نوروز 96

 نانو داربست‌هایی از جنس کتیرا برای بهبود زخم دیابت

محققان دانشگاه امیر کبیر نانو الیافی با استفاده از گیاه کتیرا تولید کرده‌اند که زخم دیابت را سریعتر بهبود می‌بخشد.محققان دانشگاه امیر کبیر نانو الیافی با استفاده از گیاه کتیرا تولید کرده‌اند که زخم دیابت را سریعتر بهبود می‌بخشد.

رنجبر محمدی دکترای مهندسی شیمی نساجی در گفتگو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین درخصوص طرح ساخت نانو الیاف گیاهی گفت: هدف از این طرح ساخت نانو الیافی بود که ماده اولیه آن گیاه کتیراست. زیرا این گیاه به فراوانی در بخشهای مرکزی ایران یافت می‌شود و خواص آنتی باکتریال و زیست سازگار بودن آن در کاربردهای پزشکی بسیار کارآمد است.

وی ادامه داد: گیاه کتیرا به علت خواصی که دارد، بیشتر برای تولید ژل یا پمادهای ترمیم زخم‌های برشی و یا سوختگی استفاده شده است ولی در این طرح برای نخستین بار تولید نوعی نانو الیاف به عنوان داربست سلولی مورد توجه قرار گرفت.

رنجبر محمدی به ویژگی‌های این نانو الیاف‌ها اشاره کرد و گفت: این نانو الیاف‌ها ساختاری سه بعدی دارند و با توجه به نانو بودن آن نسبت به سطح به حجم بالایی دارند که این داربست‌های سلولی را منحصر به فرد می‌کند یکی از کاربردهای تایید شده این محصول برای ترمیم سریع زخم‌های دیابتی می‌باشد.

وی اظهار داشت: در آزمایشات انجام شده متوجه شدیم استفاده از داربست های حاوی کتیرا روند ترمیم زخم سریعتر و به طور کامل زخم بسته می‌شود.

منبع :

مفاعیل از عربی 3 سوم دبیرستان
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( دروس عمومی سوم دبیرستان)
دبیر : سید محمد علی مرتضوی