تستی

64

585

3

تعداد سوالات10 سوالی تشریحی

53

458

4

فیلم‌های سه دقیقه‌ای

119

5

خلاصه درس

176

6

انیمیشن

46

7

برگه امتحانی

53

8

مشاوره

189


استفاده از دی وی دی ضمیمه کتاب زیست پیش دانشگاهی:

1- آزمون های کانون و اهمیت آن:

يکي ديگر از کارهاي مهمي که دانش آموزان براي نتيجه‌گيري بهتر در درس زيست‌شناسي حتماً بايد انجام دهند، تمرین تست است.

یکی از ویژگی های مهم آزمون‌های کانون، برنامه‌ای بودن آن می باشد، ویژگی برنامه‌ای ناشی از 2 هفته‌ای بودن و هماهنگ بودن با برنامه مدرسه است. آزمون‌های کانون طوری هستند که همه دانش آموزان در هر سطح تحصیلی می‌توانند با آن همراه شوند. باید توجه کنید که برنامه راهبردی آزمون‌ها در وبسایت کانون قرار دارد ودانش‌آموزان می‌توانند به آسانی آن را دانلود و با استفاده از آن از آزمون های موجود در دی وی دی از خود آزمون بگیرند.

کارنامه آزمون:

 یکی از ویژگی‌های کلیدی آزمون‌های‌ کانون در این دی وی دی ها این است که نتیجه را بصورت یک کارنامه جامع(حاوی تعداد جواب درست، غلط وتعداد سوال نزده، نمره خام، نمره تراز و رتبه تراز از بین کل نفرات شرکت کننده در آن تاریخ برگزاری آزمون می باشد) را در اختیار دانش آموز قرار می دهد. بهتر است دانش آموزان بعد از اتمام آزمون به تحلیل آزمون بپردازند و از میزان یادگیری خود ارزیابی خوبی داشته باشند و برای آزمون بعدی برنامه ریزی کند.

بررسی و تحلیل آزمون:

آزمون های کانون علاوه بر جنبه امتحانی، جنبه آموزشی را نیز دارا می باشند. یکی از قسمت های مهم و ارزشمند این آزمون ها در نرم افزار دی وی دی ضمیمه کتاب، بررسی و تحیل سوال های ساده، دشوار و دام دار می باشد. دانش آموزان با استفاده از این بخش    می توانند به راحتی به ایرادها و اشکالات در نحوه مطالعه و برنامه ریزی پی ببرند و در حل این مشکل کوشا باشند و همچنین استفاده از این بخش در یادگیری و تفهیم مطالب تاثیر بسزایی دارد.

2- آزمون های 10 سوالی تستی و اهمیت آن:

یکی از نکات برجسته در این نوع از آزمون ها این است که سوال ها بر اساس زیر فصل طبقه بندی شده اند. همچنین می توانند بدانند که چه تعداد سؤال را از بين ده سؤال مي توانند پاسخ دهند  و ميزان تراز و رتبه خود را مشاهده نمایند. همچنین این امکان را برای دانش آموزان فراهم کرده است که بتوانند از طریق برگزاری آزمون از فصل و زیر فصل های موجود، کتاب زیست پیش را به آسانی جمع بندی و از میزان یادگیری خود آگاهی پیدا کنند و به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرند.

3- آزمون های 10 سوالی تشریحی و اهمیت آن:

این بخش شامل سوال های امتحانی طرح شده دبیران از مدارس مختلف کشور می باشد. قابل ذکر است که دانش آموزان علاوه بر مشاهده سوال امتحانی می توانند با کلیک بر روی گزینه مشاهده برگه، برگه امتحانی همان سوال را ببینند و از این طریق می توانند به انواع مختلف سوال های طرح شده از بخش های مختلف کتاب زیست پیش آشنا شوند.

***نکته‌ی مهم این‎جاست که اصل و مبنای آزمون تستی، مطالعه‌ی تشریحی دروس می‎باشد چرا که این نوع مطالعه در درک صحیح و همه جانبه‌ی مطالب کمک می‎کند. دانش آموزان باید توجه نمایند که به همان اندازه کسب مهارت در تست‌زنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تمرین و کسب مهارت لازم در سؤال های تشریحی هم مهم است. دانش‌آموزی که نتواند به سؤالات تشریحی پاسخ دهد نخواهد توانست به قسمت سؤالات تستی آن درس هم پاسخ دهد و درصد بالایی کسب کند و این نشان دهنده این است که یادگیری بصورت ناقص صورت گرفته است. آزمون های تشریحی همچنین سبب افزایش مهارت خواندن می شوند.

فیلم های سه دقیقه ای:

یکی از امکاناتی که می‌تواند نقش مهمی در آموزش ایفا کند فیلم است. فیلم به عنوان رسانه‌‍ایتاثیرگذار می‌تواند ضمن جذب مخاطب به روش های مستقیم  و غیر مستقیم، آموزش را امکان پذیر کند. جایگاه و نقش فیلم در نظام آموزشی انکارناپذیر است و در کشورهای پیشرفته استفاده از فیلم‌های آموزشی رواج یافته و به شیوه‌های مختلف از طریق شبکه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیلم های آموزشی موجود در دی وی دی ضمیمه کتاب زیست پیش که توسط اساتید مجرب کانون فرهنگی آموزش قلم چی تدریس شده است بر اساس فصل و زیر فصل طبقه بندی شده اند. دانش آموزان می بایست بعد از مطالعه دقیق کتاب درسی به لوح ضمیمه مراجعه نمایند و در یک زمان مناسب فیلم های آموزشی سه دقیقه ای را مشاهده نمایند. استفاده فیلم های سه دقیقه ایی به دانش آموزان در یادگیری سریع و خوب بخش های مختلف کتاب درسی(متن کتاب، جدول و نمودارها و...)، آشنایی با انواع مختلف سوال های طرح شده از کتاب زیست پیش و همچنین سوال های ترکیبی زیست پیش با زیست پایه در کنکور سراسری کمک فراوانی میکند. دانش آموزان همچنین می توانند با مشاهده فیلم های آموزشی موجود در نرم افزار با نحوه حل انواع مختلف سوال ها ی کنکوری و امتحانی به خوبی آشنا شوند و از این امر مهم در آزمون های تشریحی و تستی به خوبی استفاده نمایند.


جدول 4-تعداد خلاصه درس، فیلم، آزمون و انیمیشن دی وی دی ضمیمه کتاب زیست پیش دانشگاهی

فصل

تعداد خلاصه درس

تعداد ویدئو

تعداد آزمون 10 سوالی تستی

تعداد سوال 10

سوالی تستی

تعداد آزمون 10  سوالی

تشریحی

تعداد سوال   10 سوالی تشریحی

تعداد انیمیشن

پروتئين‌سازي

55

49

4

40

6

59

6

تكنولوژي زيستي

26

13

6

60

4

43

8

پيدايش و گسترش زندگي

13

4

6

60

4

41

1

تغيير و تحول گونه‌ها

12

6

6

58

5

44

0

ژنتيك جمعيت

29

35

8

80

5

56

3

پويايي جمعيت‌ها و اجتماعات زيستي

10

0

8

80

4

38

1

رفتارشناسي

6

0

7

63

5

36

0

شارش انرژي در جانداران

9

11

4

40

4

41

10

ويروس‌ها و باكتري‌ها

4

0

4

40

5

51

12

آغازيان

6

0

6

59

6

30

1

قارچ‌ها

4

0

3

26

5

19

4

ترکیبی

2

0

2

20-

جمع

176

119

64

626

53

458

46

خلاصه درس:

استفاده از لوح ضمیمه کتاب زیست پیش دانشگاهی امکان خلاصه نویسی برای دانش آموزان را به راحتی فراهم می کند بطوریکه بهتر است بعد از مطالعه دقیق مباحث کتاب درسی به بخش خلاصه درس که حاوی 176 عدد می باشد مراجعه نمایند و با دقت بیشتری خلاصه درس های مباحث مختلف را مطالعه نمایند. همچنین دانش آموزان می بایست هنگام مطالعه ی فصل های جدید، مطالب فصل قبل را از روی خلاصه های موجود در   دی وی دی بخوانند تا آنها را فراموش نکنند و بتوانند این درس را چندین بار به طور جدی و فعال مرور کنند.

انیمیشن:

 این نرم افزار شامل حدود 46 انیمیشن آموزشی از بخش های مختلف کتاب زیست پیش دانشگاهی می باشد که به یادگیری بهتر و سریع دانش آموزان کمک فراوانی می کند. مطمئنا دانش آموزان عزیز از تاثیر تصویر در یادگیری و ماندگاری مطالب در ذهن آگاهی کامل دارند. خصوصا در درس زیست که از طریق تصویر بسیاری از مطالب را می توان در ذهن تفهیم کرد. انیمیشن های آموزشی برای یادگیری بهتر مطالب و همچنین همسان سازی مطالب متناسب با نیاز های دانش آموزان بسیار مفید است. از دیگر ویژگی های آن به انعطاف پذیری و جذابیت و همچنین درک آسان مطالب موردیادگیری می توان اشاره نمود.

برگه امتحانی:

دانش آموزان در بخش برگه امتحانی دی وی دی ضمیمه کتاب می توانند از نمونه سوال های امتحان نهایی زیست پیش و مدارس سراسر کشور را که بصورت نیم سال اول و دوم تحصیلی طبقه بندی شده اند را مشاهده و مورد استفاده قرار دهند. برگه‌های امتحانی یک منبع خوب در کنار حل تمرین‌های کتاب است و یک مکمل مناسب برای شب‌های امتحان جهت آشنایی بیش‌تر با طرح سؤال معلمان از آن بخش کتاب و تشخیص اهمیت مطلب از دید دبیر مربوط است. با داشتن این برگه‌ها شانس بیش‌تری برای موفق شدن دارید.

مشاوره:

یکی دیگر از بخش های مهم که به دانش آموزان در پیشرفت درسی بخش مشاوره ای دی وی دی ضمیمه کتاب می باشد. در این قسمت فایل های تصویری، صوتی و خواندنی مشاوران برتر کانون فرهنگی آموزش وجود دارد که  به بررسی چگونگی مطالعه درس زیست شناسی پیش دانشگاهی، نحوه برنامه ریزی، اهمیت مطالعه در تایستان،  دوران طلایی نوروز، نحوه مطالعه و جمع بندی در نیم سال اول و دوم تحصیلی، بررسی اهمیت امتحان نهایی، معرفی و انتخاب منابع، مهندسی دوباره منابع، روش سه روز یک بار، تورق سریع، تخمین رتبه و تراز و ... می پردازند. دانش آموزان به راحتی می توانند از راه کارهای کاربردی مشاوران برتر برای حل مشکلات درسی، بهبود و پیشبرد اهداف خود استفاده نمایند.

حمیدرضا عابدین