ایران جزء سه کشور دنیا درساخت شبیه ساز جراحی آب مروارید

متخصصان ایرانی دریک شرکت دانش بنیان توانستند برای نخستین باردر آسیا با ساخت شبیه ساز جراحی آب مروارید چشم به روش فیکو در ردیف سه کشور دنیا قرار بگیرند.

ایران جزء سه کشور دنیا درساخت شبیه ساز جراحی آب مروارید

شبیه ساز جراحی آب مروارید چشم به روش فیکو برای نخستین بار درکشوردر چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران برای فروش درمعرض دیده بازدیدکنندگان قرارداده شده است.

مدیرعامل شرکت آتیه پردازان ظهورشریف روزسه شنبه درچهارمین نمایشگاه تجهیزات ومواد آزمایشگاهی درگفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: فیکو روش بسیار جدیدی در زمینه جراحی آب مروارید در دنیا است که برخی از پزشکان ایرانی نیز از این روش در جراحی آب مروارید چشم استفاده می کنند.

مهدی شفیعی قاسمی بیان کرد: آموزش این عمل به دلیل پیچیدگی بسیارسخت است، بنابراین این دستگاه برای آموزش پزشکان پیش از انجام عمل اصلی بر روی چشم انسان طراحی و ساخته شده است.

وی با اشاره به افزایش تعداد افراد مبتلا به پیرچشمی به دلیل کاربا رایانه و استفاده از تلویزیون و موبایل و در نتیجه کاهش سن ابتلا به پیرچشمی و آب مروارید، گفت:بر اساس پیش بینی سازمان نظام پزشکی تا چند سال آینده نزدیک به هفت میلیون ایرانی مبتلا به آب مروارید خواهند شد.

این متخصص با اشاره به اینکه سالانه 100 هزارجراحی آب مروارید به روش های مختلف درکشور انجام می شود،افزود: در حال حاضر در کشور برای جراحی آب مروارید از روش 'کاتاراک' استفاده می کنند اما روش فیکو به لحاظ زمان نسبت به روش های موجود از زمان کوتاه تری برخوردار است و عمل سرپایی به حساب می آید و آسیب هایی که برای چشم نیز دارد نسبت به روش های موجود خیلی کمتر است.

وی گفت: این دستگاه در واقع شبیه سازجراحی فیکو است یعنی پزشک قبل از اینکه جراحی واقعی را بر روی چشم انسان انجام دهد با این دستگاه روش جراحی را آموزش می بیند.

وی یادآور شد: فقط شرکت موگ آمریکا و شرکت وی آر-مجیک آلمان دارای این فناوری هستند و ما به عنوان سومین کشور دنیا واولین کشور در آسیا به این تکنولوژی دست پیدا کرده ایم .

شفیعی قاسمی بیان کرد: این کاردر سال 91 شروع شده است و بعد ازچهار سال تحقیق، برای طراحی و ساخت امسال در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران عرضه شده است.

وی گفت: ماکت سری که بر روی شبیه سازقرار دارد، امکان انجام جراحی آب مروارید را ازطرف گیجگاه یا از سمت پیشانی دراختیارکاربر قرارمی دهد، رزیدنت می تواند ناحیه داخل چشم را به کمک یک میکروسکوپ ببیند.

وی بیان کرد: تصویربه صورت استریو بوده وعمقی واقعی از محل داخل چشم را نشان می دهد که میزان بزرگنمایی آن به کمک پدال زیر پای کاربر ، قابل تغییر است، همچنین انواع مختلف ابزارهای جراحی در مدل چشم قرار گرفته اند و قابل انتخاب هستند.

شفیعی قاسمی افزود: اکنون دردانشگاه شهید بهشتی نمونه ای از این دستگاه دراختیار پزشکان قرارداده شده است تا در صورت بروز ایراد و اشکال دردستگاه ، آن را جهت رفع اعلام کنند و دستگاه به صورت نهایی به آن ها تحویل داده شود.

وی ادامه داد:قیمت مشابه خارجی این دستگاه 100هزار یورو است یعنی نزدیک به 400 میلیون تومان، اما قیمت این دستگاه 70درصد قیمت مشابه خارجی آن است.

شفیعی قاسمی بیان کرد: این محصول دراین نمایشگاه جزء محصولات راهبردی قرارگرفته است و از حمایت 50 درصدی خرید برای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برخوردارد است.

چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران از پنجم تا هشتم اردیبهشت ماه در محل نمایشگاه های دائمی تهران برپا است.

منبع :