افزایش بهره‌وری تولید مواد پرکاربرد شیمیایی با فناوری نانو

محققان دانشگاه سیستان و بلوچستان موفق شدند از خواص کاتالیستی یک نانوماده در جهت افزایش بهره‌وری تولید مواد شیمیایی دارای خواص دارویی استفاده کنند.

افزایش بهره‌وری تولید مواد پرکاربرد شیمیایی با فناوری نانوبه گزارش روزسه شنبه گروه علمی ایرنا ازستاد ویژه توسعه فناوری نانو،دکتر میررسول موسوی مجری این طرح گفت: این نانوکاتالیست آزمایشگاهی ارزان و سازگار با محیط زیست قادر است سرعت و بازدهی تولید مواد پرکاربرد شیمیایی را به‌صورت قابل توجهی افزایش دهد.

وی بیان کرد: برخی از ترکیبات شیمیایی مصنوعی و طبیعی خواص دارویی جالب توجهی از خود بروز می‌دهند و به‌عنوان یک ماده اولیه جهت تولید دارو و مواد شیمیایی در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند، بنابراین سنتز این ترکیبات یک مرحله مهم در تولید مواد دارویی به شمار می‌رود.

وی اظهارکرد: در این راستا معرفی و استفاده از کاتالیست‌هایی که بتواند علاوه بر افزایش سرعت فرآیند تولید ترکیبات مذکور، بازدهی فرآیند را نیز افزایش دهد مورد توجه محققین علم شیمی قرار گرفته است.

موسوی، با اشاره به اهمیت بالای قابل استفاده‌ مجدد بودن کاتالیست‌های ناهمگن، در خصوص هدف انجام این پژوهش گفت: در این پژوهش، یک روش ساده و مؤثر جهت سنتز تری‌آزولوکینازولینون‌ها و بنزایمیدازولو کینازولینون‌ها به‌عنوان دو ترکیب شیمیایی پرکاربرد در تولید دارو و مواد شیمیایی با استفاده از نانوکاتالیست زیست سازگار سیلیکات معرفی شده است.

وی افزود: قابل بازیافت بودن این کاتالیست و توانایی تسریع واکنش دردمای محیط بدون استفاده از شرایط خاص و سخت، از مزایای عمده این نانوکاتالیست است، به‌علاوه به دلیل اندازه نانومتری ذرات کاتالیست، سطح مناسبی بین اجزای واکنش و کاتالیست به وجود می‌آید که موجب عملکرد بهتر این کاتالیست و افزایش بازدهی واکنش می‌گردد، همچنین، از عدم تولید محصول جانبی می توان به عنوان دیگر مزیت استفاده از این نانوکاتالیست یاد کرد.

نتایج این کار تحقیقاتی درمجله Journal of the Iranian Chemical Society منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب