کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 6 اردیبهشت 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 6 اردیبهشت 95

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


وقتی به نقاط قوتم توجه می‌کنم دیگر وقت نمی‌کنم که به نقاط ضعفم برسم.

پاسخ 1- اگر شما ساعت مطالعه‌ی خوبی دارید و پرداختن به نقاط قوت فرصتی برای نقاط ضعف نمی‌گذارد، نشان از این دارد که نقاط قوت شما بیش از نقاط ضعف شماست و توجه به همین نقاط قوت موجب موفقیت شما می‌شود؛ اما شما می‌توانید با تنظیم برنامه‌ی مطالعه‌ی هفتگی، در هفته، به یک یا دو محبث از مباحثی که ضعف دارید، ترجیحاً در روزهایی که مدرسه تعطیل است و فرصت مطالعه‌ی بیش‌تری دارید، بپردازید تا این مباحث را هم به نقاط قوت خود تبدیل کنید.    

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 2- تبدیل نقاط قوت به نقط قوت پایدار بسیار مهم است. با توجه به نقاط قوت است که می‌توان راهکار مناسب برای نقاط ضعف پیدا کرد. کارنامه‌ی بازیابی خود را بررسی کنید و سؤالاتی را که قبلاً پاسخ درست داده‌اید و جزء نقاط قوت شما بوده است، دوباره حل کنید. شاید در بعضی از سؤال‌ها که قبلاً درست پاسخ داده ‌بودید دچار اشتباه شوید. پس توجه به نقاط قوت ضروری است و بعد از تبدیل آن‌ها به نقاط قوت پایدار، به سراغ نقاط ضعف خود بروید.

محمد تره‌باری

پاسخ 3- مهم‌تر از توجه کردن به نقاط قوت و ضعف خود، آگاهی و شناخت دقیق از آن‌هاست. ابتدا وضعیت خود را در هر مبحث با توجه به ابزارهایی که دارید (کارنامه‌های مدرسه، کارنامه‌ی مبحثی و...) مشخص کنید. سپس با توجه به بنیه‌ی علمی خود، بودجه‌بندی سؤال‌ها در کنکور و میزان سرعت یادگیری‌تان در هر مبحث، روش مشخصی را برای مطالعه‌ی هر مبحث در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود ذهنتان شفاف‌تر شود و حتی شاید متوجه شوید در برخی مباحث، اوضاع به آن سختی که فکر می‌کنید، نیست. وقتی به نکات مثبت خود بیش‌تر توجه کنید شما را باانگیزه‌تر و مصمم‌تر می‌کنند. پس بهتر است کار مطالعه را از نکات مثبت شروع کنید.

فرناز طالبی

پاسخ 4- اصل «رعایت تعادل‌ها» صرفاً به روش‌های مطالعه و بازیابی منحصر نیست و به تمام رفتارهای آموزشی ارتباط دارد. پرداختن به نقاط قوت یک مقدمه‌ی اولیه ولی مهم است. چیزی شبیه این در سؤال شما مشهود است که نیروی محرکه‌ی یک ماشین مکانیکی فراهم شود ولی کاری از آن خواسته نشود. نقاط مثبت  با تمام راهکارهای مثبتِ جانبی خود نیروی محرکه‌ی پیشرفت را فراهم می‌کند. موازنه‌ی بین پرداختن به نقاط قوت و عدم قوت را متعادل‌تر کنید و از پیشرفت لذت ببرید.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 5- تفاوت نقاط قوت و ضعف در مطلق و نسبی بودن آن‌هاست. نقاط قوت قابلیت پایدار شدن دارند و نقاط ضعف به هیچ وجه مطلق نیستند و امکان تبدیل شدن به نقاط قوت را دارند. همه‌ی مباحث یک درس نقاط ضعف شما نیستند و مباحث ساده‌ای دارند که با مطالعه‌ی بهتر و بیش‌تر به‌خوبی آموخته می‌شوند و تست‌های ساده‌ای دارند که پاسخ دادن به آن‌ها کار چندان دشواری نیست. نقاط قوت را با مرور و حل تست مداوم در حالت پایدار نگه دارید و برای برطرف کردن نقاط ضعف تلنگری و نوسانی کمی بیش‌تر تلاش کنید و برخی از نقاط ضعف را هم نادیده بگیرید و حذفشان کنید.

سارا شفافی