تشخیص زودهنگام سرطان خون توسط نانو ذرات میسر شد

محققان دانشگاه صنعتی اصفهان توانستند به کمک نانوذرات طلا ،حسگر تشخیص سرطان خون در مقیاس آزمایشگاهی را تولید کنند.

تشخیص زودهنگام سرطان خون توسط نانو ذرات میسر شدعلی اصغر انصافی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در گفت و گو با خبرنگار  حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در این طرح به تولید و معرفی یک زیست حسگر به منظور تشخیص 2 نوع سلول های سرطانی از یکدیگر پرداخته ایم و سطح حسگرها  به وسیله نانو ذرات طلا را اصلاح کردیم؛ همچنین بخشی از ژن ZAP70 را بر روی سطح این حسگر استقرار دادیم.

وی توضیح داد: هنگامیکه این ژن در تماس با مکمل خود قرار می گیرد، بسته به جهش یافته بودن یا نبودن آن، رفتار متفاوتی را از خود نشان می دهد؛ همین تفاوت اساس آنالیز کمی و کیفی در نظر گرفته می شود. در خصوص بیماری سرطان خون مزمن، به علت تفاوت وضعیت افراد مبتلا در حالت جهش یافته ژنی و جهش نیافته ژنی، نوع درمان و تجویز دارو اهمیت دارد.

پروفسور انصافی با اشاره به اساس کار این حسگر گفت: اساس کار این حسگر روش طیف نگاری امپدانس الکتروشیمیایی است که علاوه بر سرعت و حساسیت بالا، از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.

وی اظهار داشت : در این پژوهش ابتدا نانوذرات طلا به وسیله اعمال پتانسیل بر روی سطح الکترود از جنس طلا نشانده شدند، در ادامه پروب DNA نیز بر روی سطح الکترود استقرار یافت؛ سپس بررسی های ریزساختاری بر روی سطح الکترود انجام گرفت.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب