معرفی لوح ضمیمه کتاب شیمی 2( دوم دبیرستان)

شیمی دوم دبیرستان از بین 3 کتاب شیمی مهم‌ترین کتاب می‌باشد. علاوه بر اینکه در کنکور سهم تقریبا مساوی با دو کتاب شیمی سوم و چهارم دارد،اساس و پایه شیمی سوم و چهارم هم می‌باشد.

معرفی لوح ضمیمه کتاب شیمی 2( دوم دبیرستان)

 لوح ضمیمه کتاب شیمی 2( دوم دبیرستان ):


شیمی یکی از دروس اختصاصی در گرو ه های آزمایشی ریاضی و تجربی می باشد. این درس در گروه آزمایشیریاضی ضریب ۶ و در گروه آزمایشی تجربی ضریب ۹ را دارد. بنابراین در رشته تجربی بعد از شیمی و در رشته ریاضی بعد از ریاضی و فیزیک دارای اهمیت می باشد.

شیمی دوم دبیرستان از بین 3 کتاب شیمی مهم ترین و پر اهمیت ترین کتاب می باشد چرا که علاوه بر اینکه در کنکور سهم تقریبا مساوی با دو کتاب شیمی سوم و چهارم دارد(یعنی تعداد سوالات کنکور از این کتاب 11 و گاها 12 می باشد) اساس و پایه شیمی سوم و چهارم هم می باشد یعنی اینکه سوالات سوم و چهارم معمولا به صورت ترکیبی به شیمی دوم هم ارتباط دارد. بنابراین مطالعه و وقت گذاشتن در این درس به سرعت نتیجه می دهد و باعث رشد سریع درصد و نتایج آزمون ها می شود و چون یک درس اختصاصی است رشد آن باعث کسب رتبه مناسب تر و تراز بالاتری شده و موجب تقویت روحیه دانش آموزان خواهد شد.


بودجه‌بندي  شیمی دوم دبیرستان:

يکي از فاکتور هاي بسيار مهم موفقيت در کنکور آشنا بودن به تيپ سوال ها است. تعداد سوالات شیمی در آزمون رشته ریاضی و تجربی ۳۵ سوال و مدت پاسخگویی نیز ۳۵ دقیقه است .

۲۰ تا ۲۱ درصد سوالات از پایه دوم

۳۵ تا ۳۸ درصد سوالات از پایه سوم

در مجموع از پایه ها ۵۶ تا ۵۸ درصد سوالات

۴۲ تا ۴۴ درصد سوالات از پیش دانشگاهی می باشد.

بنابراین شيمي پايه در كنكور سراسری از اهيمت ویژه ای برخوردار است.


جدول1-1 بودجه‌بندي درس شیمی دوم در كنكور رشته تجربي(89 تا 94)

موضوع

89

90

91

92

93

94

ساختار اتم

2

2

2

2

2

2

خواص تناوبی عنصرها

3

3

2

2

2

2

ترکیب های یونی

1

2

2

2

2

2

پیوند کووالانسی

3

2

3

3

3

4

ترکیب آلی

2

2

1

2

2

2


جدول2-1 بودجه‌بندي درس شیمی دوم در كنكور رشته ریاضی(89 تا 94)

موضوع

89

90

91

92

93

94

ساختار اتم

3

3

3

1

3

2

خواص تناوبی عنصرها

1

2

3

4

3

2

ترکیب های یونی

2

1

1

1

1

1

پیوند کووالانسی

3

3

3

2

2

4

ترکیب آلی

2

2

1

2

2

2


یکی دیگر از فاکتور هاي اساسی موفقيت در کنکور، منبع مورد استفاده براي مطالعه می باشد. مهمترین منبع برای مطالعه متن کتاب درسی است بطوریکه تمام سوال ها با توجه به متن کتاب درسی طرح می شوند. دانش آموزان می بایست به سوال های مطرح شده در متن کتاب درسی در قالب "فکر کنیدها" یا "همچون دانشمندان" توجه ویژه ای نمایند.

دانش آموزان کانون علاوه بر کتاب درسی می توانند بعد از نصب دی وی دی شیمی 2 ضمیمه کتاب در کامپیوتر به آسانی از بخش های مختلف آن که در جدول زیر مشاهده می شود استفاده نمایند.


جدول 2- محتوای لوح ضمیمه شیمی2 ضمیمه کتاب

ردیف

بخش

تعداد

تعداد سوال

1

آزمون های کانون

61

1080

2

آزمون 10 سوالی تستی

60

540

3

آزمون 10 سوالی تشریحی

33

659

4

فیلم‌های سه دقیقه‌ای

251

5

خلاصه درس

349

6

انیمیشن

69

7

برگه امتحانی

51

8

مشاوره

105


دی وی دی شیمی 2 ضمیمه کتاب های کانون شامل بخش های زیر می باشد:

  • آزمون ها

  • فیلم های سه دقیقه ای

  • خلاصه درس ها

  • مشاوره

  • برگه امتحانی

  • انیمیشن و ...

استفاده از این بخش ها به یادگیری بیشتر و سریع دانش آموزان کمک چشم گیری می کند.


در جدول زیر کتاب هایی از کانون فرهنگی آموزش قلم چی که دارای دی وی دی شیمی 2 ضمیمه می باشند ذکر شده است:


جدول3- کتاب هایی با لوح ضمیمه شیمی2

آبی شیمی 2 سال دوم

سوالات پرتکرار شیمی و آزمایشگاه 2 دبیرستان

آموزش شیمی 2 سال دوم

سوالات پرتکرار شیمی وآزمایشگاه 2دبیرستان

آبی بانک سوال آزمون شیمی سال دوم


نحوه استفاده از دی وی دی شیمی ضمیمه کتاب:


آزمون ها


1- آزمون های کانون:

دانش آموزان می بایست ابتدا کتاب درسی خود را به دقت مطالعه نمایند و مطالب حفظی آن را به خوبی یاد بگیرند و به ذهن بسپارند. دانش آموزان همچنین می بایست به شکل، نمودار و جدول های موجود در کتاب درسی توجه ویژه ای کنند و بدانند که به چه منظور استفاده می شوند.

يکي ديگر از کارهاي مهمي که دانش آموزان براي نتيجه‌گيري بهتر در کنکور سراسری در درس شیمی حتماً بايد انجام دهند، تمرین تست است. یکی از مزایای استفاده این بخش دی وی دی ضمیمه کتاب، افزایش مهارت در تست زنی و کسب تراز بالاتر در آزمون های کانون و کنکور سراسری می باشد.

یکی از ویژگی های مهم این آزمون ها دو هفته‌ای بودن و هماهنگ بودن با برنامه مدرسه است. دانش آموزان بعد از مطالعه دقیق کتاب درسی شیمی شناسی می توانند به راحتی از خلاصه درس ها و فیلم و انیمیشن های طبقه بندی شده فصلی و مبحثی مورد نظر در دی وی دی به بخش برگزاری آزمون های کانون مراجه نموده و به برگزاری آزمون در منزل بپردازند و از این طریق می توانند میزان مهارت تست زنی و یادگیری خود را به خوبی مورد ارزیابی قرار دهند و در پایان آزمون به مشاهده کارنامه خود بپردازند.

تکنیک ضربدر منها:

 لازم به ذکر است در زمان تست‎زنی دانش آموزان می‏توانند به راحتی از تکنیک ضربدر منها هم استفاده کنید و که دارای  نکات مثبتی ذیل می باشد:

  • افزایش تمرکز

  • کنترل و مدیریت زمان

  • نگاه اجمالی به همه ی سوال ها

  • پاسخ گویی به سوالات وقت گیر و حتی دشوار  و ...

بررسی و مرور سوال های دشوار، دام دار و آسان:

 یکی دیگر از امکانات این دی وی دی، بررسی و تحلیل آزمون ها و آشنایی با سوال های ساده، دشوار و دام دار می باشد.  دانش آموزان باید توجه کنند که استفاده از این بخش در یادگیری و تفهیم مطالب تاثیر بسزایی دارد.


2-آزمون های 10 سوالی تستی:

یکی از نکات برجسته در آزمون های 10 سوالی تستی این است که سوال ها بر اساس زیر فصل طبقه بندی شده اند و این امکان را به دانش آموزان فراهم کرده است که بتوانند از فصل های مختلف کتاب شیمی 2 از خود آزمون بگیرند و نقاط قوت و ضعف خود را به راحتی شناسایی کنند.

3-آزمون های 10 سوالی تشریحی:

در این نوع آزمون سوال های هر فصل بصورت پاسخ کوتاه، تشریحی، درست و غلط و جای خالی دسته بندی شده اند و این امکان را برای دانش آموزان فراهم می کند که با انواع سوال ها از بخش های مختلف کتاب درسی آشنا شوند.

فیلم های سه دقیقه ای:

دانش آموزان می بایست به راحتی می توانند بعد از مطالعه دقیق کتاب درسی در یک زمان مناسب به مجموعه ای کامل از فیلم های آموزشی سه دقیقه ای کانون که بر اساس درخت دانش طبقه بندی شده است دسترسی داشته باشند و با مشاهده این فیلم ها نکته های مهم درسی و تستی ذکر شده را با دقت خلاصه برداری و یادداشت نمایند.


خلاصه درس:

یکی از مهم ترین اصول مطالعه ی درسی، خلاصه نویسی و نکته برداری است. شاید این کار برای خیلی از دانش آموزان سخت، ناممکن و تا حدی وقت‌گیر و غیرمنطقی به‌نظر بیاید اما اگر یک‌بار وقت بگذارند و مبحثی را مطالعه و خلاصه‌برداری کنند، دفعه‌های بعد لازم نیست بار دیگر کل مطلب را بخوانند بلکه می‌توانید فقط با نگاه کردن به خلاصه،‌ کل آن مطلب را یادآوری کنند. خلاصه نویسی فرمول ها و مطالب فراموش شدنی در درس شیمی بسیار مهم است و بهتراست که این خلاصه نویسی از تابستان شروع شود . وقت گذاشتن و خلاصه نویسی کردن برای دوران جمع بندی بیشترین استفاده را دارد بطوریکه دانش آموزان هر چه به کنکور نزدیک‌تر می شوند به اهمیت این کار مهم پی خواهند برد.

 استفاده از خلاصه درس های موجود در دی وی دی ضمیمه کتاب این امکان را برای دانش آموزان به راحتی فراهم می کند. بطوریکه بهتر است دانش آموزان بعد از مطالعه دقیق مباحث کتاب درسی به بخش خلاصه درس موجود در دی وی دی که حاوی 349 عدد می باشد مراجعه نمایند و با دقت بیشتری خلاصه درس های مباحث مختلف را مطالعه نمایند.


انیمیشن:

به كمك انیمیشن می توان درك دانش آموزان و مهارت های تمركز در آنان را بهبود بخشید. انیمیشن بسیاری از حواس شاگردان از قبیل حس بینایی، شنوایی و خواندن آن ها را هدف قرار می دهد. بنابراین دانش كسب شده از این راه پایدارتر است و در حافظه ماندگاری بیشتری دارد. انیمیشن این امکان را به افراد می دهد تا مفاهیم را سریع تر دریافت کنند و بر نکات کلیدی توجه بیشتری داشته باشند. از دیگر ویژگی های آن به انعطاف پذیری و جذابیت هم می توان اشاره نمود. دانش آموزان با انیمیشن های موجود در دی وی دی بهتر از تدریس سنتی مباحث مختلف درسی شیمی را یاد میگیرند.


جدول 4- محتوای لوح ضمیمه بر اساس مباحث کتاب درسی شیمی 2

فصل

تعداد خلاصه درس

تعداد ویدئو

تعداد آزمون 10 سوالی

تعداد سوال 10

 سوالی

تعداد انیمیشن

ساختار اتم

157

90

8

78

24

خواص تناوبی عنصرها

70

42

9

90

10

ترکیب های یونی

49

39

11

109

10

پیوند کووالانسی

49

59

20

199

17

ترکیب آلی

24

18

10

58

8

آزمایشگاه

-

-

1

6

-

ترکیبی

-

3

1

-

-

جمع

349

251

60

540

69


برگه امتحانی:

یکی دیگر از امکانات موجود در لوح ضمیمه کتاب شیمی سال دوم، وجود برگه های امتحانی نیم سال اول، دوم و نهایی      می باشد. برگه های امتحانی یک منبع خوب در کنار حل تمرین های کتاب است و یک مکمل مناسب برای شب های امتحان جهت آشنایی با سبک طراحی سوال از بخش های مختلف کتاب است. با داشتن این برگه ها شانس بیشتری برای موفق شدن دارید. دانش آموزان بهتر است قبل از مطالعه ی هر بخش یک مرور کامل از سوالات موجود در لوح ضمیمه را داشته باشند تا با   نحوه ی سوالات و زاویه ی دید طراحان سوال آشنا شوند. تعداد 51 برگه‎ی امتحانی از مدارس مختلف کشور در لوح جمع ‏آوری شده است.


مشاوره:

دانش آموزان زمانی در تحصیلات خود موفق خواهند شد که علاوه بر داشتن انگیزه تحصیلی، درباره مهارت های تحصیلی نیز اطلاعات کافی و دقیقی داشته باشند. در این بخش از دی وی دی بالغ بر 105 فایل تصویری، صوتی و خواندنی از مشاوران برتر کانون فرهنگی آموزش وجود دارد که به نحوه برنامه ریزی، چگونگی مطالعه کتاب درسی، انتخاب منابع، اهمیت مطالعه در تایستان، دوران طلایی نوروز و دوران جمع بندی نیم سال اول و دوم، یادداشت برداری، مهارت های تست زنی، انتخاب منابع، مهندسی دوباره منابع، روش سه روز یک بار، تورق سریع، تخمین رتبه و تراز و... می پردازند بطوریکه دانش اموزان به راحتی می توانند از این قسمت بعد از نصب دی وی دی برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند و راه کارهای خوبی دست پیدا کنند.

حمیدرضا عابدین