دستکشی که زبان اشاره را به گفتار تبدیل می‌کند

زبان اشاره یک ابزار بی‌نظیر برای برقراری ارتباط افراد ناشنوا با افراد ناشنوای دیگر است اما به همان اندازه که کاربردی است برای ارتباط با افراد عادی ناکارآمد است .......

دستکشی که زبان اشاره را به گفتار تبدیل می‌کند

زبان اشاره یک ابزار بی‌نظیر برای برقراری ارتباط افراد ناشنوا با افراد ناشنوای دیگر است اما به همان اندازه که کاربردی است برای ارتباط با افراد عادی ناکارآمد است زیرا افراد عادی معمولا این زبان را بلد نیستند. حال دو جوان ایرانی و آمریکایی دستکشی را اختراع کرده‌اند که زبان اشاره را به گفتار تبدیل می‌کند.

به گزارش آنا به نقل از TechRadar، این دو دانشجوی دوره لیسانس دانشگاه واشنگتن در آمریکا نام این دستکش را «SignAloud» گذاشته‌اند. در این دستکش، حسگرهایی تعبیه شده است که تمامی حرکات و موقعیت دست کاربر خود را ثبت می‌کند و این اطلاعات را از طریق بلوتوث به یک کامپیوتر مرکزی ارسال می‌کند. این کامپیوتر حرکات ثبت‌شده را تحلیل می‌کند و آن را به گفتار یعنی کلمه و جمله تبدیل می‌کند و از طریق اسپیکر پخش می‌کند.

به گفته «نوید عضدی» و «توماس پریر»، این نخستین بار نیست که ابزار ترجمه زبان اشاره در جهان ساخته می‌شود ولی یکی از ارگونومی‌ترین (فاکتورهای انسانی) ابزاری است که تاکنون ساخته شده است که کاربری بسیار ساده‌ای دارد و بیشتر شبیه به سمعک و لنزهای تماسی کنونی کار می‌کند.

این دو دانشجو به دلیل ساخت چنین ابزاری، موفق به کسب جایزه 10 هزار دلاری دانشجویان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) شده‌اند.

دستکش مبدل زبان اشاره به گفتار اکنون صحبت‌های افرادی را که به زبان اشاره آمریکایی متکی هستند، به افراد عادی منتقل کند اما به نظر می‌رسد در آینده می‌تواند با نسخه‌های دیگر زبان اشاره نیز سازگار شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب