ایا اپل به خودروسازی رو آورده است!

کمپانی اپل ظاهرا می‌کوشد حوزه فعالیت‌های خود را گسترش داده و فراسوی عرصه رایانه و ارتباطات نیز وارد میدان شود.

ایا اپل به خودروسازی رو آورده است!

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی دویچه وله، بازار شایعات و گمانه‌زنی‌ها درباره قصد کمپانی‌های اپل و گوگل برای ساخت خودرو مدتی است که جریان دارد.

برخی کارشناسان نیز همزمان با این گمانه‌زنی‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که اپل با فعالیت‌های جدید خود عرصه را بر شرکت‌های سنتی چون مرسدس بنز، بی ام وی، آئودی و فولکس واگن تنگ خواهد کرد و خودروی 'آی‌کار' (iCar) جایگزین خودروی معروف گلف خواهد شد.

روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه روز سه‌شنبه در گزارشی اختصاصی به جزییاتی تازه در این باره پرداخته است.

در این گزارش به اطلاعات منابع آگاه اشاره شده است که به گفته‌ آنان، کمپانی اپل یک آزمایشگاه پنهانی برای طراحی و توسعه یک خودرو در برلین راه‌اندازی کرده است و ظاهرا برنامه‌هایی مشخص درمورد زمان عرضه خودروی آی‌کار در بازار آلمان دارد.

نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال هم به تازگی از پروژه کمپانی اپل تحت نام 'تیتان' و ساخت و عرضه خودرویی برقی در چارچوب این پروژه گزارش داده بود.

به نوشته روزنامه فرانکفورتر آلگماینه، اپل مدت‌هاست که به خاطر استخدام و به کار گرفتن متخصصان و مهندسان که در عرصه خودروسازی فعالیت دارند، خبرساز بوده است.

خبرگزاری رویترز هم گزارش داده بود که اپل جیمی کارلسون، یکی از مهندسان برجسته شرکت آمریکایی تسلا که از پیشگامان تولید خودردوهای برقی است را به خدمت خود درآورده است. پیش از آن نیز شماری از چهره‌های صاحب نام در این عرصه از جمله مگان مک‌کلاین (از شرکت فولکس‌واگن) به اپل پیوسته بودند.

فرانکفورتر آلگماینه در گزارش خود می‌نویسد که شرکت اپل اکنون بین 15 تا 20 تن از کارشناسان و مهندسان برجسته آلمانی را به کار گرفته تا ذهن و فعالیت خود را بر ساخت 'خودروی آینده' تمرکز کنند.

گفته می‌شود، این افراد نسبتا جوان هستند و در زمینه مهندسی و همچنین ساخت نرم‌افزار و سخت‌افزار تخصص دارند.

طراحی، ساخت و عرضه خودرویی جدید معمولا چند سال طول می‌کشد و هزینه‌بر است. شرکت‌های اپل و گوگل علیرغم این می‌کوشند که پا به بازار خودرو بگذارند.

فعالیت‌های کمپانی گوگل در این زمینه حتی به سال 2010 میلادی برمی‌گردد و چند سالی است که مشغول آزمایش خودرویی هوشمند و بدون راننده است.

شرکت‌های خودروسازی آلمانی چون فولکس‌واگن و بی ام وی این فعالیت‌ها را به دقت زیر نظر دارند و دنبال می‌کنند.

طبق گزارش فرانکفورتر آلگماینه قرار است که کمپانی اپل 'آی‌کار' را در قالب خودرویی کوچک در سال 2019 یا 2020 به بازار عرضه کند، آنهم در چارچوب خودروهایی کرایه‌ای.

در گزارش این روزنامه آلمانی آمده است، کمپانی اپل بر خلاف شرکت‌های معمول خودروسازی از شبکه لازم برای فروش، توزیع و تعمیر این خودروها برخوردار نیست و شیوه کرایه را فعلا برگزیده است.

همچنین گفته می‌شود که خودروی شرکت اپل قرار است در اتریش به تولید انبوه برسد. شرکت 'ماگنا' که به فرانک اشتروناخ، میلیاردر اتریشی‌-کانادایی تعلق دارد، به خاطر قطع تولید خودروهای مینی‌کوپر از ظرفیت و امکانات لازم برای تولید برخوردار است.

منبع :