شارژ تلفن همراه با گلدان!

یک شرکت اروپایی به نام آرکین تکنولوژی(Arkyne Technologies) اخیرا ابزار جذابی طراحی کرده که به کاربران اجازه می‌دهد تلفن همراه را با گیاه گلدانی شارژ کنند.

شارژ تلفن همراه با گلدان!

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این سیستم که بیولایت(Bioo Lite) نام دارد، انرژی فتوسنتز را مهار کرده و با استفاده از آب، خاک و هر نوع گیاه آپارتمانی به تولید برق می‌پردازد.

توان خروجی بیولایت برابر با شارژ یو اس‌ بی از لپ‌تاپ یا رایانه است و می‌تواند تا سه بار در طول 24 ساعت تلفن‌های همراه هوشمند یا تبلت‌ها را شارژ کند.

این سیستم در حقیقت نسخه کوچک شده‌ای از فناوری اصلی شرکت بیو(Bioo) است که از پنل‌های زیر خاک برای جمع‌آوری انرژی از فرآیند طبیعی فتوسنتز استفاده می‌کند. پنلهای بزرگتر می‌توانند زیر باغها قرار بگیرند و از پنل‌های کوچکتر نیز در گیاهان گلدانی استفاده می‌شود.

نمودارها نشان می‌دهد که سیستم بیو با پردازش ریزموجودات دفع شده توسط ریشه گیاه به تولید انرژی می‌پردازد. البته به گفته سازندگان، این فرآیند تاثیری روی فرآیند فتوسنتز یا سلامت خود گیاه ندارد.

تیم سازندگان تضمین می‌کنند که سیستم بیولایت برای حداقل پنج سال روزانه دو تا سه بار می‌تواند یک تلفن هوشمند را شارژ کند. فیش یو‌اس‌بی بطوری طراحی شده که با بیشتر دستگاههای تلفن همراه همخوانی دارد. از بیشتر گیاهان آپارتمانی می‌توان برای این فرآیند استفاده کرد اما به گفته طراحان، برخی گیاهان انرژی بیشتری تولید می‌کنند. برای مثال گیاه کاکتوس اصلا برای این سیستم پیشنهاد نمی‌شود.

نخستین محموله از این دستگاه قرار است تا ماه دسامبر با قیمت 135 دلار به بازار وارد شود.

منبع :