نقشه‌برداری از فرهنگ جامع مغز انسان

محققان با استفاده از داده‌های ام‌آرآی موفق به نقشه‌برداری از اطلس معنایی مغز شده‌اند و با بکارگیری رنگ‌های زنده در ابعاد مختلف به نمایش چگونگی سازماندهی زبان توسط این ارگان پرداخته‌اند.

نقشه‌برداری از فرهنگ جامع مغز انسان

به گزارش سرویس علمی ایسنا، درک بهتری که این نقشه فراهم کرده، می‌تواند در آینده به کمک بیمارانی بیاید که از شرایطی مانند بیماری نورون حرکتی یا سکته رنج می‌برند.

تا به امروز پیشرفت‌های بزرگی در مورد چگونگی کارکرد مغز انجام شده است. برای مثال، محققان دانشگاه ایالتی اوهایو نشان دادند که محل پردازش حالت چهره در مغز کجاست. اکنون دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به حل سوال بزرگ دیگری در مورد چگونگی پردازش زبان پرداخته و نقشه‌ای طراحی کرده‌اند که چگونگی سازماندهی لغات توسط مغز را توصیف می‌کند.

در این تحقیق از هفت شرکت‌کننده خواسته شد برای دو ساعت در زمانی که درون دستگاه ام‌آرآی قرار داشتند، به یک برنامه رادیویی گوش بدهند. طی آن، جریان خون درون مغز این افراد اندازه‌گیری شد و سپس داده‌ها با متون دارای کد زمان‌بندی و در نهایت یک الگوریتم تعبیه واژه تطبیق یافتند که کلمات را با توجه به مشابهت معنایی آن‌ها به یکدیگر امتیازبندی می‌کرد.

همه این اطلاعات منجر به طراحی یک نقشه مشابه یک فرهنگ جامع از مغز شد که در آن واژه‌ها در سراسر نیمکره مغز تحت عناوین مختلف از جمله لامسه، بینایی، اجتماعی یا احساسی گروه‌بندی شده‌اند.

بررسی این نقشه نشان داد که حداقل یک سوم قشر مخ، درگیر پردازش زبان است. نتایج همچنین نشان داد با اینکه مغز افراد با هم متفاوت است اما بطور کلی دارای نقشه‌های زبانی مشابه هستند و انواع واژه‌ها به شیوه‌ای تقریبا مشابه در مغز شرکت‌کنندگان مختلف چیده شده بودند.

دانش اینکه مغز چگونه واژه‌ها را با معانی آن مرتب می‌کند، شاید از کاربردهای عملی برخوار باشد و به کمک بیمارانی برود که در اثر بیماری نورون حرکتی یا سکته قادر به صحبت نیستند.

با کمک یافته‌های این تحقیق، پزشکان در آینده شاید بتوانند فعالیت مغزی بیماران ناتوان از تکلم را با استفاده از نقشه برای تعیین آنچه بیمار به دنبال بیان آن است، پیگیری کنند.

این یافته‌ها در مجله Nature منتشر شده است.

منبع :