پیشرفتی بی‌سابقه در درمان بیماری دیابت

محققان زوریخ موفق به کشف سلول‌هایی شده‌اند که می‌تواند در درمان بیماری دیابت بسیار راهگشا باشد.

پیشرفتی بی‌سابقه در درمان بیماری دیابتبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اگر بیماری مبتلا به دیابت نوع 2 باشد، توانایی تولید انسولین در بدنش کاهش می‌یابد و معمولا این مشکل بر اثر کاهش سلول‌های بتا در پانکراس بوجود می‌آید. به همین علت محققان و دانشمندان همواره در صدد یافتن راهی برای جایگزین کردن سلول‌های مورد نیاز بوده‌اند اما موفقیت در این زمینه بسیار دشوار بوده است.

در بیشتر موارد، برای موفق شدن در این کار دستگاه ایمنی بیمار باید کمی تضعیف می‌شد که همین عامل بسیار مشکل‌ساز بود؛ خوشبختانه  پس از تلاش‌های فراوان، دانشمندان زوریخ توانستند با کمک سلول‌های بنیادین سلول‌های عملکردی بتا را شبیه‌سازی کنند. آن‌ها سلول‌های بنیادی را از بافت‌های چربی بیماری 50 ساله بدست آوردند.

در ابتدا آن‌ها سلول‌های بنیادی اندوژن را از باقی‌مانده بافت‌های چربی بیمار بدست آوردند. سپس، در محیطی آزمایشگاهی به کمک شبکه‌ای بسیار پیچیده از ژن‌ها با نرم‌افزار ژنتیکی توانستند الگویی از رشد عوامل دخیل در مراحل پرورش سلول‌های مشابه بتا را با کمک سلول‌های بنیادی بدست آورند.

در پایان پس از تلاش‌ها و آزمایش‌های فراوان، آن‌ها توانستند بدون تضعیف سیستم ایمنی بدن بیمار، انسولین را در بدن او ذخیره کنند و عملکرد از بین‌رفته سلول‌ها را دوباره به آن‌ها بازگردانند تا بتوانند مانند سابق انسولین طبیعی تولید کنند.

نتایج این تحقیق باارزش و سودمند در مجله «ارتباطات طبیعی» منتشر شد که می‌تواند سنگ بنای پیشرفت‌های بعدی دیگر در زمینه درمان و مهار بیماری دیابت باشد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب