رشد پشه‌های ژنتیکی برای مهار مرگبارترین بیماری ها

پژوهشگران با استفاده از فناوری‌های جدید و دستکاری‌های ژنتیکی به مبارزه با بیماری‌های مرگبار می‌پردازند.

رشد پشه‌های ژنتیکی برای مهار مرگبارترین بیماری هابه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان چینی در یک آزمایشگاه در این کشور در حال تولید نسل ژنتیکی جدیدی از پشه های نر هستند تا با رها کردن آنها در فضای باز و مناطق هدف به نابودی برخی بیماری های ناشی از گزش حشرات از جمله تب دنگی بپردازند.

اساس این کار نابودی و ضعیف کردن جمعیت پشه های ناقل برخی بیماری ها است و پژوهشگران امیدوار هستند با موفقیت آمیز بودن این شیوه بتوان از آن در کنترل و مهار بیماری زیکا در کشور برزیل نیز استفاده کرد.

بررسی ها نشان می دهند، بر اساس آمارها پشه کشنده ترین حیوان در جهان است و سالانه باعث مرگ بیش ازیک میلیون نفر در سراسر دنیا می شود.

دانشمندان این حشرات ژنتیکی را در یکی از مناطق آلوده به تب دنگی در کشور چین رها کرده اند تا مانع از ابتلای ساکنان به این بیماری شود.

بیماری تب دنگی هر سال باعث مرگ بیش از 25 هزار انسان در سراسر جهان می شود که از این میان تعداد زیادی از قربانیان از کشور چین هستند.

در حال حاضر دانشمندان در حدود 6 و نیم میلیون پشه ضد عفونی شده که ناقل بیماری تب دنگی نیستند را در اطراف جزایر کوچک در کشور چین رها کرده اند.

کشور برزیل در نظر دارد در صورت موفقیت این طرح ، پشه های ژنتیکی اصلاح شده را توسط پهپاد در مناطق آلوده پخش کند تا به این ترتیب بیماری را مهار کند.

در طرح همسوی دیگر که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شده است، قرار است با استفاده از نوعی دستگاه و تابش اشعه گاما، پشه ها را ضد ویروس زیکا ضد عفونی کنند تا به این ترتیب مانع از انتشار بیماری در کشورهای درگیر شوند.

به گفته محققان اپیدمی بیماری هایی چون زیکا و تب دنگی می تواند کل جهان را با چالشی بسیار خطرناک و پیچیده مواجه کند و سبب مرگ و یا معلولیت میلیون ها انسان و نوزاد تازه بدنیا آمده شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب