زرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان در سال 2019 در هاوایی تکمیل خواهد

هدف از طراحی تلسکوپ خورشیدی دانیل کی اینویه که هزینه ای 344 میلیون دلاری در برداشته و در سال 2019 افتتاح خواهد شد

زرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان در سال 2019 در هاوایی تکمیل خواهد

هدف از طراحی تلسکوپ خورشیدی دانیل کی اینویه که هزینه ای 344 میلیون دلاری در برداشته و در سال 2019 افتتاح خواهد شد، تصویربرداری از سطح خورشید با جزئیات بسیار دقیق و کمک به دانشمندان برای یافتن پاسخ سوالات بنیادین در مورد فیزیک خورشیدی است.

 

مرحله جدیدی از ساختDKIST شروع شده است و در این مرحله کنسرسیومی متشکل از 8 دانشگاه و شرکت انگلیسی ماموریت تهیه دوربین های این تلسکوپ را یافته اند که جزء بسیار مهمی از آن محسوب می شود. 

بعد از تکمیل، این تلسکوپ بزرگترین تلسکوپ خورشیدی در جهان خواهد بود و حتی از تلسکوپ بیگ بیر سولارBig Bear Solar) ) که هم اکنون رتبه اول را در این زمینه به عهده داشته و در کالیفرنیا واقع است پیشی خواهد گرفت، همچنین از تلسکوپ خورشیدی اروپایی 4.07 متری که هم اکنون در دست ساخت قرار دارد نیز برتر خواهد بود.

DKIST در ابتدا "تلسکوپ خورشیدی با فناوری پیشرفته" نامیده شد، اما نامش در دسامبر سال 2013 به افتخار سناتور فقید اینویه تغییر پیدا کرد.

بر این اساس، آینه اصلی تلسکوپ دارای عرض 4.24 متر و ضخامت 75 میلی متر است که در ترکیب با سیستم اپتیک قابل تنظیم و آینه ثانویه بسیار کوچک تر آن می تواند سطح خورشید را با جزئیات بسیار دقیقی بررسی نماید. 

از نظر قدرت بزرگنمایی، توان تلسکوپ مذکور به حدی است که قادر به بررسی نقوش برجسته سکه ای با عرض 2.54 سانتی از فاصله 100 کیلومتری می باشد .

زرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان در سال 2019 در هاوایی تکمیل خواهد

البته تنها کاراین تلسکوپ خیره شدن و مطالعه سطح خورشید نیست. بلکه وظیفه اصلیDKIST اندازه گیری سریع فعالیت های خورشیدی است. پرفسور میهالیس ماتیوداکیس از مرکز تحقیقات فیزیک نجومی در دانشگاه کوئین بلفاست که مسئولیت هدایت کنسرسیوم انگلیسی را به عهده دارد، می گوید "خورشید مهمترین جرم فضایی برای انسان است، زیرا فعالیت های خورشیدی موجب تغییر در آب و هوای فضایی و به جای گذاشتن اثرات عمیق بر اقلیم جهانی و ارتباطات فناوری محور می شود.

برای فهمیدن فعالیت خورشیدی باید روندهای فیزیکی اتمسفر خورشیدی را در مقیاس های فضایی و حرارتی اصلی شان مطالعه و مدلسازی کنیم، تا علاوه بر یافتن پاسخ سایر سوالات بتوانیم این فعالیت را با درصد اطمینان بالایی در فضا پیش بینی کنیم ".

به منظور درک اثرات خورشید بر زندگی روی زمین، دانمشندان بایستی ابتدا سر از جزئیات ریز دربیاورند و DKIST نیز به همین منظور ساخته می شود. 

تلسکوپ مذکور قادر به مشاهده ساختارهایی به کوچکی 70 کیلومتر خواهد بود که در قیاس با مقیاس 1.4 میلیون کیلومتری خورشید، عدد کوچکی محسوب می شود. برای درک بیشتر این موضوع، درنظر داشته باشید که خورشید 109 برابر عریض تر از زمین است. 

زرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان در سال 2019 در هاوایی تکمیل خواهد

رصدخانه خورشیدی ملی که مسئولیت پروژه DKIST را به عهده دارد، پیش بینی کرده که تلسکوپ یادشده نه تنها پاسخ بسیاری از سوالات دانشمندان در مورد خورشید و فعالیت های مغناطیسی اش را پیدا خواهد کرد، بلکه دیگر ابهامات و سوالات جدید را نیز پیش روی دانشمندان قرار خواهد داد یا به قولی، ناشناخته های مربوط به مکانیسم های خورشیدی را برملا خواهد کرد.

برای اطلاع بیشتر از نقشDKIST و نحوه عملیاتی سازی آن به وب سایت National Solar Observatory سری بزنید.