عرضه دو نانومحصول در بخش کشاورزی

دو نانومحصول در بخش کشاورزی تولید و به بازار عرضه شده است، این دو فناوری برای محافظت از غلات و محصولات کشاورزی و همچنین افزایش باروری محصولات کشاورزی تولید شده است.

عرضه دو نانومحصول در بخش کشاورزی

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یک شرکت کانادایی از فناوری‌ نانو برای محافظت از محصولات کشاورزی استفاده کرده است، این شرکت محصولات جدید خود را برای سال 2016 به بازار عرضه کرده است.

از نظر فنی این موضوع بسیار جالب است؛ ساختاری شبکه‌ ای شکل وجود دارد که مواد غذایی را در خود نگه می ‌دارد و فقط در شرایط ویژه این محتویات رها سازی می ‌شود.

دارن اندرسون از مدیران شرکت ویو کروپ پروتکشن (Vive Crop Protechtion) درباره این دو محصول جدید موسوم به Azteroid و Bifender می‌ گوید: ' ما از این فناوری برای حمل مواد غذایی استفاده کردیم تا آنها را به صورت هوشمند رها سازی کنیم.'

آندرسون می‌ گوید: ' این یک سیستم رها سازی جدید است و شرکت ویوا از سال 2006 به عنوان یکی از شرکت‌ های پیشرو با همکاری دانشگاه تورنتو اقدام به تبدیل ایده به محصول کرده است.'

Azteroid یک ماده ضد قارچ است که حاوی آزوسیستروبین است. این ماده ضد قارچ برای محافظت از محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. Bifender حاوی بیفنترین است، بیفنترین ماده رایجی است که به عنوان کود برای تغذیه گیاهان مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

آزوسیستروبین معمولا به صورت جدا از بیفنترین مورد استفاده قرار می ‌گیرد، با این حال در این فناوری امکان ترکیب آن و استفاده همزمان به وجود آمده است. این نانو حامل جدید می ‌تواند ترکیبات مورد نظر را در خاک نگه داشته و در زمان مورد نظر رها سازی کند. استفاده از این نانو محصولات موجب می‌ شود که بتوان بیماری گیاهان را کنترل کرد.

براساس اظهارت آندرسون، استفاده از کودهای رایج می ‌تواند 5 تا 10 درصد میزان محصول را افزایش دهد، اما با این فناوری این رقم افزایش 18 درصدی یافته است.

Bifender می ‌تواند برای محافظت از غلات، سویا، نخود و سیب‌ زمینی مورد استفاده قرار گیرد.

برای تولید این محصولات از نانو ذرات پلیمری استفاده شده ‌است که مواد مورد نظر را میان خود می‌ گیرند و در شرایط مناسب رها سازی می‌ کنند. از نقطه نظر حفاظت از محیط زیست، این روش بسیار مناسب است و می‌ توان میزان رها سازی مواد در طبیعت را کنترل کرد.

منبع :