کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 10 پاسخ- 12 اردیبهشت 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...یک سؤال، 10 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


در مطالعه‌ی روش برترها متوجه شدم برنامه‌ی هفته‌ی اول و دوم آن‌ها با هم متفاوت است. آیا من هم باید همین گونه عمل کنم؟

پاسخ 1- شما باید با تحلیل درست از وضعیت آموزشی خود از نظر قوت و ضعف در درس‌های تخصصی و مهم، درس‌های عمومی، درس‌های پایه و وضعیت «پنج نوع درس»، به برنامه‌ی درست و مؤثرِ ویژه‌ی خود دست یابید. البته ممکن است درنهایت برنامه‌ی هفته‌ی اول و دوم شما نیز فرق داشته باشد که در آن صورت ناشی از ضرورت وضعیت آموزشی خودِ شماست نه کپی‌برداری صرف از برنامه‌ی دیگران.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 2- آشنایی با روش مطالعه و عادات دانش‌آموزان برتر به شما در شناخت روش‌های مختلف کمک می‌کند ولی قرار نیست از الگوی آن‌ها به طور کامل تقلید کنید؛ زیرا روشی که برای یک فرد با پایه‌ی درسی و استعدادِ منحصربه‌فرد، مفید بوده است ممکن است برای شما مفید نباشد. بهترین کار این است که با مطالعه‌ی روش کار دانش‌آموزان موفق ببینید کدام روش برای شما کاربرد بیش‌تری دارد. می‌توانید روش‌های مختلف را امتحان کنید و هر روشی که برای شما کارآمدتر بود ادامه دهید.

محمد کتابدار

پاسخ 3- هر چه برنامه‌ریزی انعطاف‌پذیرتر باشد، امکان ایجاد تغییرات در آن بیش‌تر می‌شود. برنامه‌ی هر فرد مخصوص خود اوست و میل به پیشرفت و توانایی دانش‌آموز، تعیین‌کننده‌ی نوع آن است. دانش‌آموزان برتر روش‌های موفقی دارند که به‌کارگیری آن‌ها بسیار مفید و راهگشاست. هفته‌ی اول را به مطالعه‌ی تشریحی و تکمیل یادگیری‌ها اختصاص دهید و هفته‌ی دوم تست بزنید و درس‌های عمومی و نکات مهم را مرور کنید تا عملکرد موفقیت‌آمیزی همچون برترها داشته باشید.

سارا شفافی

پاسخ 4- لزوماً نباید این گونه باشد اما شیوه‌نامه‌های برترها و موفق‌ترها می‌تواند الگوی خوبی برای پیدا کردن روش‌هایی باشد که شما نیز با اجرای آن روش‌ها بتوانید موفق باشید.

حسن ایزدی

پاسخ 5- همان طور که بارها در مجله‌ی آزمون و در سایت کانون مطالعه کرده‌اید، همواره به این نکته اشاره می‌شود که برنامه‌ی شخصی هر فرد مختص خود اوست؛ بنابراین آن‌چه باید انجام دهید تهیه‌ی یک برنامه‌ی خاص خودتان است. قطعاً استراتژی هر کس بر اساس اهدافش تعیین می‌شود. شما هم می‌توانید از برنامه‌های نفرات برتر استفاده کنید و هر چه را که می‌توانید از طریق آن به نتایج بهتر برسید انتخاب کنید. با تحلیل کارنامه‌ی آزمون می‌توانید پی ببرید که آیا برنامه‌ی طراحی‌شده به شما کمک کرده است یا خیر.

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 13 مهر 95