کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 8 پاسخ- 11 اردیبهشت 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 8 پاسخ- 11 اردیبهشت 95

یک سؤال، 8 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


سال دوم دبیرستان هستم. چگونه خودم را به ساعت مطالعه‌ی بالا عادت بدهم؟

پاسخ 1- ساعت مطالعه‌ی شما باید منطبق بر توانایی‌‌ها و نیاز شما باشد. ضمن این‌که افزایش ساعت مطالعه باید به‌تدریج باشد تا ماندگار شود. برای افزایش ساعت مطالعه چند پیشنهاد دارم:

الف- هر روز ساعت مطالعه‌ی خود را بنویس. در ابتدا هر قدر می‌توانی درس بخوان. قدم اول، انطباق ساعت مطالعه بر اساس توانایی‌ات است.

ب- سعی کن ساعت مطالعه‌ات را منظم کنی؛ یعنی این طور نباشد که یک روز خیلی زیاد بخوانی و یک روز خیلی کم. درواقع سعی کن ساعت مطالعه‌ات زیاد نوسان نداشته باشد. قدم دوم، ثبات و حفظ وضعیت است.

ج- پایان هفته ساعت‌های مطالعه‌ی هر درس را بررسی کن. بعد بر اساس وضعیت درسی‌ات در هر درس، تصمیم بگیر در چه درس‌‌هایی ساعت مطالعه‌ات را افزایش دهی؛ یعنی مثلاً شاید لازم است ریاضی را بیش‌تر بخوانی. پس افزایش ساعت مطالعه‌ات را برای درس ریاضی قرار بده. قدم سوم، توجه به وضعیت هر درس و تصمیم برای افزایش ساعت اصولی است.

د- ساعت مطالعه‌ات را به‌تدریج افزایش بده. مثلاً تصمیم بگیر امروز نیم‌ساعت از دیروز بیش‌تر بخوانی یا هر روز نسبت به روز مشابه هفته‌ی گذشته یک ربع تا نیم‌ساعت بیش‌تر بخوانی. قدم چهارم، افزایش تدریجی ماندگار است.

مریم صالحی

پاسخ 2-

- تصمیم بگیر و برای افزایش ساعت به طور تدریجی برنامه‌ریزی کن.

- به‌تدریج ساعت مطالعه‌ات را به صورت هدف‌گذاری‌شده بالا ببر.

- دفتر برنامه‌ریزی را با دقت و جدیت تکمیل کن.

حسن ایزدی

پاسخ 3-ثبت ساعات مطالعه، به بالا رفتن ساعت مطالعه‌ی شما کمک می‌کند و دیدِ واقعی در مورد میزان مطالعه‌تان خواهید داشت. برای بالا بردن ساعت مطالعه‌ی خود در طی روز برنامه‌ریزی کوتاه‌مدتی داشته باشید. این کار باعث می‌شود به یک‌باره خسته نشوید. مکان مطالعه‌ی شما اهمیت زیادی دارد (نور محیط مطالعه، سکوت و دما). می‌توانید از اولیا یا دیگر افراد خانواده بخواهید که شما را در رسیدن به یک تعادل مطالعاتی خوب، همراهی کنند.

فرناز طالبی

پاسخ 4- افزایش ساعت مطالعه در اولین گام با انگیزه‌ی قوی که ناشی از یک هدف‌گذاری منطقی است آغاز می‌شود و برای این روند افزایشی به یک برنامه‌ی مطالعاتی دقیق نیاز خواهید داشت؛ برنامه‌ای که در کنار تنوع مطالعاتی، بر مبنای رعایت تعادل‌ها نیز باشد. در ابتدای برنامه‌ی افزایش ساعت مطالعه نیز انتظار دو برابر کردن میانگین مطالعاتی هفته را در کوتاه‌مدت نداشته باشید. عوامل بیرونی را که می‌تواند بر افزایش ساعت مطالعه تأثیر منفی داشته باشد به حداقل برسانید و  برای رسیدن به ساعت مطالعه‌ی مطلوب، 2 الی3 هفته به صورت تدریجی به مطالعه‌ی روزانه اضافه کنید. افزایش ساعت مطالعه، یک تغییر مهم در برنامه‌ی کاری دانش‌آموزان است که باید تدریجی و پایدار باشد.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 5- مهم‌ترین عامل، انگیزه‌ی خودتان است. اگر برای درس خواندن هدف داشته باشید و بتوانید در خود انگیزه‌ی موفقیت را بیش‌تر کنید، نتیجه خواهید گرفت. افزایش ساعت مطالعه باید به‌تدریج و به همراه برنامه‌ریزی باشد. سعی کنید هر روز یک ربع تا نیم‌ساعت به ساعت مطالعه‌ی خود بیفزایید و هر زمان که احساس می‌کنید خسته شده‌اید کمی استراحت کنید. نوشتن دفتر برنامه‌ریزی به طور منظم در افزایش و حفظ ساعت مطالعه کمک زیادی به شما خواهد کرد. هم‌چنین هیچ گاه از برنامه‌ی آزمون جدا نشوید. اگر بخواهید همیشه طبق برنامه‌ی راهبردی مطالعه کنید و نتیجه‌ی خوبی هم بگیرید باید ساعت مطالعه‌ی بالایی هم داشته باشید.

محمد تره‌باری

پاسخ 6- این‌که از حالا که سال دوم دبیرستان هستی به موضوع کمیت مطالعه توجه داری و تصمیم گرفته‌ای خودت را به ساعت مطالعه‌ی بالا عادت دهی، بسیار ارزشمند است. افکار ما تبدیل به رفتارهای ما می‌شود و رفتارهای ما عادات ما را می‌سازد. برای این‌که عادت کنی ساعت مطالعه‌ی بالایی داشته باشی هر روز از تمام اوقاتی که برایت امکان دارد برای مطالعه استفاده کن. این رفتارهای روزانه‌ی شما تبدیل به عادت مطالعه‌ی زیاد می‌شود. از دفتر برنامه‌ریزی هم می‌توانی برای ایجاد انگیزه‌ی بیش‌تر و هم‌چنین کنترل ساعت مطالعه و ایجاد نظم و تعادل استفاده کنی.

محمد کتابدار

پاسخ 7- آن‌چه سبب می‌شود که بتوانید به ساعات مطالعه‌ی بالا برسید احساس نیاز است. برای خودتان هدف‌گذاری کنید و مشخص کنید که می‌خواهید به چند ساعت مطالعه برسید. قطعاً نمی‌توانید ناگهان این ساعت را افزایش دهید بلکه به‌مرور انجام‌شدنی خواهد بود. با حداقل ساعت ممکن شروع کنید و به آن‌چه می‌خواهید برسید. وجود نوسان در ساعات مطالعه‌تان باعث کاهش ساعات مطالعه خواهد شد.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 8-

- باید احساس نیاز به تکمیل یادگیری‌ها کنید تا انگیزه برای افزایش ساعت مطالعه ایجاد شود.

- یک خطِ پایه برای ساعت مطالعه در نظر بگیرید و هر روز کمی به آن اضافه کنید.

- در بالا بردن میزان مطالعه عجله نکنید و با تکمیل دفتر برنامه‌ریزی، آگاهانه و تدریجی پیشروی کنید.

- مکان مطالعه‌ی ثابتی برای درس خواندن در نظر بگیرید.

- فیش‌برداری، حفظ کردن لغات عربی و انگلیسی، حل تمرین تشریحی و تست و مرور فلش‌کارت‌ها را در برنامه‌ی روزانه‌تان لحاظ کنید.

سارا شفافی