طراحی دستگاه قابل حمل برای تشخیص فوری "ابولا"

گروهی از دانشمندان در تلاش برای حل مساله دوری آزمایشگاه‌ها از مناطق در معرض ابولا، دستگاه کوچکی طراحی کرده‌اند که این ویروس را در نیم ساعت شناسایی می‌کند.

طراحی دستگاه قابل حمل برای تشخیص فوری "ابولا"

به گزارش سرویس علمی ایسنا، در حال حاضر فرآیندی موسوم به رونویسی معکوس واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (RT-PCR)، رایج‌ترین آزمایش برای تشخیص آران‌ای ابولا در نمونه خون است. این آزمایش نه تنها باید در یک آزمایشگاه کاملا مجهز انجام شود، بلکه اجرای آن چندین ساعت بطول می‌انجامد.

دستگاه جدید که به اندازه یک تلفن هوشمند است، آزمایشات RT-PCR را نیز انجام می‌دهد اما این کار در یک مقیاس کوچک شده اجرا می‌شود. علاوه بر آن، رویکرد جدید تنها به یک قطره خون از انگشت فرد برای آزمایش نیاز دارد و در کمتر از 37 دقیقه به ارائه نتایج می‌پردازد.

این نتایج فقط به اعلام وجود ویروس ابولا در نمونه خون نپرداخته، بلکه همچنین به کاربران اطلاع می‌دهد که چند نسخه آران‌ای در آن وجود دارد.

با این مزیت‌ها، از این دستگاه نه تنها می‌توان برای تشخیص ابولا استفاده کرد بلکه همچنین می‌توان از آن برای پیگیری بار ویروسی در مایعات بدن بیماران در حال بهبود نیز بهره برد.

این تحقیق توسط محققان موسسه علم و فناوری کُره در سئول، دانشگاه پلی‌تکنیک شمال شرق چین و دانشگاه فناوری برنو در جمهوری چک انجام شده و نتایج آن در مجله Analytical Chemistry منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب