کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 3 پاسخ- 30 فروردین 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 3 پاسخ- 30 فروردین 95

یک سؤال، 3 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


وقتی بین دو آزمون همه‌ی درس‌ها را می‌خوانم در سه یا چهار روز باقی‌مانده به هفته‌ی دوم آیا می‌توانم درس جدید آزمون بعدی را شروع کنم؟

پاسخ 1- همراهی و هماهنگی با برنامه‌ی آزمون رکن اصلی مطالعات شماست. ممکن است با پیش‌خوانی حس پیشی گرفتن از رقبا به شما دست دهد اما زمانی که دیگران در حال مسلط شدن و مرور بر روی تست‌های آزمون همان هفته هستند شما در حال یادگیری مطالب دیگری هستید.

بهادر جبلی

پاسخ 2- با انجام این کار تداخل مباحث در ذهنتان روی می‌دهد و زمانی که می‌خواهید مباحث آزمون را امتحان بدهید ذهنتان مباحث جدید را تحلیل و ارزیابی می‌کند و عملاً هیچ یک از برنامه‌ها به سرانجام نمی‌رسد. انجام هر کاری به جای خود نیکوست. روزهای قبل از آزمون، روزهای مهمی برای مرور نکات مهم و حل تست‌های نشان‌دار هستند. به جای این‌که به استقبال مباحث جدید بروید به عقب برگردید و نکات مبهم و تیره‌ی یادگیری‌تان را در طول دو هفته روشن کنید تا مرور و یادآوری مؤثری داشته باشید.

سارا شفافی

پاسخ 3- انجام این کار ممکن است سبب عدم تمرکز روی کار اصلی یعنی آزمون پیش رو شود. پس از اتمام مطالعات یک آزمون، پیشنهاد می‌کنم برای کسب نتیجه‌ی مطلوب‌تر به تست‌های نشان‌دار خودتان، خلاصه‌برداری‌ها، رفع اشکال مبحثی از تست‌های هفته‌ی اول و دوم، آزمون غیر حضوری و آزمونک‌های آنلاین سایت کانون و جمع‌بندی تجمعی مطالب در روزهای پایانی بپردازید. با این همه گزینه‌ی تکمیلی عالی که برای موفقیت در آزمون آتی داریم اگر زمانی باقی ماند، به مطالب گذشته نگاهی بیندازید و ترجیحاً مطالب پایه‌ایِ مرتبط با مطالب همین آزمون را مد نظر قرار دهید. حفظ تمرکز ذهنی بر مطالب یک آزمون اهمیت بسیار بالایی دارد و مطالعه‌ی مطالب آزمون بعدی در حالی که جایگزین‌های بسیار بهتری دارد می‌تواند روی این تمرکز تأثیر منفی بگذارد.

حسام زینی لشکاجانی