آماده‌سازی نسل جدید هواپیماهای مافوق صوت سری ایکس

آژانس فضایی ایالات متحده آمریکا در نظر دارد پس از آماده شدن سری جدید هواپیماهایش آنها را در یک رژه آزمایشی به نمایش بگذارد.

آماده‌سازی نسل جدید هواپیماهای مافوق صوت سری ایکس

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان و به نقل از زی نیوز، ناسا اعلام کرد: سری جدید هواپیماهای ایکس با نام افق‌های هوایی جدید بخشی از بودجه سال مالی ایالات متحده آمریکا بوده که از اول اکتبر آغاز شده است.

آژانس فضایی در بیانیه‌ای اعلام کرد: برنامه طراحی، ساخت و به پرواز درآوردن سری هواپیماهای ایکس طی 10 سال آینده با هدف سرعت بخشیدن به تطبیق فناوری‌های هوایی پیشرفته دوستدار محیط زیست توسط صنعتگران است.

بیل بری، تاریخ‌نویس ارشد ناسا، گفت: تمام هواپیماهای سری جدید ایکس به نوبه خود بسیار جالب توجه هستند. هرکدام از آن‌ها جایگاهی منحصربه‌فرد در سیستم حمل‌ونقل هوایی دارند که باعث می‌شود آن‌ها در تاریخ برجسته شوند.

قرارداد طراحی اولیه در ماه فوریه توسط تیمی به سرپرستی لاکهید مارتین منعقد شد. هواپیماهای جدید مافوق صوت سری ایکس تا سال 2020 قادر به پرواز خواهند بود.

هدف از این طرح ارائه هواپیماهایی است که در مقایسه با هواپیماهای معمول مصرف سوخت نیم برابر و 75 درصد آلودگی کمتر داشته باشند.

اولین نسخه سری هواپیماهای ایکس، ایکس 1 نام دارد و توسط هواپیمایی بل ساخته شده است. ایکس 1 اولین هواپیمایی است که سرعتش بیشتر از صوت بوده به‌ گونه‌ای که دیوار صوت را در هم می‌شکند.

چاک یگر، کاپیتان نیروی هوایی، 14 اکتبر 1947 برای اولین بار بر گلینس نارنجی رنگ درخشان سوار شده و با پروازش با اولین سری هواپیماهای ایکس لحظه‌ای به یادماندنی را در تاریخ ثبت کرد.

منبع :