کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 10 پاسخ- 12 اردیبهشت 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 10 پاسخ- 12 اردیبهشت 95

یک سؤال، 10 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


در مطالعه‌ی روش برترها متوجه شدم برنامه‌ی هفته‌ی اول و دوم آن‌ها با هم متفاوت است. آیا من هم باید همین گونه عمل کنم؟

پاسخ 1- شما باید با تحلیل درست از وضعیت آموزشی خود از نظر قوت و ضعف در درس‌های تخصصی و مهم، درس‌های عمومی، درس‌های پایه و وضعیت «پنج نوع درس»، به برنامه‌ی درست و مؤثرِ ویژه‌ی خود دست یابید. البته ممکن است درنهایت برنامه‌ی هفته‌ی اول و دوم شما نیز فرق داشته باشد که در آن صورت ناشی از ضرورت وضعیت آموزشی خودِ شماست نه کپی‌برداری صرف از برنامه‌ی دیگران.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 2- آشنایی با روش مطالعه و عادات دانش‌آموزان برتر به شما در شناخت روش‌های مختلف کمک می‌کند ولی قرار نیست از الگوی آن‌ها به طور کامل تقلید کنید؛ زیرا روشی که برای یک فرد با پایه‌ی درسی و استعدادِ منحصربه‌فرد، مفید بوده است ممکن است برای شما مفید نباشد. بهترین کار این است که با مطالعه‌ی روش کار دانش‌آموزان موفق ببینید کدام روش برای شما کاربرد بیش‌تری دارد. می‌توانید روش‌های مختلف را امتحان کنید و هر روشی که برای شما کارآمدتر بود ادامه دهید.

محمد کتابدار

پاسخ 3- هر چه برنامه‌ریزی انعطاف‌پذیرتر باشد، امکان ایجاد تغییرات در آن بیش‌تر می‌شود. برنامه‌ی هر فرد مخصوص خود اوست و میل به پیشرفت و توانایی دانش‌آموز، تعیین‌کننده‌ی نوع آن است. دانش‌آموزان برتر روش‌های موفقی دارند که به‌کارگیری آن‌ها بسیار مفید و راهگشاست. هفته‌ی اول را به مطالعه‌ی تشریحی و تکمیل یادگیری‌ها اختصاص دهید و هفته‌ی دوم تست بزنید و درس‌های عمومی و نکات مهم را مرور کنید تا عملکرد موفقیت‌آمیزی همچون برترها داشته باشید.

سارا شفافی

پاسخ 4- لزوماً نباید این گونه باشد اما شیوه‌نامه‌های برترها و موفق‌ترها می‌تواند الگوی خوبی برای پیدا کردن روش‌هایی باشد که شما نیز با اجرای آن روش‌ها بتوانید موفق باشید.

حسن ایزدی

پاسخ 5- همان طور که بارها در مجله‌ی آزمون و در سایت کانون مطالعه کرده‌اید، همواره به این نکته اشاره می‌شود که برنامه‌ی شخصی هر فرد مختص خود اوست؛ بنابراین آن‌چه باید انجام دهید تهیه‌ی یک برنامه‌ی خاص خودتان است. قطعاً استراتژی هر کس بر اساس اهدافش تعیین می‌شود. شما هم می‌توانید از برنامه‌های نفرات برتر استفاده کنید و هر چه را که می‌توانید از طریق آن به نتایج بهتر برسید انتخاب کنید. با تحلیل کارنامه‌ی آزمون می‌توانید پی ببرید که آیا برنامه‌ی طراحی‌شده به شما کمک کرده است یا خیر.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 6- اگر شما برتر هستید، طبیعتاً جزء دانش‌آموزان مرجع هستید؛ یعنی قطعاً روش‌های شما جواب داده که جزء برترها شدید؛ پس نیازی ندارید تغییر روش دهید؛ اما اگر جزء برترها نیستید نباید دقیقاً الگوبرداری کنید، بلکه سعی کنید از روش‌های برتر استفاده کنید. این روش خیلی مفیدتر است.

احمد مظفری

پاسخ 7- هر دانش‌آموزی باید برای مطالعه‌ی خود استراتژی داشته باشد؛ یعنی برای هر درس روش مطالعه‌اش را تشخیص دهد و برای هر درس بهترین روش مطالعه‌ی مخصوص به خودش را مشخص کند.

یکی از ویژگی‌های خوب برترها، داشتن روش مشخص برای مطالعه‌ی هفته‌ی اول و دوم است. به شما نیز توصیه می‌کنم برای مطالعه‌ی هر هفته و هم‌چنین هر درس، استراتژی خودتان را مشخص کنید.

ممکن است استراتژی شما با دانش‌آموزان دیگر متفاوت باشد؛ چون مختص به شماست؛ اما فکر کردن برای تنظیم روش‌های مطالعه، شما را در مسیر خوبی قرار می‌دهد که به‌تدریج باعث پیشرفت شما خواهد شد.

مریم صالحی

پاسخ 8- برنامه‌ی هر شخص مختص خودِ اوست. شرایط همه‌ی دانش‌آموزان مثل هم نیست و بهتر است بعد از بررسی روش‌های مطالعاتی برترها و حتی دیگر دوستان خود، قسمت‌هایی را که برای شما مؤثرتر است انتخاب کنید و به کار ببندید. برنامه‌ی دیگران را کپی نکنید بلکه از آن برای شخصی‌سازی برنامه‌ی خود بیش‌ترین بهره را ببرید.

فرناز طالبی

پاسخ 9- چگونگی مطالعه‌ی بین هفته‌ی اول و دوم بستگی به خود دانش‌آموز دارد. برخی از دانش‌آموزان هر دو هفته را هم تستی و هم تشریحی می‌خوانند و بعضی‌ها هفته‌ی اول بیش‌تر تشریحی و هفته‌ی دوم تستی می‌خوانند. الگوی ثابتی برای این کار وجود ندارد؛ ولی مطالعه‌ی روش درس خواندن برترها به شما کمک خواهد کرد که ایده‌های جدیدی بگیرید و از آن برای خودتان استفاده کنید. درنهایت باید انتخاب کنید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

محمد تره‌باری

پاسخ 10- آشنا شدن با روش‌های مطالعه، بازیابی و برنامه‌ریزی رتبه‌های برتر یکی از هوشمندانه‌ترین اقداماتی است که در سال کنکور برای دانش‌آموزان قابل انجام است. هوشمندیِ این اقدام به الگوبرداری هوشمندانه از این روش‌ها وابسته است؛ ولی اگر قصد اجرای موبه‌موی فعالیت‌های رتبه‌های برتر، آن هم بدون توجه به اصل بسیار مهمِ «شخصی‌سازی» داشته باشید، فرایند هوشمندانه وارد نتایج منفی خواهد شد. بسیاری از تصمیمات رتبه‌های برتر بر مبنای شرایط درسی و پایه‌ای بوده است. برای مثال، تفاوت فعالیت‌های دو هفته می‌تواند ناشی از سرعت بالا و باکیفیتِ مطالعه در هفته‌ی اول باشد که این امر شاید در همه‌ی دانش‌آموزان دیده نشود، در حالی که توجه رتبه‌های برتر به ابزارهای برنامه‌‌ای می‌تواند یک الگوی فراگیر برای همه باشد. آن‌چه مهم است، توجه به راهکارهای پیشرفت رتبه‌های برتر و شخصی‌سازی آن‌ها با تواجه به شرایط شخصی مطالعه و بازیابی برای سریع‌تر شدن دست‌یابی به پیشرفت است.

حسام زینی لشکاجانی