کودکان از 6 سالگی مفهوم دروغ را درک می‌کنند

یک روانشناس گفت: کودکان قبل از 3 سالگی درک خاصی از دروغ نداشته و معمولا از6 سالگی این آگاهی افزایش می‌یابد.

کودکان از 6 سالگی مفهوم دروغ را درک می‌کنندابراهیم غفاری حق روانشناس در گفت و گو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت:دروغ گویی مهارتی بوده که تمام کودکان دست کم یک بار آن را در طول زندگی خود انجام داده و برای آن دلایلی را در نظر داشته و معمولا این رفتار برای کودکان بالای سه سال معنا پیدا خواهد کرد. 

وی ادامه داد:کودکان آن چه را که به ذهنشان رسیده بازگو کرده که حتی با مفهوم آن نیز آشنا نبوده و به راحتی آن را به زبان آورده و بین3 و4 سالگی تفاوت میان راست و دروغ را به خوبی تشخیص نخواهند داد. 

غفاری حق گفت:در این سنین قدرت تخیل و خیال پردازی کودک به اوج خود رسیده و همزمان با یادگیری مهارت ها و اطلاعات جدید قدرت ذهنی خود را بالاتر برده و به دلیل داستان پردازی های او هنگامی که کار بدی را انجام دهد آن را به گردن یک فرد خیالی می اندازد. 

این روانشناس بیان کرد: کودکان متناسب باهوش، موقعیت های محیطی، تخیل و واکنش والدین از6 سالگی دروغ را شناخته و در8و 9سالگی تفاوت بین واقعیت و دنیای خیالی را دریافته و تا10 سالگی کاملا میان حقیقت و دروغ به عنوان یک کار نادرست آگاه خواهند شد. 

منبع :