چند نکته‌ی برای امتحان یا آزمون

هر سؤالی را که جواب می‌دهی اگر هم درست جواب دادی پاسخ‌نامه و درس‌نامه‌هایش را کامل بخوان و نکاتی که به ذهنت می‌آید در پاسخ‌نامه و کتاب بنویس

چند نکته‌ی برای امتحان یا آزمون

1. هر سؤالی را که جواب می‌دهی اگر هم درست جواب دادی پاسخ‌نامه و درس‌نامه‌هایش را کامل بخوان و نکاتی که به ذهنت می‌آید در پاسخ‌نامه و کتاب بنویس (کوچک بنویس تا شلوغ نشود).

2. محاسبه‌های سخت را زیاد انجام بده و دقتت را بالا ببر و نکته‌های محاسبه را یک جا بنویس.

3. دقتت را افزایش بده. یادت باشد که 70 درصد سؤالات آسان هستند. دفتری در نظر بگیر و بی‌دقتی‌هایت را در آن بنویس.

4. روش حل انواع سؤال را در دفتری جداگانه بنویس. مثلاً بنویس که برای جواب دادن به سؤال قرابت معنایی یا فیزیک باید به ترتیب چه کارهایی را انجام بدهی. بعد از مدتی جزوه‌ای برای خودت درست می‌کنی که با خواندنش می‌فهمی که باید جلو کدام سؤال چه کاری انجام بدهی.

5. وقتی سؤالی را می‌خوانی تمام تمرکزت را روی آن سؤال و خواندن کلماتش بگذار و اصلاً فکر سؤالات قبل و بعد را نکن.

6. در برنامه‌ات سعی کن ورزش‌های سبک را هم جا بدهی. البته طوری نباشد که وقت زیادی از تو بگیرد؛ ولی بی‌تحرک هم نباش؛ چون ورزش و داشتن تحرک روی روحیه و شادابی و جلوگیری از افسردگی و یادگیری بهتر مطالب و امیدوار بودن اثر می‌گذارد.

7. بهتر است هر روز در برنامه‌ات ریاضی و فیزیک را بگذاری تا توان تحلیلت افت نکند.

8. هنگام خواندن سؤال همراه با خواندن، شکل را هم در ذهنت تصور کن و با توجه به اطلاعات سؤال و شکلی که تجسم کردی و انتخاب بهترین فرمول، آن را حل کن.

9. درس‌های پایه را جدی بگیر؛ چون اگر دوم را خوب یاد بگیری سوم را بهتر می‌فهمی و اگر سوم را خوب یاد بگیری پیش‌دانشگاهی را خوب می‌فهمی؛ چون درس‌ها به هم پیوسته هستند.

10. مهم‌ترین کار پر کردن پاسخ‌نامه یا خوب نوشتن برگه‌ی امتحانی است که باید از حالا فکری به حال خودت کنی که چه کاری انجام بدهی تا سر جلسه جابه‌جا پر نکنی (بهتر است جواب‌ها را تک تک وارد کنی).

11. سومی‌ها برای نوشتن برگه‌ی امتحانی بهتر است زیر کلمه‌هایی که فکر می‌کنند جواب سؤال است خط بکشند و هنگام نوشتن بهتر است کلمه‌ها فاصله داشته باشند تا مصحح کارش را به‌راحتی انجام دهد و نمره بدهد. برای نوشتن جواب باید چیزی را بنویسند که در کتاب است.

12. بهتر است هنگام خواندن درس‌هایی که ترکیبی هستند (مثل زیست و شیمی) هر 3 کتاب در کنار هم باشند که اگر به هم ربط داشتند سریع به آن‌ها مراجعه کنی و مطلب برایت جا بیفتد و مرور بشود.

13. مهم‌ترین کار کنترل جلسه‌ی امتحان است که چه‌طور زمان‌بندی کنی. اگر چند تا سؤال پشت سر هم سخت بود روحیه‌ات را نباز و سر جلسه استرس نداشته باش تا بتوانی هر آن‌چه را بلدی بنویسی.

14. اگر دست راست هستی بهتر است کتاب را کمی مایل به راست بگیری و مطالعه کنی تا به صندلی‌های جلسه عادت کنی. دست چپ‌ها برعکس رو به چپ بگیرند.

15. استعداد حل هر سؤالی در هر کسی هست؛ فقط نیاز به تمرین دارد. تمرین می‌تواند این استعداد را فعال کند. پس پشتکار به خرج بده. الکی نگو من در فیزیک و ریاضی استعداد ندارم. اگر بخواهی می‌توانی. فقط همت کن.

یادت باشد ترس و «نمی‌توانم و نمی‌شود» چیزی جز چند کلمه نیستند که فقط خودت آن‌ها را واقعی می‌کنی.

مثبت باش و مثبت پیش برو.