کاهش احتمال مرگ ناشی از سرطان با داروی دیابت

مطالعات نشان می‌دهد، متفورمین، رایج‌ترین داروی دیابت نوع 2، خطر مرگ ناشی از سرطان را در زنان یائسه کاهش می‌دهد.

کاهش احتمال مرگ ناشی از سرطان با داروی دیابتبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین هورمونی است که توسط سلول های بتا در لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است.

براساس گزارس انجمن دیابت آمریکا، بیش از 29 میلیون نفر در آمریکا به دیابت نوع 2 مبتلا هستند. مطالعات نشان می دهد افزایش مزمن قند خون، احتمال ابتلا به سرطان های کبد، پانکراس و آندومتر را دو برابر افزایش می دهد.

رایج ترین داروی دیابت، متفورمین نام دارد. مطالعات اخیر با بررسی داده های حدود 146 هزار زن یائسه بین سنین 50 تا 79 سال نشان می دهد این دارو احتمال ابتلا به سرطان را در زنان یائسه کاهش می دهد. بنابراین شانس ابتلا به سرطان در این زنان مشابه زنانی است که دیابت ندارند.

سازمان جهانی بهداشت در گزارشی اعلام کرد که در سال 2008 میلادی، حدود 347 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا بودند و این آمار روز به روز به ویژه در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط در حال افزایش است. در سال 2012 میلادی، دیابت عامل مستقیم 1.5 میلیون مرگ گزارش شد که 80 درصد این آمار مربوط به کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط بود. سازمان جهانی بهداشت در گزارشی اعلام کرده است که دیابت هفتمین عامل مرگ در سال 2030 خواهد بود.

نتایج این تحقیقات در نشریه International Journal of Cancer منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب