معرفی لوح ضمیمه کتاب فیزیک 3 ریاضی

با توجه به اینکه درس فیزیک سوم باضریب 3 پس از ریاضی دومین درس مهم و تخصصی دانش آموزان رشته ریاضی است پس دانش آموزان زمان مطالعه بیشتری را به آن اختصاص می‌دهند.

معرفی لوح ضمیمه کتاب فیزیک 3 ریاضی

مطلب مشاوره ‎ای لوح ضمیمه ‏ی فیزیک سوم ریاضی:

با توجه به اینکه درس فیزیک سوم باضریب 3 پس از ریاضی دومین درس مهم و تخصصی دانش آموزان رشته ریاضی است پس دانش آموزان زمان مطالعه بیشتری را به آن اختصاص می دهند و برای قبولی در رشته ‌های مهندسی در دانشگاه ‌های دولتی باید این درس را با درصد بالا بزنند. در کنکور سراسری تعداد سوالات این درس 13 و مدت پاسخگویی 17 دقیقه می باشد.

جدول شماره 1: محتوای لوح ضمیمه کتاب فیزیک 3

بخش

تعداد آزمون

تعداد سؤال

آزمون‎های کانون

48

960

آزمون‎های 10 سؤالی

66

616


تعداد

فیلم‏های آموزشی سه دقیقه‎ای

328

خلاصه درس

282

انیمیشن

223

برگه امتحانی

44

مشاوره

85

لوح ضمیمه های کتاب کانون چه تأثیری بر امتحانات نهایی فیزیک و کنکور شما دارند؟

چگونه استفاده کردن از لوح ضمیمه کتاب:

1- آزمون ‏های کانون و آزمون ‌های 10 سؤالی

این بخش یکی از مهمترین و پرکاربردترین بخش های لوح ضمیمه کتاب فیزیک 3 است که به شما آمادگی کامل را در این درس برای کنکور و امتحان نهایی می دهد.

از ویژگی های مهم آزمون ‌های کانون، برنامه ‌ای بودن آن می باشد، ویژگی برنامه ‌ای ناشی از 2 هفته ‌ای بودن و هماهنگ بودن با برنامه مدرسه است. این بخش از لوح ضمیمه کتاب شامل آزمون های سال های قبل کانون و آزمون های ده سوالی تستی می باشد که شما می ‌توانید پس از مطالعه ‌ی هر فصل و مبحث کتاب و تماشای فیلم ها و خواندن خلاصه درس‌های موجود در لوح ضمیمه و قبل از شرکت در آزمون، آزمون های مشابه سال‌ های قبل کانون را از خودتان امتحان بگیرید و در همان لحظه کارنامه و تراز کشوریتان را مشاهده کنید و پاسخ تشریحی و تحلیل سوال های ساده، دشوار و دام دار را مطالعه و مشاهده کنید. همچنین اگر در مبحثی ضعف دارید حل آزمون‌ های سال قبل که در این مبحث طرح شده بودند می ‌تواند به شما کمک کند. در این لوح تعداد بیش از 114 آزمون که شامل 1576 سوال بین سال های تحصیلی 91 تا 94 می باشد که یک منبع مهم و غنی از سوالات آزمون های سال های گذشته کانون می باشد.

2- فیلم ‎های آموزشی سه دقیقه ‎ای

یکی از ابزارهایی که در دی وی دی کتاب موجود است و به دانش آموزان در یادگیری و مطالعه عمیق و مفهومی درس فیزیک و درک درست از مسائل آن کمک فراوانی می کند فیلم های آموزشی سه دقیقه ای می‌ باشد.

که با توجه به ویدیوها و اسلایدهای موجود در لوح ضمیمه‌ ی کتاب شما داوطلبان می‌ توانید به طور کامل و نکته وار تمامی کتاب را مرور کنید به طوری‌که یک مجموعه‌ ی کامل از فیلم ‌های 3 دقیقه‌ای کانون بر اساس درخت دانش موجود است. فقط کافیست از درخت دانش، فصل و زیر فصل مورد نظر را انتخاب کنید و فیلم ‌های آن را ببینید.

3- خلاصه درس

داشتن یادداشت از خلاصه ‌ی دروس می ‌تواند در دوران امتحانات و کنکور ابزار بسیار مناسبی برای جمع بندی آنچه که خوانده ‌اید باشد. بر این اساس، در قسمت خلاصه درس با جمع آوری جزوه‌ های تألیفی دبیران مطرح کشور‌، شما می توانید در لوح ضمیمه کتاب با مطالعه‌ی پی در پی آن چند قدم دیگر به موفقیت در فهم و جمع بندی مطالب درسی نزدیک ‌تر ‌شوید.

* قابل ذکر است که پرینت از فایل درون لوح به راحتی امکان پذیر است.

جدول شماره 2: محتوای لوح ضمیمه براساس مباحث کتاب درسی

مباحث

تعداد فیلم

تعداد خلاصه درس

تعداد آزمون 10 سؤالی

تعداد سؤالات آزمون

ترمودینامیک

100

95

11

101

الکتریسیته ساکن

59

95

16

151

جریان الکتریکی

80

45

15

146

مغناطیس

56

31

16

145

الـقـاي الـكتـرومغنـاطيـسـي

33

16

8

73

مزایای استفاده از فیلم ها و خلاصه برداری‏ ها در لوح ضمیمه کتاب فیزیک 3 چیست؟!
* عمق بخشیدن به دانسته‏ های علمی
*آسان ‏سازی استفاده از محتویات كتاب‏های درسی
*ایجاد انگیزه ‏ی مطالعه در دانش‏ آموز
*كمك به پایداری مطالب در حافظه (جلوگیری از فراموشی)
* كمك به تمركز فكر هنگام مطالعه درس

4- برگه‎های امتحانی

برگه ‏های امتحانی موجود در لوح، ابزار مناسبی برای شب های امتحان جهت آشنایی با سبک طراحی سوال از بخش های مختلف کتاب می باشد که به دو صورت نیم سال اول و دوم طبقه بندی شده است. شما می‏توانید با مطالعه ‏ی برگه‎های امتحانی سوال ‎های مهم و پرتکرار امتحانات را بشناسید و خود را برای پاسخ گویی به آن‏ها آماده کنید و علاوه بر این حل سوال های برگه‏ های امتحانی کمک می ‎کند تا سطح تسلط خود بر مطالب کتاب درسی را محک بزنید.

تعداد 44 برگه‎ی امتحانی از مدارس مختلف کشور در لوح جمع ‏آوری شده است.

5- انیمیشن:

مطمئنا دانش آموزان عزیز از تاثیر تصویر در یادگیری و ماندگاری مطالب در ذهن آگاهی کامل دارند.

فناوری  انیمیشن به دلیل ایجاد جذابیت در آموزش و تحریک بینایی دانش ‏آموز از اهمیت ویژه ‏ای برخوردار است. در این شیوه بسیاری از پدیده‏ ها و نکات آموزشی را می‎توان در قالبی جذاب بیان نمود. در لوح ضمیمه‎ی کتاب فیزیک3 تعداد 223 انیمیشن در موضوعات مختلف برای استفاده ‏ی دانش ‏آموز قرار داده شده است. استفاده از انیمیشن‏ های موجود در لوح کمک خوبی به یادگیری و درک بهتر مطالب به شما دانش‎آموزان می‏کند.

6- مشاوره

در این قسمت فایل های تصویری مشاوران برتر کانون فرهنگی آموزش وجود دارد که به بررسی چگونگی مطالعه درس فیزیک، نحوه برنامه ریزی، اهمیت مطالعه در تابستان، دوران طلایی نوروز، و بررسی اهمیت امتحان نهایی، روش سه روز یک بار و ... می پردازند. شما در لوح ضمیمه‌ی کتاب و در بخش مشاوره، یک مشاور در منزل دارید که به تمام نیازهای مشاوره ‌ای شما پاسخ داده است. پس با توجه به نیاز مشاوره‌ای خود به یکی از قسمت‌های این بخش مراجعه کرده و از مقالات و فیلم ‌های مشاوره ‌ای آن به فراخور نیاز مشاوره ایتان استفاده کنید.

حمیدرضا عابدین