افزایش بازدهی پیل‌های سوختی مورد استفاده در صنایع مختلف

محققان دانشگاه مازندران توانستند به کمک تولید نانو کامپوزیت کاتالیستی، بازدهی و طول عمر پیل‌های سوختی الکلی را افزایش دهند.

افزایش بازدهی پیل‌های سوختی مورد استفاده در صنایع مختلفحسین رستمی مال خلیفه دانشجوی دکترای دانشگاه مازندران در گفت و گو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پیل های سوختی الکلی که از پلاتین برای ساخت الکترودهای آن استفاده می شود، در صنایع حمل و نقل مورد استفاده بسیار قرار می گیرد. اما همانطور که می دانیم پلاتین به فراوانی یافت نمی شود و فلز ارزانی نیست. 

وی با اشاره به هدف این پروژه گفت: ما توانستیم با سنتز و ارزیابی یک نانوکامپوزیت کاتالیستی و افزودن این نانوکامپوزیت به کاتالیست پلاتین/کربن، هدایت یونی، فعالیت کاتالیستی و خواص مکانیکی کاتالیست پلاتین/کربن را بهبود ببخشیم. 

رستمی توضیح داد: به علت منابع محدود فلز گران‌بهای پلاتین و افزایش روزافزون استفاده از آن در صنایع مختلف، محققان در تلاش اند تا کاتالیست های تسریع‌کننده‌ی واکنش اکسیداسیون الکل‌ها را اصلاح کنند. این امر موجب می شود با بهبود عملکرد پیل‌های سوختی روبه رو شویم.

وی تصریح کرد: کارایی کاتالیست با جذب کربن مونواکسید حاصل از  واکنش اکسیداسیون، کاهش می یابد. اما این روش علاوه بر ساده و ارزان بودن، از کاهش کارایی کاتالیست نیز جلوگیری می کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب