باغچه‌داشتن زندگی‌تان را نجات می‌دهد

محققان می‌گویند باغچه داشتن می‌تواند زندگی ما را نجات دهد. این که چنین ارتباط قوی بین افزایش تماس با فضای سبز و کاهش نرخ مرگ و میر وجود دارد ممکن است ما را خیلی شگفت زده کند، اما این امر حقیقت دارد.

باغچه‌داشتن زندگی‌تان را نجات می‌دهد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان و به نقل از ایندیپندنت، محققان دریافته‌اند در زنانی که در مناطق سرسبز زندگی می‌کنند، نرخ مرگ‌ومیرناشی از بیماری‌های تنفسی 34 درصد و مرگ‌ومیر ناشی از سرطان 13 درصد کمتر از افرادی است که در اطراف محل زندگی خود فضای سبز کمتری دارند. به طور کلی مرگ‌ومیر در این افراد 12 درصد کمتر از سایرین است. همچنین تصور می‌شود که فضای سبز اثر مثبت قابل توجهی بر سلامت ذهنی دارد.

این یافته می‌تواند طراحان را تشویق کند که در طراحی نواحی جدید شهری حتما فضایی برای رشد گیاهان در نظر بگیرند.

در این مطالعه که در دانشگاه هاروارد و بیرمنگام و با همکاری بیمارستان زنان انجام شده از اطلاعات پزشکی بیش از 100 هزار زن در بین سال‌های 2000 و 2008 استفاده شده است. محققان به همین منظور، نرخ مرگ‌ومیر این زنان را با سطح فضای سبز اطراف محل مسکونی‌شان که با تصاویر ماهواره‌ای اندازه‌گیری شده، مورد مقایسه قرار داده‌اند. دیگر فاکتورها همچون سن، وضعیت اجتماعی اقتصادی، سیگار کشیدن و نژاد افراد نیز در این بررسی لحاظ شده است.

محققان می‌گویند از مشاهده چنان همبستگی قوی بین افزایش تماس با فضای سبز و مرگ و میر کمتر شگفت زده شده‌اند. آن‌ها همچنین می‌گویند به نظر می‌رسد که بخش بزرگی از فواید فضای سبز به تاثیر این فضاها با بهبود عملکرد و سلامت ذهنی مرتبط است.

"پیتر جیمز" دستیار تحقیقاتی در دانشگاه هاروارد می‌گوید: ما پیش از این نیز می‌دانستیم که کاشت درختان با کاهش روان‌آب‌ها، تثبیت کربن و کاهش اثرات تغییر اقلیم، به محیط‌زیست و به ارتقا سلامت ما کمک می‌کند. اما این یافته جدید نشان می‌دهد که این فضاها اثرات بالقوه‌ای بر سلامتی و نرخ مرگ‌ومیر دارند و لذا طراحان، معماران چشم انداز و سیاستگزاران می‌توانند از آن به عنوان ابزاری برای ایجاد فضاهای سالم‌تر استفاده کنند.

این مطالعه که در مجله Environmental Health Perspectivesچاپ شده نشان می‌دهد که مرگ‌ومیر کمتر در اثر افزایش تماس با فضای سبز می‌تواند ناشی ازعوامل مختلف بسیاری از جمله بهبود سلامت ذهنی باشد.

محققان تخمین می‌زنند که 30 درصد از فواید ناشی از زندگی کردن در نزدیکی فضای سبز از افسردگی کمتر ناشی می‌شود. دیگر فاکتورها شامل کاهش تماس با آلودگی هوا، سر‌وصدای کمتر، افزایش تعاملات اجتماعی و فرصت بیشتر برای فعالیت‌های فیزیکی است.

منبع :