معرفی لوح ضمیمه کتاب زیست 1 (سال دوم دبیرستان)

زیست شناسی و آزمایشگاه 1 در کنکور سراسری، حدود 13 تا 15 سؤال را به خود اختصاص می‌دهد.آنچه در درس زیست‌شناسی اهمیت پیدا می‌کند چگونه خواندن این درس و پی بردن به نکات، مفاهیم و مطالب این درس میباشد

معرفی لوح ضمیمه کتاب زیست 1 (سال دوم دبیرستان)

مطالب مشاوره ای لوح ضمیمه کتاب زیست 1 (سال دوم دبیرستان)


اهمیت زیست 1 (سال دوم دبیرستان):

درس زيست شناسي در آزمون رشته تجربي به‌خاطر دارا بودن ضريب بالا (با ضریب 12) در کنکور سراسري از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و به ‌خاطر تأثير مهمي که اين درس در کنکور دارد معمولاً دانش آموزان اين درس را خيلي خوب مطالعهمي کنند. در کنکور سراسري تعداد سوالات اين درس 50 و مدت پاسخگويي ۳۷دقيقه است. در اين درس 54 تا 56 درصد سوالات کنکور از دروس پايه و 44 تا 46 درصد از دروس پيش دانشگاهي است.

زيست شناسي و آزمايشگاه 1 در کنکور سراسری، حدود 13 تا 15 سؤال را به خود اختصاص مي‌دهد،

آنچه در درس زیست‌شناسی اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌كند چگونه خواندن این درس و پی بردن به نكات، مفاهیم و مطالب در كتاب درسی می‌باشد.

شواهد نشان مي‌دهند که فقط ۷ درصد از دانش آموزان تست‌هاي زيست شناسي را بالاي۵۰ درصد مي‌زنند. عامل اصلي ضعف داشتن در پاسخ گويي به تست‌هاي زيست‌شناسي، عدم درک سؤال ها و عجله در پاسخ دادن است. هر سؤال نکات کليدي دارد که با خوب فهميدن سؤال قابل دستيابي است..


بودجه‌بندي  زیست 1 دوم دبیرستان:

دانش آموزان با توجه به جدول زیر به راحتی می توانند با مباحث مهم کتاب درسی بیشتر آشنا شوند و وقت بیشتری برای آن مباحث اختصاص دهند.


جدول1- بودجه‌بندي درس زیست 1 دوم دبیرستان در كنكور رشته تجربي(89 تا 94)

فصل

سال 89

90 سال

91 سال

92 سال

93 سال

94 سال

مولكول‌هاي زيستي

-

-

-

-

-


سفري به درون سلول

1

-

1

1

-

-

سازمان بندي سلول ها

2

2

1

1

-

1

تغذيه و گوارش

5

1

2

3

3

4

تبادل گازها

-

-

2

-

2

-

گردش مواد

4

4

3

2

5

5

دفع مواد زايد

-

-

2

-

1

1

حركت

1

3

1

2

3

2


لوح ضمیمه کتاب زیست 1:

مهمترین منبع برای مطالعه، متن کتاب درسی است بطوریکه تمام سوال ها با توجه به متن کتاب درسی طرح می شوند.     دانش آموزان کانون علاوه بر کتاب درسی می توانند بعد از نصب دی وی دی زیست 1 ضمیمه کتاب های کانون در کامپیوتر به آسانی از بخش های مختلف آن که در جدول زیر مشاهده می شود استفاده نمایند.


جدول 2- محتوای لوح ضمیمه زیست 1 ضمیمه کتاب

ردیف

بخش

تعداد

تعداد سوال

1

آزمون های کانون

61

1080

2

آزمون 10 سوالی تستی

55

499

4

فیلم‌های سه دقیقه‌ای

182

5

خلاصه درس

232

6

انیمیشن

96

7

برگه امتحانی

57

8

مشاوره

100


دی وی دی زیست1 ضمیمه کتاب های کانون شامل بخش های زیر می باشد:

  • آزمون ها

  • فیلم های سه دقیقه ای

  • خلاصه درس ها

  • مشاوره

  • برگه امتحانی

  • انیمیشن و ...

استفاده از این بخش ها به یادگیری بیشتر و سریع دانش آموزان کمک چشم گیری می کند.

در جدول زیر کتاب هایی از کانون فرهنگی آموزش قلم چی که دارای دی وی دی ضمیمه زیست 1 می باشند ذکر شده است:


جدول3- کتاب هایی با لوح ضمیمه زیست 1

آبی زیست شناسی 1 سال دوم

 سوالات پرتکرار زیست شناسی 1

آموزش زیست وآزمایشگاه 1

آبی بانک آزمون زیست وآزمایشگاه 1


1- آزمون های کانون:

يکي ديگر از کارهاي مهمي که دانش آموزان براي نتيجه‌گيري بهتر در کنکور سراسری در درس زيست‌شناسي حتماً بايد انجام دهند، تمرین تست است. یکی از مزایای استفاده این بخش از دی وی دی ضمیمه کتاب، افزایش مهارت در تست زنی و کسب تراز بالاتر در آزمون های کانون و کنکور سراسری می باشد.

یکی از ویژگی های مهم این آزمون ها 2 هفته‌ای بودن و هماهنگ بودن با برنامه مدرسه است. دانش آموزان قبل از استفاده از این بخش باید ابتدا کتاب درسی خود را به دقت مطالعه نمایند و مطالب حفظی آن را به خوبی یاد بگیرند و به ذهن بسپارند. دانش آموزان همچنین می بایست به شکل، نمودار و جدول های موجود در کتاب درسی زیست 1 توجه ویژه ای داشته باشند چرا که طراحان سوال های کنکور به راحتی از این مطالب استفاده می کنند. دانش آموزان بعد از مطالعه دقیق کتاب درسی زیست شناسی  می توانند به راحتی از خلاصه درس ها و فیلم و انیمیشن های طبقه بندی شده فصلی و مبحثی مورد نظر در دی وی دی به بخش برگزاری آزمون های کانون مراجه نموده و به برگزاری آزمون در منزل بپردازند و از این طریق می توانند میزان مهارت تست زنی و یادگیری خود را به خوبی مورد ارزیابی قرار دهند و در پایان آزمون به مشاهده کارنامه خود بپردازند. یکی دیگر از امکانات این دی وی دی، بررسی و تحلیل آزمون ها و آشنایی با سوال های ساده، دشوار و دام دار می باشد.  دانش آموزان باید توجه کنند که استفاده از این بخش در یادگیری و تفهیم مطالب تاثیر بسزایی دارد.


2-آزمون های 10 سوالی تستی:

یکی از نکات برجسته در آزمون های 10 سوالی تستی این است که سوال ها بر اساس زیر فصل طبقه بندی شده اند و این امکان را به دانش آموزان فراهم کرده است که بتوانند از فصل های مختلف کتاب زیست 1 از خود آزمون بگیرند و نقاط قوت و ضعف خود را به راحتی شناسایی کنند.


3-آزمون های 10 سوالی تشریحی:

در این نوع آزمون سوال های هر فصل بصورت پاسخ کوتاه، تشریحی، درست و غلط و جای خالی دسته بندی شده اند و این امکان را برای دانش آموزان فراهم می کند که با انواع سوال ها از بخش های مختلف کتاب درسی آشنا شوند.


فیلم های سه دقیقه ای:

دانش آموزان می بایست به راحتی می توانند بعد از مطالعه دقیق کتاب درسی در یک زمان مناسب به مجموعه ای کامل از فیلم های آموزشی سه دقیقه ای کانون که بر اساس درخت دانش طبقه بندی شده است دسترسی داشته باشند و با مشاهده این فیلم ها نکته های مهم درسی و تستی ذکر شده را با دقت خلاصه برداریپ و یادداشت نمایند.


خلاصه درس:

یکی از مهم ترین اصول مطالعه ی درسی، خلاصه نویسی و نکته برداری است. شاید این کار برای خیلی از دانش آموزان سخت، ناممکن و تا حدی وقت‌گیر و غیرمنطقی به‌نظر بیاید اما اگر یک‌بار وقت بگذارند و مبحثی را مطالعه و خلاصه‌برداری کنند، دفعه‌های بعد لازم نیست بار دیگر کل مطلب را بخوانند بلکه می‌توانید فقط با نگاه کردن به خلاصه،‌ کل آن مطلب را یادآوری کنند.

 دانش آموزان هر چه به کنکور نزدیک‌تر می شوند به اهمیت این کار مهم پی خواهند برد. استفاده از خلاصه درس های موجود در دی وی دی ضمیمه کتاب این امکان را برای دانش آموزان به راحتی فراهم می کند. بطوریکه بهتر است         دانش آموزان بعد از مطالعه دقیق مباحث کتاب درسی به بخش خلاصه درس موجود در دی وی دی که حاوی 232 عدد    می باشد مراجعه نمایند و با دقت بیشتری خلاصه درس های مباحث مختلف را مطالعه نمایند.


انیمیشن:

به كمك انیمیشن می توان درك دانش آموزان و مهارت های تمركز در آنان را بهبود بخشید. انیمیشن بسیاری از حواس شاگردان از قبیل حس بینایی، شنوایی و خواندن آن ها را هدف قرار می دهد. بنابراین دانش كسب شده از این راه پایدارتر است و در حافظه ماندگاری بیشتری دارد. انیمیشن این امکان را به افراد می دهد تا مفاهیم را سریع تر دریافت کنند و بر نکات کلیدی توجه بیشتری داشته باشند. از دیگر ویژگی های آن به انعطاف پذیری و جذابیت هم می توان اشاره نمود.

خصوصا در درس زیست که از طریق تصویر بسیاری از مطالب را می توان در ذهن تفهیم کرد.


جدول 4- محتوای لوح ضمیمه بر اساس مباحث کتاب درسی

فصل

تعداد خلاصه درس

تعداد ویدئو

تعداد آزمون 10 سوالی

تعداد سوال 10

 سوالی

تعداد انیمیشن

تعداد فیلم مربوطه

مولكول‌هاي زيستي

31

22

7

65

10

2

سفري به درون سلول

49

39

14

122

23

18

سازمان بندي سلول ها

36

36

5

44

18

3

تغذيه و گوارش

30

24

9

80

12

10

تبادل گازها

17

7

4

36

11

3

گردش مواد

35

32

6

60

16

8

دفع مواد زايد

12

8

4

35

2

7

حركت

15

13

4

37

3

5

ترکیبی

7

1

2

20

1


جمع

232

182

55

499

96

56


برگه های امتحانی:

یکی دیگر از امکانات موجود در لوح ضمیمه کتاب زیست سال دوم، وجود برگه های امتحانی نیم سال اول، دوم و نهایی    می باشد. برگه های امتحانی یک منبع خوب در کنار حل تمرین های کتاب است و یک مکمل مناسب برای شب های امتحان جهت آشنایی با سبک طراحی سوال از بخش های مختلف کتاب است. با داشتن این برگه ها شانس بیشتری برای موفق شدن دارید. دانش آموزان بهتر است قبل از مطالعه ی هر بخش یک مرور کامل از سوالات موجود در لوح ضمیمه را داشته باشند تا با نحوه ی سوالات و زاویه ی دید طراحان سوال آشنا شوند. تعداد 57 برگه‎ی امتحانی از مدارس مختلف کشور در لوح جمع ‏آوری شده است.


مشاوره:

دانش آموزان زمانی در تحصیلات خود موفق خواهند شد که علاوه بر داشتن انگیزه تحصیلی، درباره مهارت های تحصیلی از جمله شناخت کتاب درسی، روش های صحیح مطالعه، نحوه تکرار و تمرین، یادداشت برداری، خلاصه نویسی، مهارت های تست زنی، استفاده از منابع و... اطلاعات درست و کافی داشته باشند. در دی وی دی ضمیمه کتاب زیست سال دوم بیش از 100 مطلب و فیلم آموزشی از مشاوران و دبیران برتر کانون فرهنگی آموزش قلم چی در پیرامون مسائل مختلف تحصیلی و آموزشی جمع آوری شده است بطوریکه دانش اموزان به راحتی می توانند از این قسمت بعد از نصب دی وی دی برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند و راه کارهای خوبی دست پیدا کنند..

حمیدرضا عابدین