لوح ضمیمه‏ کتاب ریاضی ششم دبستان

به دلیل متفاوت بودن کتاب ریاضی ششم با کتاب‎های ریاضی سال‎های تحصیلی قبلی یادگیری کامل مطالب این کتاب از اهمیت زیادی برخوردار است. از طرفی تسلط بر محتوای مطالب موجود در کتاب به دانش‏ آموزان کمک می‏ کند

لوح ضمیمه‏ کتاب ریاضی ششم دبستان


مطلب مشاوره‎ای لوح ضمیمه ریاضی ششم دبستان:


به دلیل متفاوت بودن کتاب ریاضی ششم با کتاب‎های ریاضی سال‎های تحصیلی قبلی، یادگیری کامل مطالب این کتاب از اهمیت زیادی  برخوردار است. از طرفی تسلط بر محتوای مطالب موجود در کتاب به دانش ‏آموزان کمک می‏ کند آمادگی لازم برای ورود به پایه متوسطه را به‎دست آوردند.


جدول شماره 1: محتوای لوح ضمیمه کتاب ریاضی ششم دبستان

بخش

تعداد آزمون

تعداد سؤال

آزمون‎های کانون

78

870

آزمون‎های 10 سؤالی

50

480


تعداد

فیلم‏ های آموزشی سه دقیقه‎ای

408

خلاصه درس

238

انیمیشن

80

برگه امتحانی

50

مشاوره

122


لوح ضمیمه‏ های کتاب کانون چه تأثیری بر یادگیری و تسلط بر محتوای کتاب دارد؟

راهکارهای افزایش نمره و معدل و چگونه استفاده کردن از لوح ضمیمه‎ی کتاب:

1- آزمون‏ های کانون

یکی از راه ‏های مفید برای ماندگاری مطالب در ذهن و آمادگی در امتحانات تست‏ زنی است. در لوح‏ ضمیمه‎کتاب ششم دبستان آزمون‎های 3 سال اخیر کانون فرهنگی آموزش که تعداد آن ها بیش از 870 سؤال است، قرار داده شده است.

در لوح ضمیمه این امکان برای شما فراهم شده است که بر اساس تاریخ برگزاری آزمون‏ های کانون، آزمون موردنظر خود را انتخاب کرده سپس با پاسخگویی به تست‏ ها و پایان دادن به آزمون کارنامه‎ی خود را دریافت و پاسخ‏ های خود را تحلیل کنید.

لازم به ذکر است در زمان تست‎زنی شما می‏ توانید از تکنیک ضربدر منها و سوالات شک‏ دار استفاده کنید و زمان خود را مدیریت کنید.

2- آزمون‎های 10سؤالی

آزمون‎های 10سؤالی این امکان را برای شما فراهم می‎کند تا بتوانید به‌صورت مبحثی آزمون‏ ها را برگزار کنید. در این روش سؤالات براساس درخت دانش و مطابق با فهرست کتاب دسته‎بندی شده‎اند. در این صورت شما می‎توانید آزمون مباحثی از کتاب که برایتان سخت ‏تر است و مشکل بیش‏تری در حل مسائل آن دارید را انتخاب و مطالب را مرور کنید.

در لوح ضمیمه ‏ی ریاضی ششم 480 سوال برای پاسخگویی شما دانش ‏آموزان موجود است.

3- فیلم‎های آموزشی سه دقیقه‎ای

مطالعه ‏ی عمیق و مفهومی درس ریاضی و تسلط بر محتوای کتاب برای حل مسائل با تماشای فیلم‏ های آموزشی موجود در لوح ضمیمه‌ی کتاب امکان‎پذیر می‎شود. شما می‌توانید با کمک فیلم های 3 دقیقه ای  به‎طور کامل و نکته وار تمامی کتاب را مرور کنید و یادگیری بهتری داشته باشید. در لوح مجموعه‎ا‌ی کامل از فیلم‌های 3 دقیقه‌ای کانون بر اساس درخت دانش موجود است. فقط کافیست فصل و زیر فصل مورد نظر را انتخاب کنید و فیلم‌های آن را ببینید.

4- خلاصه درس

داشتن یادداشت از خلاصه‌ی درس ‏ها می‌تواند در دوران امتحانات ابزار بسیار مناسبی برای جمع‎بندی آنچه که خوانده‌اید باشد. بر این اساس، در قسمت خلاصه درس لوح ضمیمه ‏ی کتاب با جمع ‏آوری جزوه‌های تألیفی دبیران مطرح کشور‌، به ‏راحتی خلاصه مطالب مهم کتاب در اختیار شما قرار گرفته است. شما می‏توانید با مطالعه‌ی پی در پی آن چند قدم دیگر به موفقیت در تثبیت آموخته ها و جمع بندی مطالب درسی نزدیک‌تر ‌شوید.

قابل ذکر است که پرینت از فایل‏ های موجود در لوح به راحتی امکان پذیر است.


جدول شماره 2: محتوای لوح ضمیمه براساس مباحث کتاب درسی

مباحث

تعداد فیلم

تعداد خلاصه درس

تعداد آزمون 10 سؤالی

تعداد سؤالات آزمون

کسر متعارفی

61

40

16

160

عددهای اعشاری

75

51

12

120

اندازه‏ گیری طول و زاویه

77

49

11

100

عددهای تقریبی

60

29

2

20

نسبت، تناسب و درصد

60

24

6

50

اندازه ‏گیری سطح و حجم

39

26

3

30

مختصات و عددهای صحیح

36

19

0

0

مزایای استفاده از فیلم ها و خلاصه برداری‏ ها در لوح ضمیمه کتاب ریاضی ششم دبستان چیست؟!
* عمق بخشیدن به دانسته‏ های علمی
*آسان‏ سازی استفاده از محتویات كتاب‏ های درسی
*ایجاد انگیزه ‏ی مطالعه در دانش‏ آموز
*كمك به پایداری مطالب در حافظه (جلوگیری از فراموشی)
* كمك به تمركز فكر هنگام مطالعه درس


5- انیمیشن

فناوری انیمیشن به دلیل ایجاد جذابیت در آموزش و تحریک بینایی دانش‏ آموز از اهمیت ویژه‏ ای برخوردار است. در این شیوه بسیاری از پدیده ‏ها و نکات آموزشی را می‎توان در قالبی جذاب بیان نمود. در لوح ضمیمه‎ی کتاب ریاضی ششم تعداد 80 انیمیشن در موضوعات مختلف برای استفاده‏ ی دانش ‏آموز قرار داده شده است. استفاده از انیمیشن‏ های موجود در لوح کمک خوبی به یادگیری و درک بهتر مطالب به شما دانش‎آموزان می‏ کند.


6- برگه‎های امتحانی

برگه‏ های امتحانی موجود در لوح، ابزار مناسبی برای آشنایی شما با سوالات طراحی شده در امتحانات است. شما می‏ توانید با مطالعه‏ ی برگه‎های امتحانی سوال‎های مهم و پرتکرار امتحانات را بشناسید و خود را برای پاسخگویی به آن‏ها آماده کنید. علاوه بر این حل سوال‎های برگه‏ های امتحانی کمک می‎کند تا سطح تسلط خود بر مطالب کتاب درسی را محک بزنید.

تعداد 50 برگه‎ی امتحانی از مدارس مختلف کشور در لوح جمع ‏آوری شده است.


7- مشاوره

شناخت کتاب درسی و روش مطالعه‌ی آن، راه‎کارهای آمادگی دانش ‏آموز برای موفقیت در امتحانات، تکنیک ‏های درس خواندن، پیشرفت تحصیلی و ... با استفاده از قسمت مشاوره در لوح ضمیمه‌ی کتاب که شامل 122 ویدیو و مطالب مشاوره ای می باشد امکان‎پذیر است.

شما در لوح ضمیمه‌ی کتاب در بخش مشاوره، یک مشاور در منزل دارید که به تمام نیازهای مشاوره‌ای شما پاسخ داده است. پس با توجه به نیاز مشاوره‌ای خود به یکی از قسمت‌های این بخش مراجعه کنید و از مقالات و فیلم‌های مشاوره‌ای آن استفاده کنید.

علاوه بر این مطالب مفیدی هم برای والدین قرار داده شده است تا بتوانند به پیشرفت تحصیلی فرزند خود کمک کنند.

حمیدرضا عابدین