کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 4 اردیبهشت 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 4 اردیبهشت 95

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


مدرسه‌ی ما نصفه و نیمه باز است و باید برای یکی دو درس به مدرسه برویم!

پاسخ 1- تا آخرین روز مدرسه باید در کلاس حاضر باشید. حضور در مدرسه به نظم ذهنی شما کمک خواهد کرد؛ حتی اگر هفته‌ای دو یا سه روز به مدرسه می‌روید. تجربه نشان داده کسانی که تا روز آخر به مدرسه رفته‌اند، موفق‌تر بوده‌اند.

محمد تره‌باری

پاسخ 2- برنامه‌ی مدرسه به هدفمندی برنامه‌ی شخصی کمک می‌کند حتی اگر برای یکی دو درس دایر باشد. وقتی از مدرسه به خانه برمی گردید اولین کاری که انجام می‌دهید، مطالعه‌ی درس‌های همان روز است و همین امر باعث افزایش قدرت ذهنتان برای درک و دریافت بهتر مطالب درسی می‌شود. در ادامه‌ی اجرای برنامه‌ها و آمادگی برای آزمون‌ها باید خلاقیت داشته باشید و با شفاف کردن عملکردتان بدانید که کدام درس‌ها را مطالعه کنید، چند ساعت درس بخوانید، چه تعداد تمرین و تست حل کنید و باقی قضایا.

سارا شفافی

پاسخ 3- حضور در کلاس درسی در ماه‌های پایانی حتی برای یک درس، ضروری و مفید است. شرایط کلاس درسی ضمن آموزشِ فعالِ مطالب، به شرایط ذهنی شما نظم داده و ریتم سابق را تداعی می‌کند و می‌تواند در جهت‌دهی به مطالعات عصرگاهی شما سودمند باشد. با پایان یافتن تدریس بعضی از درس‌ها باید برای مدیریت هوشمند زمان آماده باشید. در زمان باقی‌مانده در مقابل هر عامل جزئی که می‌تواند به گونه‌ای در مدیریت زمان اختلال ایجاد کند، واکنش‌های اصولی نشان دهید.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 4- تا زمانی که مدرسه باز است و کلاس‌های درس برگزار می‌شود حتماً در کلاس‌ها شرکت کنید. در سال‌های گذشته اکثر دانش‌آموزان موفق تا روز آخر در کلاس‌های مدرسه شرکت کرده‌اند و از تدریس و حل تمرین معلمان بهره ‌برده‌اند. در روزهایی که مدرسه تعطیل است یا برخی کلاس‌ها برگزار نمی‌شود از فرصت به‌دست‌آمده برای مطالعه‌ی شخصی بهره ببرید و ساعت مطالعه‌ی خود را افزایش دهید. در دوران نوروز و جمع‌بندی نیز فرصت برای مطالعه‌ی شخصی مهیاست.

محمد کتابدار

پاسخ 5- مدرسه رفتن را تا روز آخر ادامه دهید؛ حتی اگر فقط بعضی از روزهای هفته باشد. این کار محاسن خیلی زیادی برای شما دارد. در کنار هم‌کلاسی‌ها بودن و به مدرسه رفتن اضطراب شما را به‌شدت کاهش می‌دهد. حتی اگر برای یکی دو درس هم به مدرسه بروید می‌توانید از نکات مهمی که دبیران در این روزها به شما گوشزد می‌کنند بهره‌ی زیادی ببرید. سؤال‌هایی که هم‌کلاسی‌های شما می‌پرسند نیز ممکن است سؤال‌های مفیدی باشد که شما با آن‌ها روبه‌رو نشده باشید. هم‌چنین گفت‌وگو و تبادل نظر با هم‌کلاسی‌های‌تان درباره‌ی مباحث درسی ممکن است راهکارهای خوبی برای پیشرفت در برخی موارد به شما نشان دهد. ضمناً برای روزهایی که به مدرسه نمی‌روید برنامه‌ریزی سخت‌تر است. طوری عمل کنید که از برنامه‌ی راهبردی جدا نشوید.

فرناز طالبی