کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 3 پاسخ- 31 فروردین 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 3 پاسخ- 31 فروردین 95

یک سؤال، 3 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


نسبت به سال گذشته که یک دانش‌آموز بودم درصدهای ریاضی و فیزیکم به مرز 50 تا 60 درصد رسیده است و از این پیشرفت راضی‌ام ولی درصد زیستم در همان حد پنج از ده‌ باقی مانده و این در کل ناراحتم می‌کند.

پاسخ 1- به فارغ‌التحصیلی که خودش را به نمره‌ی 6 از 10 در درس ریاضی می‌رساند باید احسنت گفت. با حفظ این موقعیت و دستاورد، حتماً راهی برای پیشرفت بیش‌تر در زیست خواهی یافت. درس زیست‌شناسی را باید آن‌قدر بخوانی تا بر کتاب درسی مسلط شوی. استفاده از حافظه‌ی تصویری در بازخوانی این درس کمک زیادی به شما خواهد کرد. کارنامه‌ی بازیابی سؤال‌های خود را بررسی کن و ببین در زیست‌شناسی در کدام مباحث غلط داری یا چه سؤال‌هایی را خالی گذاشته‌ای. این کارنامه به شما کمک خواهد کرد که به چه موضوعی بیش‌تر توجه کنی. به این نکته توجه کن که نقاط قوت مهم‌تر از نقاط ضعف است. سؤال‌هایی که نقاط قوت شماست دوباره پاسخ بده تا میزان تسلط خود را بدانی. سعی کن برای آزمون بعدی یک سؤال به چند از ده خود اضافه کنی.

محمد تره‌باری

پاسخ 2- در دو درس ریاضی و فیزیک به خودشناسی، خودآگاهی و خودباوری رسیده‌اید؛ یعنی توانایی‌های‌تان را می‌شناسید، آگاهانه عمل می‌کنید و باور کرده‌اید که 5 یا 6 از ده برای این دو درس پایدار شده است. در حالی که در پاسخ دادن به سؤالات زیست‌شناسی و هدف‌گذاری برای جهش چند از ده این درس شتابزده عمل می‌کنید و امکان اشتباه کردن را افزایش می‌دهید. برای بهبود تراز زیست لازم است خودتان را بشناسید و با آگاهی از وضعیت واقعی‌تان چند از ده این درس را تعیین کنید و باور خود را برای رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت تقویت کنید. اگر حل تست و مرور زیست‌شناسی را در برنامه‌ی روزانه‌تان لحاظ کنید آن گاه مطالعه و مرور متعادل و پیشرفت مداوم خواهید داشت.

سارا شفافی

پاسخ 3- برای آن‌که چند از ده شما در درس زیست بهتر شود عوامل زیر می‌تواند مؤثر باشد:

- ذهن واضح و شفاف داشته باشید؛ یعنی روش‌‌های مطالعه‌ی خود را در درس زیست بشناسید و با کمک کلکسیون روش‌ها در سایت کانون یا مطالب موجود در مجلات آزمون روش‌های مختلف مطالعه‌ی زیست را که برای شما مفیدتر است پیدا کنید

- پس از هر آزمون تک تک سؤالاتی را که غلط پاسخ داده‌اید یا پاسخ نداده‌اید، تحلیل کرده و علت‌ها را کشف کنید و در آزمون‌های آینده تلاش کنید تا آن علت‌ها را برطرف کنید.

- تعادل را در مطالعه رعایت کنید. اگر احساس می‌کنید نیاز است برای درس زیست فرصت بیش‌تری را اختصاص دهید حتماً این کار را انجام دهید.

- از منابع استاندارد و تست‌های کنکورهای سراسری و آزمون‌های کانون برای تمرین استفاده کنید.

محمد کتابدار