ایران میزبان پنجمین همایش بین‌المللی انجمن‌های مغز و اعصاب

پنجمین همایش فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های مغز و اعصاب در تهران برگزار شد.

ایران میزبان پنجمین همایش  بین‌المللی انجمن‌های مغز و اعصاب

پنجمین همایش فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های مغز و اعصاب در تهران برگزار شد.

در این همایش دانشمندان، پژوهشگران و اساتید برجسته دانشگاهی سراسر جهان حضور داشتند.

فدراسیون یاد شده نهادی غیر دولتی است که حدود 30 هزار جراح مغز و اعصاب نقاط مختلف جهان در آن عضویت دارند.

حمید جوانی خبرنگار پرس تی‌وی در تهران در این باره گزارشی تهیه کرده که متن آن به شرح زیر آمده است:

متخصصان، دانشمندان و سیاستمداران برجسته از نقاط مختلف جهان به تهران پایتخت ایران آمده‌اند. آنان به خاطر یک نفر، پروفسور مجید سمیعی، اینجا در برج میلاد تهران حاضر هستند. به پاس چند دهه تلاش بی‌وقفه وی برای ارتقای علوم و جراحی مغز و اعصاب در ایران و سایر نقاط جهان، ایران افتخار میزبانی پنجمین همایش فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های مغز و اعصاب را بر عهده دارد.

مجید سمیعی، جراح برجسته مغز و اعصاب ایرانی میزبانی ایران برای چنین همایش بزرگی را ناشی از سهم به سزای جراحان ایرانی طی 65 سال خدمات آنان در داخل کشور و سطح جهان دانست.

به یمن تلاش دکتر سمیعی و برخی از همکارانش، ایران در 1965 رسما به عضویت دائمی فدراسیون بین‌المللی مزبور که نهادی غیر دولتی است درآمد. ایران در حال حاضر 700 جراح مغز و اعصاب دارد که بسیاری از آنان توسط مجید سمیعی آموزش دیده‌اند.

 اریک بارکه، استاد میکروالکترونیک: «وی [دکتر سمیعی] جراح فوق‌العاده ماهری است و نه تنها در هانوفر بلکه در اقصی نقاط جهان جراحی‌های پیشرفته‌ای انجام داده و در سطح دنیا شناخته شده است در نتیجه بسیار مفتخریم که وی مقیم هانوفر است.»

همزمان با برگزاری این رویداد مهم در تهران که با ابتکار عمل دکتر سمیعی و همکاری دولت ایران محقق شده مراحل ساخت یک بیمارستان تخصصی مغز و اعصاب تا چند ماه دیگر در تهران به پایان می‌رسد، بیمارستانی که قرار است بهترین و پیشرفته‌ترین مرکز مغز و اعصاب جهان باشد.

دانشمندان و مسئولان معتقدند که تاسیس مرکز بین‌المللی مغز و اعصاب تهران نقطه عطفی در تاریخ علوم مغز و اعصاب جهان به شمار می‌رود.

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران نیز گفت انتظار می‌رود این بیمارستان و مرکز تحقیقاتی مرکزی برای تربیت زبده ترین نیروی مغز و اعصاب باشد و هدف اینست که ایران را به یک مقصد عالی گردشگری پزشکی تبدیل کند.

این سازه با الگوبرداری از نمونه قبلی خود در هانوفر آلمان که دکتر سمیعی در آنجا مقیم است، ساخته می‌شود. در ساخت این مرکز، از دهه‌ها تجربه این دانشمند ایرانی بهره گرفته شده است. این پروژه پنج سال پیش آغاز شده و انتظار می‌رود ظرف کمتر از دو سال آینده به بهره‌برداری برسد.

 اگلیس والینیس، مدیر مرکز جراحی مغز و اعصاب پال استرادنس لتونی: «من از کلینیک وی [دکتر سمیعی] در هانوفر بازدید کرده‌ام، بسیار مجهز است و به نظرم نمونه ایرانی آن بسیار پیشرفته تر خواهد بود.»

اکنون همه نگاه‌ها معطوف بر این مرکز و موسسانش است تا ایران بتواند به قطب مغز و اعصاب و حوزه‌های مرتبط تبدیل شود.