ربات جراح سینا وارد فرآیند تجاری سازی شد

ربات جراح سینا برای نخستین بار به عنوان یک نمونه تجاری درچهارمین نمایشگاه تجهیزات ومواد آزمایشگاهی ساخت ایران عرضه شده است.

ربات جراح سینا وارد فرآیند تجاری سازی شد

دکترعلیرضا میرباقری مدیرعامل شرکت دانش بنیان سینا وعضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگارعلمی ایرنا گفت:ربات جراح سینا سال گذشته درنمایشگاه اینوتکس 2015ایران برای نخستین بار رونمایی شد و اکنون درچهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی وارد فاز تجاری سازی شده است. 

وی بیان کرد: ربات جراح سینا برای جراحی از راه دورطراحی و ساخته شده است، این ربات از دو قسمت تشکیل شده، قسمت اول دراختیار جراح قرارمی گیرد که می تواند در یک ساختمان یا شهر دیگر باشد و قسمت دوم که بر بالین بیمار قراردارد و جراحی از راه دور انجام شود.

وی اظهارکرد: کار با این ربات به این ترتیب است که هرحرکتی که جراح به ربات اول می دهد آن ربات دریافت می کند و ربات دوم همان حرکتها را بر روی بیمار کپی می کند.

میرباقری افزود: این دستگاه علاوه برجراحی از راه دور، مزیت های دیگری نیز برای جراحی ایجاد می کند، این ربات می تواند لرزش های دست جراح را حذف کند، حرکت های دست جراح را کوچک کند به این مفهوم که پزشک در جراحی یک گره بزرگ می زند و ربات یک پنجم یا یک دهم آن را کپی می کند؛ بنابراین با استفاده از این ربات می توانیم حرکاتی که هیچ وقت درمقیاس دست انسان قابل انجام نیست را به این ترتیب به واسطه یک ربات جراح امکان پذیر کرد.

وی ادامه داد: در استفاده از این ربات ازهمه مهمتر اینکه،جراح در یک موقعیت سختی عمل جراحی را انجام نمی دهد بلکه خیلی راحت پشت یک صندلی می نشیند و در یک حالت راحت عمل جراحی را به واسطه ربات انجام می دهد.

میرباقری بیان کرد: این ربات برای جراحی حفره شکمی وقفسه سینه طراحی شده و اولین نمونه در ایران است، در خارج از ایران نیز فقط یک نمونه مشابه این ربات، با چنین کاربردی وجود دارد اما طراحی آن به طور کلی متفاوت است، طراحی این ربات صد درصد ایرانی است و ساخت آن نیز صد در صد درداخل کشورانجام شده است. 

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: این محصول درچهارمین نمایشگاه تجهیزات ومواد آزمایشگاهی ساخت ایران در محصولات با سطح یک فناوری قرار دارد.

وی گفت: این ربات با حمایت 60 درصدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای خرید دانشگاه ها و مراکزعلمی درچهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران عرضه شده است.

وی افزود: محصولات سطح یک در این نمایشگاه از حمایت 50درصدی برخوردارند اما این محصول به دلیل های تک بودن و نیز نداشتن سابقه تولید و فروش در ایران از حمایت 60 درصدی برای سه خریدارنخست برخوردار است.

وی یادآور شد: پایه تحقیقاتی این ربات از دل دانشگاه بیرون آمده است و این محصول حاصل 10 سال کار تحقیقاتی مشترک دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه صنعتی شریف است.

میرباقری گفت: این ربات اولین بار است که درکشور از طریق عرضه درنمایشگاه تجهیزات و مواد ازمایشگاهی ساخت ایران به عنوان یک نمونه تجاری معرفی شده است، این ربات ثبت اختراع بین المللی دارد و سه پتنت آمریکایی درآمریکا برای این محصول ثبت شده است.

وی گفت: اکنون علاوه برفروش این ربات درداخل کشور به دنبال دریافت نشان بازرگانی CE و مجوزهای لازم برای ورود به بازار جهانی هستیم.

چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران از پنجم تا هشتم اردیبهشت ماه در محل نمایشگاه های دائمی تهران دایراست.

منبع :