معرفی لوح ضمیمه کتاب علوم هفتم

یکی از مهم‏ترین درس‎های پایه‎ی هفتم درس علوم است. وجود مباحث جدید در این کتاب باعث شده تا از اهمیت زیادی برخوردار باشد. استفاده از لوح ضمیمه به شما در تسلط و یادگیری بهتر مطالب کتاب کمک زیادی می‌کند.

معرفی لوح ضمیمه کتاب علوم هفتم

مطلب مشاوره‎ای لوح‏ ضمیمه‏ ی کتاب علوم هفتم:

یکی از مهم‏ترین درس‎های پایه‎ی هفتم درس علوم است. وجود مباحث جدید در این کتاب باعث شده تا از اهمیت زیادی برخوردار باشد. استفاده از لوح ضمیمه به شما در تسلط و یادگیری بهتر مطالب کتاب کمک زیادی می کند.


جدول شماره 1: محتوای لوح ضمیمه کتاب علوم هفتم

بخش

تعداد آزمون

تعداد سؤال

آزمون‎های کانون

30

450

آزمون‎های 10 سؤالی

29

280


تعداد

فیلم‏ های آموزشی سه دقیقه‎ای

200

خلاصه درس

130

انیمیشن

24

برگه امتحانی

60

مشاوره

90

لوح ضمیمه کتاب کانون چه تأثیری بر یادگیری و تسلط بر محتوای کتاب دارد؟

راهکارهای افزایش نمره و معدل و چگونه استفاده کردن از لوح ضمیمه‎ی کتاب:

1- آزمون‏ های کانون

یکی از راه‏ های مفید برای ماندگاری مطالب در ذهن و آمادگی در امتحانات تست ‏زنی است. در لوح‏ ضمیمه‎کتاب علوم هفتم آزمون‎های کانون فرهنگی آموزش قرار داده شده است.

در لوح ضمیمه این امکان برای شما فراهم شده است که بر اساس تاریخ برگزاری آزمون‏ های کانون، آزمون موردنظر خود را انتخاب کرده سپس با پاسخگویی به تست‏ ها و پایان دادن به آزمون کارنامه‎ی خود را دریافت و پاسخ‏ های خود را تحلیل کنید.

لازم به ذکر است در زمان تست‎زنی شما می‏توانید از تکنیک ضربدر منها و سوالات شک‏دار استفاده کنید و زمان خود را مدیریت کنید.

2- آزمون‎های 10سؤالی

آزمون‎های 10سؤالی این امکان را برای شما فراهم می‎کند تا بتوانید به‌صورت مبحثی آزمون‏ ها را برگزار کنید. در این روش سؤالات براساس درخت دانش و مطابق با فهرست کتاب دسته‎بندی شده‎اند. در این صورت شما می‎توانید آزمون مباحثی از کتاب که برایتان سخت‏ تر است و مشکل بیش‏تری در حل مسائل آن دارید را انتخاب و مطالب را مرور کنید.

3- فیلم ‏های آموزشی 3 دقیقه‎ای

مطالعه‏ ی عمیق و مفهومی درس علوم و تسلط بر محتوای کتاب با تماشای فیلم‏ های آموزشی موجود در لوح ضمیمه‌ی کتاب امکان‎پذیر می‎شود. شما می‌توانید با کمک فیلم‎های 3 دقیقه‎ای  به‎طور کامل و نکته وار تمامی کتاب را مرور کنید و یادگیری بهتری داشته باشید. در لوح یک مجموعه‌ی کامل از فیلم‌های 3 دقیقه‌ای کانون بر اساس درخت دانش موجود است. فقط کافیست فصل و زیر فصل مورد نظر را انتخاب کنید و فیلم‌های آن را ببینید.

4- خلاصه درس

داشتن یادداشت از خلاصه‌ی دروس می‌تواند در دوران امتحانات ابزار بسیار مناسبی برای جمع‎بندی آنچه که خوانده‌اید باشد. بر این اساس، در قسمت خلاصه درس لوح ضمیمه‏ ی کتاب با جمع‏ آوری جزوه‌های تألیفی دبیران مطرح کشور‌، به ‏راحتی خلاصه مطالب مهم کتاب در اختیار شما قرار گرفته است. شما می‏توانید با مطالعه‌ی پی در پی آن چند قدم دیگر به موفقیت در تثبیت آموخته ها و جمع بندی مطالب درسی نزدیک‌تر ‌شوید.

قابل ذکر است که پرینت از فایل‏ های موجود در لوح به راحتی امکان پذیر است.


جدول شماره 2: محتوای لوح ضمیمه براساس مباحث کتاب درسی

مباحث

تعداد فیلم

تعداد خلاصه درس

تعداد آزمون 10 سؤالی

تعداد سؤالات آزمون

علوم و ابزارهای آن

44

26

11

105

مواد الفبای زندگی

38

33

9

90

منابع خدادادی در خدمت ما

39

33

3

30

انرژی نیاز همیشه

39

30

6

57

دنیای درون من

39

8

0

0

مزایای استفاده از فیلم ها و خلاصه برداری ها در لوح ضمیمه کتاب علوم هفتم چیست؟!
* عمق بخشیدن به دانسته‏ های علمی
*آسان‏ سازی استفاده از محتویات كتاب‏ های درسی
*ایجاد انگیزه‏ ی مطالعه در دانش ‏آموز
*كمك به پایداری مطالب در حافظه (جلوگیری از فراموشی)
* كمك به تمركز فكر هنگام مطالعه درس

5- انیمیشن

فناوری  انیمیشن به دلیل ایجاد جذابیت در آموزش و تحریک بینایی دانش ‏آموز از اهمیت ویژه ‏ای برخوردار است. در این شیوه بسیاری از پدیده ‏ها و نکات آموزشی را می‎توان در قالبی جذاب بیان نمود.

در لوح ضمیمه‎ی کتاب علوم هفتم تعداد 24 انیمیشن در موضوعات مختلف برای استفاده‏ ی دانش ‏آموز قرار داده شده است. انجام آزمایش و تحقیق کمک فراوانی به یادگیری و تسلط بر مطالب موجود در کتاب علوم می‎کند. استفاده از انیمیشن‏ های موجود در لوح این زمینه را برای شما فراهم می‎کند تا یک آزمایشگاه مجازی داشته باشید.

6- برگه‎های امتحانی

برگه ‏های امتحانی موجود در لوح، ابزار مناسبی برای آشنایی شما با سوالات طراحی شده در امتحانات است. شما می‏ توانید با مطالعه‏ ی برگه‎های امتحانی سوالات مهم و پرتکرار امتحانات را بشناسید و خود را برای پاسخگویی به آن‏ها آماده کنید. علاوه بر این حل سوالات برگه‏ های امتحانی کمک می‎کند تا سطح تسلط خود بر مطالب کتاب درسی را محک بزنید.

تعداد 60 برگه‎ی امتحانی از مدارس مختلف کشور در لوح جمع‏ آوری شده است.

7- مشاوره

شناخت کتاب درسی و روش مطالعه‌ی آن، راهکارهای آمادگی دانش ‏آموز برای موفقیت در امتحانات، تکنیک ‏های درس خواندن، پیشرفت تحصیلی و ... با استفاده از قسمت مشاوره در لوح ضمیمه‌ی کتاب که شامل 90 ویدیو و مطالب مشاوره ای می باشد امکان‎پذیر است.

شما در لوح ضمیمه‌ی کتاب در بخش مشاوره، یک مشاور در منزل دارید که به تمام نیازهای مشاوره‌ای شما پاسخ داده است. پس با توجه به نیاز مشاوره‌ای خود به یکی از قسمت‌های این بخش مراجعه کنید و از مقالات و فیلم‌های مشاوره‌ای آن استفاده کنید.

حمیدرضا عابدین