نقشه‌برداری از یک بیماری مرگبار ریه با تکنیک تصویربرداری سه‌بعدی

دانشمندان دانشگاه ساوث‌همپتون برای نخستین بار از فناوری پیشرفته تصویربرداری پرتوی ایکس سه‌بعدی برای مشاهده دقیق بافت‌های مبتلا به یک شکل تهاجمی از بیماری ریه استفاده کرده‌اند.

نقشه‌برداری از یک بیماری مرگبار ریه با تکنیک تصویربرداری سه‌بعدی

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این تجهیزات قدرتمند اسکن که در اصل برای بررسی بخشهای مهندسی مانند پره‌های توربین جت طراحی شده، برای تصویربرداری از نمونه بافت ریه مبتلا به فیبروز ریوی ایدیوپاتیک استفاده شده است.

این بیماری مرگبار ریوی معمولا توسط سی‌تی‌اسکن در بیمارستان یا با استفاده از میکروسکوپ برای مشاهده یک نمونه بیوپسی ریه تشخیص داده می‌شود. اما اکنون محققان توانسته‌اند از دستگاه "سی‌تی میکروفوکوس" برای تصویربرداری از نمونه‌های بیوپسی استفاده کنند.

این امر به آن‌ها اجازه داد تا هر نمونه ریه را با سطح دقت مشابه یک میکروسکوپ نوری اما این بار به شکل سه‌بعدی مشاهده کنند.

تصور می‌شد که زخم فعال در فیبروز ریوی ایدیوپاتیک مانند یک موج بزرگ از بیرون به داخل ریه پیشرفت می‌کند. اما تحقیق جدید در عوض نشان داد که تعداد زیادی از مناطق زخم فعال در این بیماری وجود دارد.

محققان بر این باورند که یافته‌های آن‌ها می‌تواند به پزشکان در توسعه درمان‌های هدفمند با تمرکز بر این مناطق کمک کند.

این بیماری یکی از انواع اختلالاتی است که در مجموع به عنوان بیماری بینابینی ریه شناخته شده و باعث ایجاد التهاب و زخم در بافت ریه می‌شود. این امر، تنفس را برای بیمار مشکل ساخته و طول عمر مبتلایان را به تنها سه تا پنج سال محدود کرده است.

فناوری سی‌تی میکروفوکوس می‌تواند درون اجسام را با جزئیات بسیار زیاد اسکن کرده به شکل 360 درجه بچرخد و هزاران تصویر دو بعدی ثبت کند تا در نهایت برای ساخت تصاویر دقیق سه‌بعدی استفاده شوند.

این محققان اکنون در حال بررسی این هستند که چگونه این فناوری می‌تواند به پزشکان در ارتقای شیوه تشخیص دقیق‌تر چنین بیماری‌هایی کمک کند تا هر بیمار بتواند درمان صحیح دریافت کند.

این تحقیق در مجله JCI Insight منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب