تولد 26 سالگی تلسکوپ فضایی هابل با تصویری از یک حباب فضایی

تلسکوپ فضایی هابل ناسا، بیست و ششمین سال پرتاب خود را به فضا با یک تصویر ترکیبی از سحابی حباب یا NGC 7635 اعلام کرد.

تولد 26 سالگی تلسکوپ فضایی هابل با تصویری از یک حباب فضایی

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این رصدخانه فضایی در روز 24 آوریل 1990 (پنجم اردیبهشت) بر روی یک شاتل فضایی در ماموریت STS-131 به فضا پرتاب شد.

سحابی حباب یک جسم بسیار بزرگ بوده که محیط آن هفت سال نوری است. این میزان، 50 درصد بیشتر از فضای بین خورشید و ستاره همسایه آن یعنی آلفا قنطورس است. این سحابی در فاصله حدود 7100 سال نوری از منظومه شمسی سکونت دارد.

این حباب عجیب در نتیجه گاز ستاره‌ای پرسرعت و داغ یک ستاره در درون آن ساخته شده است. این گاز پرانرژی که با سرعت 6.5 میلیون کیلومتر در ساعت از بدنه ستاره گسترش یافته با گاز سرد میان‌ستاره‌ای در فضا برخورد کرده و آن را به جلو می‌راند. این اثر ممکن است شبیه جلو راندن خاک توسط بلوس شخم در برابر یک خودرو در محل ساخت و ساز باشد. این فرآیند منجر به یک ایجاد یک پوسته شفاف در اطراف بدنه می‌شود که باعث شده ستاره عامل این پدیده در خارج از مرکز این تصویر جدید باشد.

ستاره مسئول این پدیده به عنوان یک ستاره وولف رایت طبقه‌بندی شده است. این اجسام بسیار بزرگ بوده و در طول عمر کوتاهشان به شکل درخشانی نورافشانی می‌کنند. این ستاره تنها چهار میلیون سال عمر داشته که 0.1 درصد عمر خورشید است و در حال حاضر، سوخت هیدروژن آن به پایان رسیده و وارد مرحله دوم حیات شده که در آن هلیوم می‌سوزاند.

با توجه به این واقعیت که لایه‌های مختلف این سحابی از دماهای مختلف برخوردار است، تصویر به نمایش رنگهای متفاوت پرداخته است. این کار به ستاره‌شناسان ماموریت هابل اطلاعاتی در مورد ساختار این سحابی متمایز ارائه می‌کند.

ویلیام هرشل، ستاره‌شناس بریتانیایی در قرن هجدهم نخستین فردی بود که سحابی حباب را در سال 1787 مشاهده کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب