حرکت دست مرد فلج با کاشت تراشه کامپیوتری در مغز

مردی که از شانه‌هایش به پایین فلج بود، اکنون به واسطه تراشه کامپیوتری که سیگنال‌های حرکتی را از مغز به انگشتانش انتقال می‌دهد، قادر به نواختن گیتار است.

حرکت دست مرد فلج با کاشت تراشه کامپیوتری در مغزبه گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی وایرد، یان بورکهارت 24 ساله می‌تواند دو سال پس از کاشت این تراشه کامپیوتری، دست راستش را در شش حالت متفاوت – شامل برداشتن و بلند کردن اشیاء کوچک- حرکت دهد.

گردن بورکهارت شش سال پیش در اثر شیرجه به درون آب شکست و قدرت حرکت را از او گرفت. دانشمندان دانشگاه اوهایو پس از عکسبرداری از مغز او، تراشه کامپیوتری را در قسمت حرکتی مغز وی قرار دادند.

این نخستین بار است که فردی با فلج کامل دست و پا قادر به حرکت ارادی شده است و به باور محققین، این دستاورد روزنه امید برای افرادی است که با فلج اعضا زندگی می‌کنند.

ورکهارت می‌تواند اشیاء بزرگ را تکان دهد، آب لیوان را خالی کند، انگشتانش را برای نواختن گیتار حرکت دهد و کارت اعتباریش را در کارتخوان بکشد.

پایگاه خبری ان بی سی نیوز نیز به نقل از بورکهارت نوشت: من به چیزی که می‌خواهم انجام دهم فکر می‌کنم و حالا می‌توانم آن را انجام دهم.

این روش بدون نقص نیست. یک دو شاخه برق بالای سر بورکهارت و تعداد زیادی سیم به بازوی او متصل است که مچ و انگشتان او را تحریک می‌کند.

اما دکتر علی رضایی از دانشگاه اوهایو، که روی این پروژه کار کرده است، می‌گوید که فنآوری بی‌سیم این موانع را از پیش پا برخواهد داشت. او این چشم انداز را دور از ذهن نمی داند که 'تلفن همراه شما با بازویتان ارتباط برقرار خواهد کرد'.

گروه‌های زیادی در حال کار روی روش‌هایی هستند تا به افراد ناتوان کمک کنند فقط با استفاده از سیگنال‌های مغز خود حرکت کنند. این کار شامل سه بخش عمده می‌شود: فهمیدن این مطلب که کدام سیگنال‌ها مربوط به قصد حرکت می‌شوند، ترجمه این سیگنال‌ها به چیزی که قابل خواندن به وسیله رایانه باشد و سپس حرکت دادن عضلات.

پرشماری از افراد از طریق کاشت تراشه درون مغز توانسته‌اند بازوهای رباتیک خود را کنترل کنند. در دستاورد علمی دیگر، محققان از طریق کاشت مغزی موفق شده‌اند به دو میمون یاد دهند چگونه ویلچر را فقط به وسیله مغز خود هدایت کنند.

بورکهارت چهار سال است با پزشکان و مهندسان همکاری می‌کند. چاد بوتون محقق مرکز تحقیقاتی فینشتاین نیویورک سخت‌ترین بخش کار را آموزش به کامپیوتر برای تشخیص سیگنال‌های مغزی شخص ذکر کرد.

منبع :