مطالعه‌ی متمرکز

برای این‌که کاملاً حواستان را به درس خواندن متمرکز کنید چند نکته را باید رعایت کنید تا بهترین بازده را در زمانی که برای مطالعه‌ی آن درس در نظر گرفته‌اید داشته باشید.

مطالعه‌ی متمرکز

بسیاری اوقات زمانی که خیلی مصمم هستید برای مطالعه و با عزمی راسخ می‌نشینید پای درس و شروع به مطالعه‌ی درس می‌کنید حین حل یک مسئله ذهنتان درگیر یک فکر خارجی می‌شود و کم کم از مسیر حل مسئله منحرف می‌شوید و شروع به رؤیاپردازی یا افکاری نظیر این می‌کنید.

برای این‌که کاملاً حواستان را به درس خواندن متمرکز کنید چند نکته را باید رعایت کنید تا بهترین بازده را در زمانی که برای مطالعه‌ی آن درس در نظر گرفته‌اید داشته باشید.

  • سریع خواندن

تصور کنید با دوچرخه مشغول حرکت در یک مسیر جنگلی هستید و با سرعتی آهسته به درختان نگاه می‌کنید. گاهی سنگلاخی را نمی‌بینید و دچار دست‌انداز می‌شوید؛ گاهی حتی فرمان دوچرخه را رها می‌کنید و فقط رکاب می‌زنید؛ اما حالا تصور کنید وارد یک مسیر سرپایینی شدید و سرعت حرکت شما چند برابر شده است. حالا دیگر فرصت نگاه کردن به اطراف را ندارید. اگر حفره‌ای در مسیر باشد باید دقت کنید که در آن نیفتید. به عبارت دیگر تمام حواستان درگیر مسیر روبه‌رو خواهد بود و کوچک‌ترین تعللی حتی ممکن است باعث افتادن شما از دوچرخه شود.
در مطالعه هم دقیقاً همین اتفاق رخ می‌دهد. وقتی ذهن مشغول می‌شود فرصت درگیری برای مسائل دیگر را کم‌تر خواهد داشت. حال اگر محدودیتی در زمان مطالعه داشته باشید، کاملاً حواستان به مبحث پیش رو خواهد بود؛ بنابراین بهتر است برای مطالعه مانند حل تست نیز زمان بگیرید اما با این تفاوت که زمان بیش‌تری نیاز است. مثلاً با خود اتمام حجت کنید که «قانون‌های سه‌گانه‌ی نیوتن را باید در 7 دقیقه بخوانم».

  •  سؤال و پاسخ

برای این‌که کیفیت سریع خواندن خود را ارزیابی کنید، پس از انجام مطالعه از خود همان مبحث سؤال طرح کنید و چه بهتر این‌که یک یا دو سؤال تشریحی حل کنید.

  • بازیابی کنید

پس از مطالعه، هر آن‌چه در ذهن دارید روی کاغذ بیاورید. این کار به این معنا نیست که عیناً خط به خط کتاب درسی را از حفظ بنویسید بلکه برداشت خود یا به عبارت دیگر هر آن‌چه از آن مبحث فراگرفتید و در ذهنتان موجود است روی کاغذ بیاورید. این کار باعث تحریک حافظه‌ی شما می‌شود و این بار علاوه بر حواس بینایی و شنوایی دستانتان نیز درگیر خواهد شد. از طرف دیگر یادداشت‌برداری سبب تخلیه‌ی ذهن شما خواهد شد و برای پذیرش مطالب جدید مشتاق‌تر خواهید شد.

  • تداعی نوشته‌ها

در مرحله‌ی آخر تمام آن‌چه در کاغذ دارید در ذهن خود تصور کنید. به یاد داشته باشید که این نوشته‌ها برداشت شما از مبحث کتاب است و با خواندن آن، کل آن مبحث دوباره به ذهنتان خواهد آمد (حتی با تصاویر کتاب).

در این روش شما وقت کمی صرف یادگیری مباحث خواهید کرد و بهترین بازده ممکن را از آن مباحث خواهید داشت.